Równość płci w gospodarce jest nieosiągalna przez najbliższe 200 lat

Równość płci w gospodarce jest nieosiągalna przez najbliższe 200 lat
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Dzięki zwiększaniu równości płci w sferze gospodarczej PKB może być większy nawet o 12 proc. do 2050 roku - to jeden z wniosków, który pojawił się na konferencji na warszawskiej GPW. Wskazano też, że równość ze względu na płeć w gospodarce będzie osiągnięta za 217 lat.

Konferencja "Ring the Bell for Gender Equality" to wydarzenie organizowane czwarty rok z rzędu na giełdach całego świata z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. W tym roku do inicjatywy tej włączyło się ponad 60 giełd, w tym również warszawska Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie.

Konferencja ma zwrócić uwagę na nierówne zarobki kobiet i mężczyzn. Z danych United Nation Global Compact wynika, że kobiety zarabiają jedną dziesiątą światowego dochodu, choć pracują przez dwie trzecie światowego czasu pracy. Rzadziej obejmują też wysokie stanowiska, a za tę samą pracę dostają niższe wynagrodzenie niż mężczyźni.

Jak mówił wiceprezes warszawskiej giełdy Jacek Fotek, konferencja ma na celu zwrócenie uwagi "na zapewnienie równych szans dążenia kobiet do sprawowania funkcji kierowniczych". Na konferencji zostały przedstawione ekonomiczne argumenty przemawiające za różnorodnością płciową w firmach oraz jak ulepszyć gospodarkę poprzez zrównywanie szans kobiet i mężczyzn.

Zdaniem Fotka "identyfikacja barier, utrudniających kobietom awanse w biznesie, pomoże wypracować konkretne rozwiązania, co da wymierne korzyści biznesowi i gospodarce".

Czytaj także: Zawód maszynisty jednak nie dla kobiet? Są wyjątki

Wskazał, że jednym z przykładów krajów, gdzie podjęto skuteczne rozwiązania dotyczące równości płci jest Szwecja.

Zaznaczył, że od 2010 roku udział kobiet w stanowiskach zarządczych spółek GPW wzrósł o ok. 1,1 pkt proc. - w 2010 było to 11,1 proc, a w 2017 r. 12,3 proc.

Jak mówiła profesor Ewa Lisowska ze Szkoły Głównej Handlowej różnorodność zatrudnienia ze względu na płeć jest opłacalna dla firm. Jak mówiła takie firmy są bardziej kreatywne i innowacyjne, ale także cieszą się pozytywnym wizerunkiem. "Komplementarna wiedza, różne doświadczenie sprzyja temu, żeby zespoły były bardziej innowacyjne, kreatywne, co przekłada się na większą wydajność" - tłumaczyła.

Zwróciła też uwagę, że z badań wynika iż "mężczyźni w takich zróżnicowanych zespołach, starają się bardziej, niż wtedy gdy pracują w zmaskulinizowanym świecie".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Równość płci w gospodarce jest nieosiągalna przez najbliższe 200 lat

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!