LIVE XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Rozmowy USA-UE o wolnym handlu do jesieni 2014 r.

Mające rozpocząć się w czerwcu br. negocjacje na temat umowy o wolnym handlu między USA i UE mogą zakończyć się w październiku 2014 r. - poinformował we wtorek PAP przebywający z wizytą w Warszawie prezes Amerykańsko-Polskiej Rady Biznesu Eric Stewart.

Podkreślił jednocześnie, że "bez względu na negocjacje dotyczące FTA (Free Trade Agreement) UE-USA, trzeba znaleźć dziedziny, gdzie będzie można pogłębić dwustronne relacje"łączące Stany Zjednoczone i Polskę. "I to załatwianie spraw na poziomie dwustronnym może być szybsze" niż na poziomie europejskim - dodał.

Spytany w tym kontekście o wyłączne kompetencje Komisji Europejskiej w dziedzinie handlu z krajami UE, Stewart wskazał na "wiele elastyczności" w unijnym prawie, które nie obejmuje wszystkich dziedzin współpracy gospodarczej.

"Polskę i Stany Zjednoczone łączą specjalne relacje. Chodzi o to, żeby dalej rozwijać nasze gospodarki i byśmy nadal poszukiwali sektorów, w których moglibyśmy współpracować" - wskazał. Stewart wymienił "obronność, energetykę, ochronę zdrowia, usługi finansowe, rolnictwo" jako dziedziny, w których można by "kontynuować współpracę na poziomie dwustronnym, ale w ramach przepisów unijnych".

Prezes mającej siedzibę w Waszyngtonie Amerykańsko-Polskiej Rady Biznesu zwrócił uwagę, że kwestią najmniej kłopotliwą podczas negocjacji UE-USA będzie eliminacja taryf celnych. W większości przypadków już teraz są one niskie i wynoszą poniżej 3 procent.

Spytany o redukcję pozacelnych barier handlowych czy harmonizację regulacji i standardów, np. bezpieczeństwa żywności, odpowiedział: "To będzie rzeczywiście najtrudniejsza część negocjacji; to m.in. dlatego wstępne rozmowy (między stronami) trwają od dawna, od końca lat 90.". "Jest spory postęp w negocjacjach między regulatorami, czy instytucjami odpowiedzialnymi za standardyzację, ale wciąż jesteśmy dość daleko. Nie sądzę, by któraś ze stron była gotowa na harmonizację standardów" - zaznaczył. Stewart zastrzegł przy tym, że "można wzajemnie uznać standardy i normy, uzgodnić przyszłe regulacje i przyszłą współpracę dotyczącą rozwoju kwestii standardów i norm".

Przyznał, że trudne będą również negocjacje dotyczące rolnictwa - silnie regulowanego oraz subwencjonowanego po obu stronach Atlantyku. "Te rozmowy będą bardzo trudne; zwłaszcza w tak krótkim czasie, jaki wyznaczono" - dodał. UE nie zgadza się np. na import amerykańskich produktów modyfikowanych genetycznie (GMO), a także wołowiny od zwierząt karmionych paszą z dodatkiem hormonów.

UE i USA - najwięksi partnerzy handlowi na świecie - pierwsze dyskusje o możliwości zawarcia umowy o wolnym handlu rozpoczęły pod koniec lat 90. W listopadzie 2011 r. powołano grupę roboczą, która w opublikowanym w lutym br. raporcie zaleciła otwarcie negocjacji. Według raportu wartość wzajemnych obrotów handlowych między UE a USA osiąga każdego dnia 2 mld euro.

Rozmówca PAP podkreślił, że o politycznym znaczeniu zbliżających się negocjacji świadczy fakt, iż zapowiadał je w lutym br. w orędziu o stanie państwa prezydent USA Barack Obama. Amerykański prezydent podkreślał, że zawarcie umowy doprowadzi do stworzenia "jednej z najważniejszych stref wolnego handlu na świecie", a wolny handel transatlantycki oznacza miliony nowych miejsc pracy.

Londyńskie Centre for Economic Policy Research szacuje, że umowa o wolnym handlu mogłaby wygenerować prawie 120 miliardów euro rocznie dla Unii Europejskiej i 95 miliardów euro dla Stanów Zjednoczonych.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rozmowy USA-UE o wolnym handlu do jesieni 2014 r.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!