II WKG: na wschodzie Europy nie powinien wyrastać nowy mur

II WKG: na wschodzie Europy nie powinien wyrastać nowy mur
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rynki wschodnie to wciąż niewykorzystany potencjał, a w obecnej sytuacji politycznej jeszcze trudniejszy do wykorzystania. Nie oznacza to jednak, że należy ze współpracy gospodarczej na tym polu rezygnować - to wnioski z debaty "Europa Wschodnia - gospodarka, współpraca, przyszłość" otwierającej II Wschodni Kongres Gospodarczy w Białymstoku.

- Na wschodnich granicach Europy nie powinien wyrastać nowy mur. Nawet kiedy na poziomie politycznym są trudności, to na poziomie przedsiębiorczości jest wiele do zrobienia - apelował podczas debaty wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, dodając, że chociaż polskie firmy, dywersyfikując geograficznie swoją działalność, poradziły sobie z kryzysem na wschodzie, wywołanym aneksją Krymu przez Rosję, jednak nie należy zapominać o tych kierunkach eksportu i inwestycji. - W procesie umiędzynarodowiania polskiej gospodarki, przyjazny poradziecki wschód jest nam bardzo potrzebny - podkreślił wicepremier.






Podtrzymywać kontakty

Wtórował mu Ilgvars Klava, ambasador Łotwy w RP. - Musimy nauczyć się, także jako biznes, funkcjonowania w nowej sytuacji. Nie poddajemy się, jeśli chodzi o relacje biznesowe z partnerami wschodnimi. Zawsze będzie wymiana handlowa, zawsze będzie biznes. I zawsze będzie tu olbrzymi potencjał - podkreślał Klava.

Inni uczestnicy debaty prezentowali podobny pogląd, chociaż nie ukrywali, że i przed ostatnim kryzysem stosunki z krajami b. ZSRR pozostawiały wiele do życzenia.

- To, że polskie firmy stosunkowo łatwo przeszły przez turbulencje na wschodnich rynkach, może świadczyć o tym, że ten Wschód nie był dla polskiej gospodarki taki ważny. Nawet przed wojną na Ukrainie i embargiem handel z Rosją stanowił 6-7 proc. naszych obrotów handlowych. To śmiesznie mało, jeśli wziąć pod uwagę potencjał obu krajów - mówił Sławomir Majman, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. - Nie ziściło się nasze marzenie, by nasz kraj był dla Zachodu pomostem na Wschód - dodał prezes PAIiIZ.

Zobacz raport:
Geopolityka testuje polski eksport

Co zatem robić, by o Wschodzie nie zapominać? Po pierwsze nie załamywać rąk.

- Kryzys jest jednak zawsze okazją i inspiracją do poszukiwania nowych rozwiązań - stwierdził Robert Tyszkiewicz, poseł PO, szef sejmowej komisji spraw zagranicznych. Jak to zrobić. Przede wszystkim należy podtrzymywać kontakty. - Skoro nie mogą się spotykać prezydenci i premierzy, niech się spotykają np. kolejarze i służby celne tych krajów - podpowiadał wicepremier Janusz Piechociński, dodając, że polscy przedsiębiorcy, ale i polska administracja muszą być gotowe do powrotu dobrej koniunktury do wzajemnych relacji. Na razie - jego zdaniem trzeba się skoncentrować na rozbudowie infrastruktury logistycznej i przesyłowej.

To zresztą już następuje. Robert Tyszkiewicz przypomniał, że w fazę realizacyjną wszedł jeden z postulatów ubiegłorocznego WKG czyli droga S19.

Most energetyczny

Jarosław Niewierowicz, były minister energetyki Litwy i prezes Polsko-Litewskiej Izby Handlowej, dodawał, że trwa rozbudowa mostu energetycznego Polska-Litwa, co będzie miało w najbliższych latach fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego w regionie. Z jednej strony oznacza bowiem chociażby dla Polski dywersyfikację, a to z kolei oznacza mniejsze zagrożenie powtórki scenariusza z ostatniego lata.

- Kraje bałtyckie, które są wciąż włączone w posowiecki system energetyczny, zyskają na bezpieczeństwie, ale również odniosą - dzięki większej konkurencji korzyści ekonomiczne.

Dziś prąd jest u nas bardzo drogi, droższy niż np. w Szwecji - przekonywał Niewierowicz. Namawiał też kraje regionu do większej aktywności. - Trzeba wyciągnąć wnioski z decyzji o budowie drugiej nitki gazociągu Nord Stream. Nie powinniśmy czekać na innych, że coś się zdarzy w Brukseli, tylko sami powinniśmy podejmować działania w kierunku dywersyfikacji - mówił były minister, i wskazywał na przykład pływającego gazoportu. - To była kosztowna inwestycja, bo bezpieczeństwo kosztuje, ale jestem pewien że opłaci się gospodarce - dodał Niewierowicz.

Kierunek Białoruś

Kolejnym sposobem na poradzenie sobie z obecną sytuacją - także zresztą już stosowanym - jest poszukiwanie nowych rynków zbytu. - Mówiąc o współpracy z Europą Wschodnią, ze względu na obecną sytuację, koncentrujemy się na Rosji i Ukrainie, ale przypominamy, że Europa Wschodnia nie ogranicza się do tych dwóch krajów. Duże nadzieje wiążemy ze współpracą z Białorusią czy Kazachstanem. Na tych rynkach można wykorzystać doświadczenia zdobyte w Rosji i na Ukrainie - podpowiadała Katarzyna Kacperczyk, wiceminister spraw zagranicznych.

Właśnie współpraca z Białorusią była jednym z głównych wątków inauguracyjnej debaty na WKG.

Sławomir Majman przypomniał, że doszło w ostatnich miesiącach do kilku polsko-białoruskich spotkań dotyczących współpracy gospodarczej, m.in. podpisano umowę o współpracy między PAIiIZ i jej białoruskim odpowiednikiem.

- Białoruś to przykład budowania pozytywnego klimatu dla współpracy gospodarczej - mówił prezes PAIiIZ.

Chęć Białorusi do umocnienia kontaktów gospodarczych z Polską i innymi krajami europejskimi deklarowała również Natallia Nikandrava, dyrektor Narodowej Agencji Inwestycji i Prywatyzacji.

- Naszym priorytetem jest współpraca z UE i z krajami sąsiednimi. Niełatwa sytuacja w otoczeniu naszego kraju skłoniła nasz rząd do wprowadzania reform - zmniejszenie kredytowania programów państwowych, zwiększenie sektora prywatnego. Jednym z naszych priorytetów jest zachęcanie do inwestycji zagranicznych. Nasz rząd zapewnia obecnie ochronę inwestycji zagranicznych i daje duże preferencje na prowadzenie biznesu w naszym kraju. Możemy występować jako pomost między dwoma największymi gospodarkami w regionie – Unią Europejską i Euroazjatycką Unią Gospodarczą - przekonywała Nikandrava. - Białoruś się będzie reformować - zadeklarowała przedstawicielka naszego wschodniego sąsiada.

Wnioski z debaty

Mimo kłopotów politycznych i gospodarczych, biznes nie ma zamiaru się na Wschód obrażać. Co ważne - podobne sygnały płyną również z drugiej strony granicy. - Istotne jest to, aby z Białegostoku popłynął mocny sygnał, że jesteśmy gotowi odbudowywać dobrą koniunkturę we wzajemnych relacjach - podkreślał wicepremier Janusz Piechociński.

* * *

Na Wschodnim Kongresie Gospodarczym poruszone zostaną także tematy stricte związane z Polską Wschodnią. Poznaj szczegóły agendy

Organizatorem wydarzenia jest Grupa PTWP, organizator m.in. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!