PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rozwój rynku finansowego motorem rozwoju gospodarki

Autor: Małgorzata Mikita, PRZEDSIĘBIORSTWO & FINANSE, NR 3 (2015)
18-11-2015 13:03 |  aktualizacja: 18-11-2015 14:25

O możliwościach rozwoju gospodarczego kraju decyduje szereg różnych czynników. Jednym z nich jest poziom rozwoju rynku finansowego.

Wprowadzenie
Rynek finansowy to rynek na którym przedmiotem obrotu są instrumenty finansowe. Jego rola w gospodarce jest bardzo ważna. Umożliwia on bowiem transfer kapitału od podmiotów, które posiadają jego nadwyżki do podmiotów, które odczuwają jego niedobór, rozliczanie i dokonywanie płatności między uczestnikami rynku (co ułatwia wymianę dóbr i usług między nimi), jak też dywersyfikację ryzyka finansowego. Ponadto dostarcza informacji o efektywnej alokacji kapitału.

Celem artykułu jest wskazanie związku miedzy rozwojem rynku finansowego a rozwojem gospodarczym kraju.

Na istotną rolę rynku finansowego w stymulowaniu wzrostu gospodarczego zwrócił, jako pierwszy, uwagę znany austriacki ekonomista J. Schumpeter w 1955 roku1. W stworzonej przez siebie teorii rozwoju gospodarczego podkreślał, że głównym motorem gospodarki są siły wewnętrzne a nie czynniki zewnętrzne. Wśród czynników wewnętrznych wyraźnie akcentował rozwój rynku finansowego, który zapewnia dostęp do kapitału.

Artykuł składa się z czterech części. Przedstawiono w nich miary rozwoju rynku finansowego kraju, kanały wpływu rynku finansowego na wzrost gospodarczy, przytoczono przykłady badań empirycznych podkreślających wpływ poziomu rozwoju rynku finansowego na wzrost gospodarczy, jak też zaakcentowano istotną rolę państwa w sprzyjaniu rozwojowi rynku finansowego w danym kraju. Zwrócono uwagę na trzy obszary działań państwa, tj. sferę regulacyjną, infrastrukturę finansową oraz bezpośrednie interwencje na rynku finansowym.

Głównym wnioskiem płynącym z analizy tematu jest stwierdzenie, iż sto-pień rozwoju rynku finansowego jest jednym z istotnych czynników warunkujących rozwój gospodarczy kraju.

1. Miary rozwoju rynku finansowego

Obserwacja rynków finansowych działających w różnych krajach pozwala stwierdzić, że istnieją między nimi pewne różnice. Dotyczą one zarówno rodzaju instrumentów finansowych jakie dominują na danym rynku, jak też szczegółowych rozwiązań w zakresie obrotu różnymi instrumentami. Ponadto elementem różnicującym jest skala obrotów w ramach różnych segmentów rynku finansowego, jak też poziom rozwoju infrastruktury finansowej. Bliższa analiza rynków finansowych pozwala dalej stwierdzić, że rola instytucji finansowych działających na różnych rynkach jest różna.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

36 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

726 919 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 992 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP