Rynek fuzji i przejeć ma się w Polsce dobrze

Rynek fuzji i przejeć ma się w Polsce dobrze
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Około stu osób uczestniczyło w panelu "Fuzje i przejęcia w Europie Środkowo-Wschodniej" podczas III Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Konkluzja płynąca z dyskusji jest taka, że rynek ten ma się całkiem dobrze.

Jak przyznał Krzysztof Opawski, partner Saski Partners, rynek wrócił do poziomu sprzed kryzysu. Nadal największą jego część stanowią transakcje w zachodnich centrach finansowych, ze szczególna pozycją Londynu. Na tle całego rynku nasz region stanowi dwa proc. udziału wartościowego, a ilościowo siedem procent. I jest, jak podkreśla Opawski, dość płytki.

Z perspektywy naszego regionu Polska ma w nim taki udział pod względem ilości i wartości fuzji i przejęć jak Wielka Brytania w całej Europie. Czyli jedną trzecią.

Według Artura Tomali, dyrektora wykonawczego Goldman Sachs, nasz rynek cieszy się zainteresowaniem ze względu na wysoki wzrost PKB. - Dla niektórych firm wyjście (rezygnacja z fuzji) na rynkach wschodzących byłoby wręcz samobójstwem. Stad zainteresowanie także naszym regionem - tłumaczył Tomala.

- Nasz rynek jest bardzo mały, nie ma się czego wstydzić. Takie transakcje (pod względem wielkości) jak w Wielkiej Brytanii mogą się nie zdarzyć ze względu na jego skalę. Pamiętajmy także, aby przejmować, coś fajnego musi być do przejęcia - oceniła wielkość naszego rynku Grażyna Piotrowska-Oliwa, wiceprezydent Pracodawców RP.

O perspektywiczności naszego rynku może świadczyć to, że często wyceny firm są wyższe niż powinna wskazywać na to tylko ekonomika.

- Inwestorzy są skłonni zapłacić większe pieniądze za aktywa w naszym regionie, bo są dobrze wyceniane. Czy wycena jest zawyżona? Skoro ktoś płaci, daje cenę rynkową, to trudno mówić o jakimś zawyżeniu - powiedział Krzysztof Rezler, dyrektor w dziale konsultingu Mazars w Polsce.

Ciekawie rynek ocenia z punktu widzenia private equity Rafał Sosna – dyrektor inwestycyjny Penta Investments Limited.

Jego zdaniem inwestorzy są skłonni zapłacić duże kwoty za tzw. bezpieczne firmy (infrastruktura, bankowość, dystrybucja). Albo firmy wyróżniające się na skalę europejską.

- Mamy silną solidną grupę firm, które na skalę europejską mogą być liderami w swoich branżach: Kopex, Famur. Te firmy nie mieszczą się w schematach branżowych, wypracowały sobie markę i know-how - powiedział Sosna.

Także perspektywiczne firmy mogą zyskać zainteresowanie inwestorów. - Nie jesteśmy typowi, koncentrujemy się na biznesie uzdrowiskowym. Ale z naszych badań wynika, że to dobry biznes - mówi Ewa Małyszko, wiceprezes KGHM TFI.

Pozytywnie takie nietuzinkowe inwestycje ocenia Grzegorz Leszczyński, prezes IDM SA. - Biznes uzdrowiskowy to mało dofinansowany biznes. Jest w nim dużo do zrobienia, ale zarazem daje duże możliwości - stwierdził Leszczyński.

Nie warto zapominać o tym, że choć ubiegły rynek fuzji i przejęć był dobry, to przecież niedawno mieliśmy do czynienia z kryzysem finansowym.

- Należy także pamiętać, że nie w każdym sektorze jesteśmy lepsi od firm zachodnich, np. u nas panuje gorsze postrzeganie sektora budowlanego niż w innych krajach - przyznał Zbigniew Gonsior, wiceprezes Ferro.

A jak fuzje postrzegają prawnicy?

- Nie jest to łatwy rynek. Występuje bardzo dużo zmiennych, które trzeba wziąć pod uwagę. Istotną kwestią są regulacje. Mówimy także o dużej zależności rynku od zmieniającego się prawa. Istotny jest także wpływ regulacji dotyczących kontroli koncentracji - ocenił trudności na rynku Jacek Giziński, radca prawny, DLA Piper.

Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes UOKIK, oceniła, że regulator niezbyt często korzysta z prawa zakazu.

- Cześć spraw jest przez nas analizowana, ale nie jest to dużo. Chodzi o problem monopolizacji, nadmiernego wzrostu cen i zagrożenia dla biznesu - podsumowała działania UOKIK prezes Krasnodębska-Tomkiel.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!