Rząd bierze się za szarą strefę w obrocie tytoniem

Rząd bierze się za szarą strefę w obrocie tytoniem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jeszcze kilka dni, do 22 czerwca potrwają konsultacje publiczne w sprawie tak zwanego pakietu tytoniowego, czyli projektu ustawy, która ma uszczelnić system podatkowy w zakresie obrotu suszem tytoniowym.


Szacuje się, że szara strefa na rynku wyrobów tytoniowych w Polsce wynosi nadal około 15 procent konsumpcji. Proponowane zmiany mają także ułatwić prowadzenie działalności legalnym podmiotom, które tym suszem handlują

- Rok temu mieliśmy około 300 zmian ustawie o podatku akcyzowych. W efekcie wprowadzonych ograniczeń liczba podmiotów została ograniczona do 15. Wprowadziliśmy wymóg posiadania tzw. zabezpieczenia akcyzowego, którego wartość zależy od ilości suszu kupowanego od plantatorów. Zabezpieczenia będą mogły być wnoszone również w postaci hipotek, a nie tylko środków finansowych, jak było dotychczas - mówi wiceminister finansów Wiesław Janczyk.

To spowoduje, że na rynku będzie mogło znaleźć się więcej podmiotów skupujących susz - wyjaśnia Janczyk.

Kluczowy jest monitoring


Ministerstwo Finansów chce także monitorowania tego rynku.

- Od momentu powstania produktu na plantacji, po przez magazynowanie, eksport - wylicza.

Przemysław Noworyta z Polskiego Związku Plantatorów w Krakowie mówi, że monitorowanie obrotu suszem tytoniowym nie będzie bardzo dużym obciążeniem dla plantatora. Zwraca uwagę na inne dolegliwości.

- Związane na przykład z możliwością komisyjnego zniszczenia plantacji przez odpowiednią komisję. To jest rzeczywiście coś nowego, w sytuacji, gdy plantator zadeklaruje odpowiednie działki, a następnie posadzi tytoń na innych działkach, albo na działkach powiększonych o więcej niż 10 proc. od tych które zadeklarował, wtedy może dojść do komisyjnego zniszczenia nadwyżek. Podobnie stanie się, jeśli bez wpisu do rejestru będzie sadził tytoń, to ta plantacja zostanie z niszczona - mówi.

Co z niezapłaconymi fakturami


Jeśli chodzi o szarą strefę, to dotychczasowe regulacje bardzo ją już ograniczyły. Akcyza na susz tytoniowy istnieje  - przypomina Noworyta. Zdaniem plantatorów dziś na tym rynku jest problem nierzetelnych kupców.   

- Ci, którzy kupują tytoń, a za niego nie płacą. Właśnie teraz mamy taką sytuację ze zbioru na 2016 rok, gdzie mamy niezapłacona faktury z września od niektórych pośredników. Oni są legalnie zarejestrowani. A długi sięgają wielu milionów. Chcielibyśmy takie podmioty wykreślić z tego rejestru - dodaje.

Polski Związek Plantatorów Tytoniu uważa, że to powinno poprawić sytuację. Popiera  propozycje ułatwiające wchodzenie na rynek  firm skupujących susz tytoniowy. Polska produkuje dziś 30 tysięcy ton tytoniu, najwięcej w Unii Europejskiej. Uprawą niezwykle pracochłonnego tytoniu zajmuje się około 15 tysięcy rolników.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rząd bierze się za szarą strefę w obrocie tytoniem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!