Rząd rozmawia z przedsiębiorcami i samorządowcami na temat Konstytucji Biznesu

Rząd rozmawia z przedsiębiorcami i samorządowcami na temat Konstytucji Biznesu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

"Po raz pierwszy za rządów PiS w Polsce urzędnicy z Warszawy wyjeżdżają ze stolicy, by spotykać się z lokalnymi przedsiębiorcami" - powiedziała pełnomocnik rządu do spraw małych i średnich przedsiębiorstw Andżelika Możdżanowska. Zapowiedziała, że spotkanie w Krotoszynie nie jest "pierwsze i ostatnie".

  • Konstytucja Biznesu razem z pakietem 100. zmian dla firm ma tworzyć spójny system wspierania przedsiębiorczości.
  • Zdaniem PARP pakiet ustaw likwiduje bariery administracyjne i wprowadza zasadę - "przedsiębiorca jest uczciwy, każde wątpliwości mają być rozstrzygane na korzyść podatnika".
  • Według PARP to już 16. spotkanie z przedsiębiorcami i samorządowcami, które odbywa się na terenie Polski.

    Konferencja w Krotoszynie dotyczyła Konstytucji Biznesu oraz zmian prawnych, ułatwiających zakładanie i prowadzenie firm.

Dyrektor biura prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Monika Standziak-Koresh poinformowała, że to już 16. spotkanie z przedsiębiorcami i samorządowcami, które odbywa się na terenie Polski. "Konstytucja Biznesu wprowadza liczne zmiany, dlatego postanowiliśmy o nich informować przedsiębiorców na bezpośrednich spotkaniach" - oświadczyła.

Dyrektor podkreśliła, że Konstytucja Biznesu razem z pakietem 100. zmian dla firm tworzą spójny system wspierania przedsiębiorczości.

Pełnomocnik rządu do spraw małych i średnich przedsiębiorstw Andżelika Możdżanowska powiedziała, że bardzo ważne są spotkania w terenie z przedsiębiorcami, bo "to oni rozwijają potencjał gospodarczy samorządów, regiony i Polskę" - oświadczyła.

Konstytucję Biznesu nazwała rewolucyjną zmianą prawa gospodarczego, która "zastępuje jeszcze jeżdżący, często naprawiany i zużyty samochód na turbodoładowane wolty, bo takie wprowadza rozwiązania" - przyrównała.

Poinformowała, że pakiet ustaw likwiduje bariery administracyjne i wprowadza zasadę - "przedsiębiorca jest uczciwy, każde wątpliwości mają być rozstrzygane na korzyść podatnika" - powiedziała.

Możdżanowska dodała, że jako były przedsiębiorca wie, że papier przyjmie wszystko, dlatego najważniejsze jest wdrożenie przepisów, ich egzekwowanie i ponoszenie odpowiedzialności.

Poinformowała, że trwają prace między innymi nad ordynacją podatkową i ujednoliceniem podatku VAT.

"Jesteśmy na początku drogi likwidacji barier administracyjnych i działalności, która ma wprowadzać impuls progospodarczy, dać gwarancję bezpiecznego prowadzenia biznesu i budowania kapitału. Każda firma ma swoją specyfikę i potrzebuje innego wsparcia, dlatego PARP o tych wszystkich instrumentach wsparcia finansowego i programach informuje podczas takich bezpośrednich spotkań" - dodała Andżelika Możdżanowska.

Obecny na konferencji poseł PiS Tomasz Ławniczak powiedział, że jego zadaniem jest dbać o zrównoważony rozwój kraju, "aby całe społeczeństwo, na miarę możliwości, korzystało z owoców rozwoju" - podkreślił.

Zauważył, że rządowi PiS zwracano uwagę, że przede wszystkim kładzie nacisk na politykę społeczną, że zapomina o przedsiębiorcach. Tymczasem - podkreślił parlamentarzysta - PiS kładzie także nacisk na modernizację gospodarki, korzystając z pomysłowości przedsiębiorców i tego, co daje wolny rynek.

Ławniczak podkreślił, że najważniejsze jest odbiurokratyzowanie procesu inwestycyjnego i nowych pomysłów technologicznych.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Paweł Cybulski zapewnił zebranych, że PiS traktuje przedsiębiorców bardzo poważnie, "odrywamy się od naszych biurek w Warszawie i przejeżdżamy, żeby powiedzieć, co jest robione i w jakim kierunku zmierzamy" - powiedział.

Przestrzegł uczestników konferencji przed "przestrachem społecznym", który ma odstraszyć przedsiębiorców przed zmianami.

"Jako dziecko bawiłem się z bratem w tzw. czarną łapę, w której istnienie nawet uwierzyliśmy. Mam wrażenie, że niektórzy nie wyrośli z tych swoich dziecięcych lat, niektórzy dalej tworzą metodę "czarnej łapy", czyli coś, żeby później czegoś się bać a nawet zapłacić za to, żeby ten strach ustał. Jest to robione po to, żeby coś ugrać" - ocenił Paweł Cybulski.

Uczestnicy konferencji zapowiedzieli kolejne spotkania z przedsiębiorcami. Organizatorem cyklu konferencji jest PARP oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, a partnerami Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, pełnomocnik rządu do spraw małych i średnich przedsiębiorstw, Urząd Dozoru Technicznego, Urząd Zamówień Publicznych, Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A.

Konferencji towarzyszyła strefa informacyjna, w ramach której eksperci odpowiadali na pytania.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!