XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rząd Wielkiej Brytanii: po Brexicie koniec bezpośredniej jurysdykcji Trybunału Sprawiedliwości UE

Rząd Wielkiej Brytanii: po Brexicie koniec bezpośredniej jurysdykcji Trybunału Sprawiedliwości UE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Brytyjski rząd opublikował w środę analizę, zgodnie z którą po wyjściu ze Wspólnoty Wielka Brytania zostanie wyłączona z bezpośredniej jurysdykcji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej; nie wyklucza to jednak zachowania pośredniej roli TSUE.

Prezentując szereg szczegółowych analiz, Downing Street chce odeprzeć krytykę, że rząd jest nieprzygotowany do negocjacji, i wywrzeć nacisk na unijnych przywódców, aby podczas szczytu UE w październiku uznali, że dokonano "wystarczającego postępu" w rozmowach dotyczących wyjścia ze Wspólnoty, oraz zezwolili na rozpoczęcie dyskusji dotyczących relacji pomiędzy stronami negocjacji po Brexicie.

Trzecia runda rozmów w sprawie Brexitu zaplanowana jest na przyszły tydzień.

Jak zaznaczono w opublikowanym w środę dokumencie, po opuszczeniu Wspólnoty "Wielka Brytania i Unia Europejska muszą porozumieć się co do tego, jak zapisy umowy o wyjściu (z UE), jak i dotyczące nowego głębokiego i specjalnego partnerstwa będą monitorowane i wcielane w życie ku zadowoleniu obu stron, a także jak mogą być rozwiązywane ewentualne spory".

W analizie zaznaczono, że rząd w Londynie preferuje scenariusz, w którym odpowiednie prawa i obowiązki wynikające z obu umów będą zapisane w brytyjskim prawie krajowym i będą podlegać brytyjskiej jurysdykcji, w tym Sądu Najwyższego, jako najwyższej instancji odwoławczej.

Z kolei Brytyjczycy i brytyjskie firmy w Unii Europejskiej mieliby odpowiadać przed europejskim systemem sprawiedliwości, w tym przed sądami krajowymi i instytucjami UE, włącznie z Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Autorzy analiz jednocześnie przyznali, że istnieją również trzy obszary, które mogą wymagać rozwiązywania dysput pomiędzy obiema stronami: implementacja postanowień umów dotyczących wyjścia i przyszłej relacji Wielkiej Brytanii i UE; nowe prawodawstwo, które może stać w sprzeczności z postanowieniami umów; rozbieżność postanowień sądów w podobnych sprawach w Wielkiej Brytanii i krajach UE.

Wykluczając bezpośrednią rolę TSUE, w analizie podkreślono, że "wspólnym elementem większości umów międzynarodowych, w tym wszystkich pomiędzy Unią Europejską a krajami trzecimi, jest to, że sądy jednej ze stron nie mają bezpośredniej jurysdykcji nad drugą w celu rozwiązania konfliktów pomiędzy nimi".

Jak oceniono, "takie rozwiązanie byłoby niezgodne z zasadą uczciwego i neutralnego sposobu rozwiązywania sporów, jak również wzajemnego szacunku dla suwerenności i prawnej autonomii stron umowy".

Wielu komentatorów zwróciło jednak uwagę na fakt, że uniknięcie "bezpośredniej jurysdykcji" TSUE w Wielkiej Brytanii pozostawia możliwość odgrywania przez ten sąd roli pośredniej, np. jako ciała interpretującego w wiążący sposób prawo Unii Europejskiej podczas rozwiązywania sporów pomiędzy stronami. Komisja Europejska opowiada się jednak za "bezpośrednią jurysdykcją" TSUE w negocjacjach dotyczących Brexitu.

Wśród propozycji zapisanych w rządowej analizie jest m.in. powołanie wspólnego komitetu rozstrzygającego spory, w którym obie strony miałyby równą liczbę przedstawicieli, oraz wypracowanie modelu arbitrażu. Oba te rozwiązania są stosowane w przypadku umów o wolnym handlu pomiędzy UE a krajami trzecimi.

W dokumencie nie wykluczono również możliwości zachowania odniesień do wcześniejszych orzeczeń TSUE, a nawet przyszłych - po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - w sytuacjach, w których obie strony zgadzają się, że rozbieżność regulacyjna byłaby niekorzystna dla realizacji postanowień umowy.

Jednym z potencjalnych rozwiązań byłoby również dołączenie przez Wielką Brytanię do Trybunału Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), który - choć często podejmuje takie same decyzje jak TSUE i bierze jego postanowienia pod uwagę - jest oddzielną instytucją rozstrzygającą spory trzech państw sygnatariuszy Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu, które są jednocześnie członkami wspólnego rynku UE (Islandii, Liechtensteinu i Norwegii).

Jak zaznaczono, rząd nie jest jednak zdecydowany na żadną z przedstawionych opcji i pozostaną one przedmiotem negocjacji dotyczących wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Komisja Europejska odmówiła w środę bezpośredniego odniesienia się do brytyjskiej oferty, podkreślając, że propozycja UE - zakładająca zachowanie obecnej roli TSUE - nie zmieniła się, a wypracowanie kompromisu będzie elementem negocjacji.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wychodzenia z Unii Europejskiej 29 marca i powinna opuścić wspólnotę do końca marca 2019 roku.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rząd Wielkiej Brytanii: po Brexicie koniec bezpośredniej jurysdykcji Trybunału Sprawiedliwości UE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!