XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rząd zajmie się ustawą o zbiórkach publicznych 2 stycznia

Rada Ministrów prawdopodobnie 2 stycznia zajmie się projektem założeń do ustawy o zbiórkach publicznych - poinformowało MAC. Organizacje pozarządowe są zadowolone z projektu MAC, apelują jednak o nieuwzględnianie uwag zgłoszonych przez resort finansów.

Prace nad projektem nowej ustawy o zbiórkach publicznych trwały od czerwca. Głównym celem projektu jest liberalizacja przepisów regulujących przeprowadzanie zbiórek publicznych. Chodzi o to, by zbiórką było tylko zbieranie pieniędzy do puszki od anonimowych darczyńców, bo tylko w takim przypadku darczyńca nie ma kontroli nad datkami. Inne formy wsparcia, np. przelewy bankowe i charytatywne sms-y, mają funkcjonować poza przepisami o zbiórkach publicznych.

Początkowo Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zamierzało uregulować niektóre przepisy dotyczące zbiórek publicznych przy okazji nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej. Wywołało to jednak protest organizacji pozarządowych, które obawiały się, że zaproponowane przez MAC zamiany, m.in. wprowadzenie do ustawy o zbiórkach publicznych zbiórek prowadzonych drogą elektroniczną zablokuje ten sposób pomocy.

Ostatecznie resort wycofał większość swoich propozycji, przeniesiono tylko nadzór nad zbiórkami z MSW do MAC, zaś szef MAC Michał Boni zaproponował przedstawicielom organizacji pozarządowych współpracę przy przygotowaniu nowej ustawy.

Jak poinformowała PAP Małgorzata Steiner z MAC, Rada Ministrów ma zająć się projektem 2 stycznia.

Z projektu MAC zadowolone są organizacje pozarządowe, które od ponad czterech lat starają się o zliberalizowanie i unowocześnienie ustawy. "To kompromis, ale kompromis, który nas satysfakcjonuje" - powiedział PAP prezes Fundacji Anioły Filantropii Paweł Bronikowski.

Organizacje apelują jednak, aby nie uwzględniać poprawek, które do projektu zgłosiło Ministerstwo Finansów.

"Zgodnie z ustaleniami organizacji z ministrem Bonim zbiórką publiczną miały być wyłącznie pieniądze przekazywane w gotówce, wszelkie inne formy, takie jak przelewy na rachunki bankowe lub sms-y charytatywne, powinny funkcjonować poza przepisami o zbiórkach publicznych" - wyjaśnił Bronikowski.

Tymczasem MF chce, by zarówno sms-y jak i przelewy były traktowane jak zbiórka publiczna. Propozycje uzasadnia obawą przed osłabieniem funkcji kontrolnych państwa; jak argumentuje, brak dostatecznej kontroli nad zebranymi środkami oraz nad ich faktycznym wykorzystaniem może spowodować, że w przypadku ewentualnych nadużyć społeczeństwo zniechęci się do tej formy dobroczynności.

Bronikowski przekonuje jednak, że jedynie pieniądze przekazywane w gotówce, do puszki, rzeczywiście pozostają poza jakąkolwiek kontrolą, gdyż darczyńca jest zupełnie anonimowy. Dlatego w projekcie potraktowano tę formę pozyskiwania datków jako zbiórkę publiczną. "Ale w przypadku przekazywania darowizny przelewem lub sms-em kontrolę nad nią mają i organy państwa, i sami darczyńcy" - podkreślił.

Na początku grudnia organizacje przesłały ministrowi finansów informację o faktycznym stanie prawnym w zakresie kontroli trzeciego sektora, w którym wskazały, że wprowadzenie kolejnych regulacji jest niepotrzebne, a zaproponowane zmiany będą niekorzystne dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Przed świętami listy z apelem o nieuwzględnianie uwag MF rozesłano do wszystkich resortów. Podpisało się pod nimi ponad 1,3 tys. organizacji.

"Tyle samo organizacji podpisało się pod projektem założeń wypracowanych wspólnie z MAC. Mamy nadzieję, że głos sektora pozarządowego zostanie wzięty pod uwagę przy stanowieniu prawa dotyczącego organizacji pozarządowych i dobroczynności obywateli" - podkreślił Bronikowski.

Steiner dodała, że MAC nie zgadza się z uwagami resortu finansów. Decyzja o kształcie projektu należy teraz do Rady Ministrów.

Obecnie to, czy zbiórka publiczna się odbędzie, zależy od zgody administracji. W myśl projektu prowadzenie zbiórki "do puszki" będzie wymagało jedynie zgłoszenia w urzędzie i przedstawienia odpowiednich dokumentów. Oznacza to, że zamiast zgody, która wymagana jest teraz, wystarczy zgłoszenie informacji o zbiórce.

Po dostarczeniu przez organizatora kompletu dokumentów, urzędnicy będą mieli trzy dni na sprawdzenie, czy spełnione są wymogi formalne. Jeśli tak, informacja o zbiórce będzie publikowana w sieci. Zgłoszenie i sprawozdanie ze zbiórki będą wysyłane elektronicznie.

Zgłaszane będą tylko te zbiórki, które odbywają się w fizycznej przestrzeni publicznej (gdzie datki w żaden sposób nie są rejestrowane i gdzie istotne jest zapewnienie dodatkowej przejrzystości).

Informacja na temat przeszłych i bieżących zbiórek będzie prezentowana na ogólnopolskim portalu internetowym zbudowanym przy portalu MAC, co ma ułatwić obywatelom kontrolę zbiórek. Każdy będzie mógł sam dowiedzieć się, kto i na jaki cel prowadził lub prowadzi zbiórkę publiczną oraz sprawdzić, czy sprawozdanie ze zbiórki jest dla niego wiarygodne na tyle, aby w przyszłości wesprzeć działalność danego podmiotu.

Obowiązująca ustawa o zbiórkach publicznych z 1933 r. definiuje zbiórkę jako zbieranie ofiar w gotówce lub naturze; od 2003 r. funkcjonuje rozporządzenie, które rozszerza definicję m.in. o wpłaty na konto i sprzedaż przedmiotów i usług (chodzi np. o charytatywne sms-y).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rząd zajmie się ustawą o zbiórkach publicznych 2 stycznia

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!