Rządowe wsparcie dla 255 miast. Samorządowcy wytykają wady

Rządowe wsparcie dla 255 miast. Samorządowcy wytykają wady
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Pakiet dla miast średnich jest niezłym narzędziem, ale w niektórych aspektach wymaga dopracowania - mówi Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku. Jakich zmian oczekują samorządy?

  • Pakiet dla średnich miast w 2018 roku ma pełnić rolę motoru rozwojowego dla samorządowych inwestycji.
  • Zgłosiło się do niego ponad 150 miast. Czy oferowane rozwiązania sprostają oczekiwaniom, jakie mają miasta niewojewódzkie?
  • Musimy przemodelować nasze myślenie o spółkach komunalnych. Traktujmy je jak instrumenty finansowe, a nie tylko jako firmy, które mają za zadanie dostarczyć wodę, ciepło czy wybrać ścieki - komentuje Janusz Adamek, prezes Sądeckich Wodociągów.

Rządowy Pakiet dla miast średnich jest propozycją wsparcia skierowaną do 255 miast. Na szczególną pomoc mogą liczyć 122 ośrodki miejskie. Z oferowanego w nim wsparcia chce skorzystać ponad 150 miast.

- W pakiecie chcieliśmy zebrać wszystkie możliwe narzędzia dostępne na rynku. Jednym z najistotniejszych jest nasza oferta monetyzacji zdrowych aktywów należących do samorządu - wyjaśnia Bartłomiej Pawlak, członek zarządu ds. finansów i rozwoju Polskiego Funduszu Rozwoju.

Pawlak wskazuje też na zmianę trendów w tematyce dotyczącej wsparcia. Jak wyjaśnia, kiedy samorząd ma już uporządkowaną infrastrukturę drogową i mieszkaniową, to zaczyna zastanawiać się jaką inwestycją zwiększy swoją atrakcyjność. Coraz więcej wniosków dotyczy więc infrastruktury sportowej, rekreacyjnej, kulturalnej. Kolejnym bardzo nośnym tematem w ostatnich dwóch latach jest ochrona środowiska.

- Świadomość zanieczyszczenia środowiska jest nieporównywalnie większa niż dwa lata temu. Widać to nie tylko wśród samorządowców reprezentujących gminy uzdrowiskowe - podkreśla przedstawiciel PFR. Program dobry, ale wymaga poprawy 

O doprecyzowanie zaproponowanych w nim rozwiązań apelował m.in. Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku. - O ile sam dokument jest ciekawy, to sposób wykorzystywania go wskazuje na pewne braki. Sama kwota 2,5 mld zł wygląda kusząco, ale dedykowane w nim programy nie odpowiadają na potrzeby średnich miast - mówi o brakach.

Za nietrafiony uważa pomysł przeznaczenia w pakiecie pieniędzy na badania i rozwój. - Konia z rzędem tym, którzy takie badania na swoim terenie przeprowadzają - komentuje pomysł. - Najczęściej takie badania prowadzone są w dużych ośrodkach. To tam pracują naukowcy - dodaje. Uważa, że w pakiecie powinno się wskazać, by część pieniędzy została wykorzystana bezpośrednio w średnich miastach. Czytaj całość
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rządowe wsparcie dla 255 miast. Samorządowcy wytykają wady

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!