XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rzecznik SKOK: raport KNF zawiera błędy merytoryczne

Raport KNF ws. sytuacji w SKOK-ach zawiera błędy merytoryczne w odniesieniu do kredytów mieszkaniowych - powiedział rzecznik Krajowej SKOK Andrzej Dunajski. KNF odpowiada, że błędów nie ma. Zdaniem analityczki Open Finance tezy raportu są niepokojące.

W piątkowym komunikacie rzecznik SKOK odniósł się do opublikowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) prezentacji ws. sytuacji w kasach, na którą powoływały się media. "Opublikowany w późnych godzinach popołudniowych raport KNF, na który wybiórczo i w tonie sensacji powołują się media w Polsce, wyraźnie rzutuje na wizerunek spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Wspomniany raport doprowadził do serii artykułów zawierających przekłamania, nieścisłości, a przede wszystkim manipulacji dziennikarskich" - podkreślił Dunajski.

KNF opublikował w czwartek prezentację, z której wynikało, że 44 z 55 istniejących kas wymaga wprowadzenia pilnych działań restrukturyzacyjnych. Ponadto 28 miało stratę na koniec minionego roku. Taka sama ich liczba ma współczynnik wypłacalności poniżej 4 proc. W raporcie stwierdzono też m.in., że 30 proc. portfela kredytowego SKOK-ów stanowią kredyty przeterminowane, wśród nich istotny udział stanowią kredyty mieszkaniowe. Czytaj więcej: Płynność finansowa SKOK-ów jest zagrożona

Rzecznik SKOK wskazał, że na polskim rynku finansowym funkcjonuje 55 spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, z których każda jest osobnym podmiotem prawnym i prowadzi odrębną politykę finansową, produktową i sprzedażową, które decydują o wynikach ich działalności.

Rzecznik poinformował też, że raport KNF zawiera błędy merytoryczne. Przywołał przy tym fragment raportu, w którym Komisja wskazała, że w portfelu kredytowym kas dominują kredyty mieszkaniowe, co może powodować wzrost ryzyka kredytowego z uwagi na spadek cen nieruchomości.

"Wskazanie to jest ewidentnym błędem. W portfelu kredytowym SKOK-ów istotną rolę odgrywają pożyczki udzielane członkom kas w celu poprawy warunków mieszkaniowych. Pożyczki udzielane w SKOK-ach do października 2012 r. to produkty finansowe z okresem spłaty do 5 lat, nie zaś, jak w przypadku kredytów mieszkaniowych, do lat 30, a tym samym wolne od wspomnianego w prezentacji ryzyka związanego ze spadkiem cen nieruchomości (inne rodzaje zabezpieczeń)" - wskazał rzecznik SKOK.

W efekcie - jak zaznaczył Dunajski - w raporcie wskazuje się na 22-procentowy udział należności przeterminowanych w portfelu Kasy Stefczyka. "Porównując poziom przeterminowań w SKOK-ach do banków prowadzących porównywalną działalność detaliczną, możemy zobaczyć, na podstawie opublikowanego sprawozdania jednego z banków notowanych na giełdzie, że poziom przeterminowań w tym obszarze przekracza 39 proc." - dodał rzecznik.

Dunajski odniósł się też do informacji o zbyt niskim wskaźniku wypłacalności SKOK-ów. "Wskaźnik wypłacalności SKOK na poziomie 5 proc. to wartość docelowa, która zgodnie z przepisami ma zostać osiągnięta w kwietniu 2014 r. Tymczasem już dziś wskaźnik ten wynosi średnio 4,4 procent. Raport nie wspomina przy tym o współczynniku wypłacalności, który w części kas, choćby w Kasie Stefczyka, przekraczał w 2012 r. wymagane ustawą 5 proc. KNF w swoich wyliczeniach nie uwzględnia także środków zgromadzonych w Funduszu Stabilizacyjnym Kasy Krajowej" - wskazał.

Rzecznik prasowy KNF Łukasz Dajnowicz poinformował w stanowisku przesłanym PAP, że raport KNF jest oparty na sprawozdawczości kas i nie zawiera błędów. "KNF nie przekazuje indywidualnych danych o poszczególnych podmiotach nadzorowanych" - dodał.

Analityczka z Open Finance Halina Kochalska uważa, że tezy raportu KNF o SKOK-ch są jednak bardzo niepokojące. "Raport nie przedstawia sytuacji kas w korzystnym świetle. Szczególnie przerażający jest wysoki odsetek przeterminowanych kredytów, które sięgają 30 proc. Widać, że działalność kredytowa kas nie szła w dobrym kierunku. Polityka kredytowa SKOK-ów tworzyła duże zagrożenie dla osób, które kasom powierzały swoje pieniądze" - powiedziała. Dodała, że SKOK-i kusiły do oszczędzania w kasach wysokimi odsetkami od depozytów.

"Raport potwierdza, że bardzo słuszna była batalia, by SKOK-i objąć nadzorem zewnętrznym Komisji Nadzoru Finansowego, co stało się w październiku ubiegłego roku. Dla klientów SKOK-ów pocieszający może być fakt, że wkrótce ich depozyty będzie gwarantował Bankowy Fundusz Gwarancyjny" - podsumowała.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rzecznik SKOK: raport KNF zawiera błędy merytoryczne

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!