Są rekomendacje dywidendowe nadzoru dla banków spółdzielczych

Są rekomendacje dywidendowe nadzoru dla banków spółdzielczych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisja Nadzoru Finansowego przyjęła założenia stanowiska w sprawie polityki dywidendowej w perspektywie średnioterminowej banków spółdzielczych i zrzeszających, a także domów maklerskich, TFI, PTE oraz firm ubezpieczeniowych - poinformowała KNF w komunikacie.

  • KNF rekomenduje, by w następnych latach dywidendę z zysku mogły wypłacać jedynie banki spółdzielcze nierealizujące działań naprawczych, pozytywnie ocenianie, a także posiadające współczynnik kapitału podstawowego Tier I (CET1) nie niższy niż wymagane minimum.
  • Rekomenduje się, by banki spełniające jednocześnie powyższe kryteria mogły wypłacić do 75 proc. wypracowanego zysku za rok poprzedzający decyzję - głosi publikacja KNF.
  • Możliwość wypłaty dywidendy do 100 proc. z wypracowanego zysku za rok poprzedzający decyzję rekomenduje się wyłącznie dla banków spółdzielczych, które spełniają wszystkie powyższe kryteria oraz nie korzystają z możliwości pomniejszania podstawy tworzenia rezerw celowych.

"Celem publikacji założeń jest ułatwienie podmiotom rynku finansowego nadzorowanym przez KNF ramowego planowania finansowego związanego z wypłatą dywidendy w średnim terminie" - głosi komunikat.

I tak KNF rekomenduje np., by w następnych latach dywidendę z zysku mogły wypłacać jedynie banki spółdzielcze nierealizujące działań naprawczych, pozytywnie ocenianie (ocena BION nie gorsza niż 2,5), a także posiadające współczynnik kapitału podstawowego Tier I (CET1) nie niższy niż wymagane minimum podwyższone o 1,5 punkta procentowego, posiadające współczynnik kapitału Tier I (T1) nie niższy niż wymagane minimum podwyższone o 1,5 p.p., posiadające łączny współczynnik kapitałowy (TCR) nie niższy niż wymagane minimum podwyższone o 1,5 p.p.

"Rekomenduje się, by banki spełniające jednocześnie powyższe kryteria mogły wypłacić do 75 proc. wypracowanego zysku za rok poprzedzający decyzję. Możliwość wypłaty dywidendy do 100 proc. z wypracowanego zysku za rok poprzedzający decyzję rekomenduje się wyłącznie dla banków spółdzielczych, które spełniają wszystkie powyższe kryteria oraz nie korzystają z możliwości pomniejszania podstawy tworzenia rezerw celowych" - głosi komunikat.

Wobec banków zrzeszających KNF rekomenduje stosowanie ogólnych założeń polityki dywidendowej - takich samych jak w przypadku innych banków komercyjnych.

Możliwość wypłaty dywidendy nie więcej niż 10 proc. zysku netto - w przypadku banków spółdzielczych działających w ramach instytucjonalnych systemów ochrony oraz nie więcej niż 5 proc. zysku netto, w przypadku pozostałych banków spółdzielczych - dotyczyłaby banków spółdzielczych, nierealizujących programów naprawczych, spełniających kryterium dźwigni finansowej (LR) powyżej 5 proc., o wskaźniku TCR nie niższym niż wymagane minimum i ocenie BION mniejszej lub równej 2,50.

Z kolei na wypłatę dywidendy nie więcej niż 2 proc. zysku netto będą się mogły zdecydować te banki, które mają ocenę BION w granicach 2,50-3,25.

W analogiczny sposób, uzależniony od wskaźników kapitałowych oraz ocen Badania i Oceny Nadzorczej (BION), KNF proponuje uregulować zasady wypłaty dywidend w domach maklerskich, towarzystwach funduszy inwestycyjnych, powszechnych towarzystwach emerytalnych oraz zakładach ubezpieczeń i reasekuracji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Są rekomendacje dywidendowe nadzoru dla banków spółdzielczych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!