PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Sąd ogłosił upadłość SKOK Wspólnota

Autor: PAP
26-09-2014 17:30

Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ ogłosił w piątek upadłość z możliwością zawarcia układu SKOK Wspólnota. Z wnioskiem o upadłość wystąpiła Komisja Nadzoru Finansowego. Kasa miała ok. 107 tys. członków. 96 proc. deponentów odebrało już swoje pieniądze.

Sędzia Ireneusz Fojuth uzasadniając postanowienie powiedział, że według ustaleń sądu, od 2011 r. do chwili obecnej w kasie Wspólnoty występuje stan niedoboru aktywów nad zobowiązaniami. "Stan ten ulegał ciągłemu zwiększeniu i 17 lipca 2014 r. stan zobowiązań wyniósł ponad 1,1 mld zł, przy sumie aktywów w wysokości ponad 287 mln zł" - wyjaśnił. Sędzia podał, że wśród zobowiązań Kasy są m.in. ponad 817 mln zł wobec Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (z tytułu środków gwarantowanych wypłaconych deponentom Kasy) i ponad 25 mln zł wobec deponentów (ok. 190 osób), których lokaty przewyższały gwarantowaną kwotę 100 tys. euro.
Wyjaśnił, że ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu "nie wynikało z analizy sądu nad dotychczasową działalnością Wspólnoty i jej zdolnością przeprowadzenia restrukturyzacji, lecz z obligatoryjnego przepisu ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze".

Sędzia tłumaczył, że "pomimo zgodnych zeznań zarządcy komisarycznego Kasy, który pełnił tę funkcje przez ok. 11 miesięcy i przedstawiciela KNF, że Wspólnota nie jest w stanie prowadzić podstawowej działalności (...) sąd był zobligowany przez przepisy do ogłoszenia upadłości w tzw. opcji układowej".

Zarządzanie majątkiem upadłej kasy sąd powierzył zarządcy; wezwał wierzycieli upadłej Kasy, aby w terminie 3 miesięcy od daty obwieszczenia o upadłości zgłosili swoje wierzytelności w stosunku do upadłego. Sąd wyznaczył sędziego komisarza, zarządcę i ustanowił kuratora do reprezentowania upadłego w postępowaniu upadłościowym.

Sąd ustalił, że majątek upadłej Kasy pozwala na pokrycie co najmniej kosztów postępowania upadłościowego.

Zarządca komisaryczny SKOK Wspólnota w Gdańsku, Małgorzata Żymierska wyjaśniła PAP po ogłoszeniu postanowienia, że jako zarządca wysłała kredytobiorcom (kilkadziesiąt tysięcy osób) pisma wskazujące rachunek, na który mają spłacać zobowiązania. "Zobowiązanie jest aktualne i musi być realizowane; jeżeli kredyt nie będzie spłacany, to będą narastały karne odsetki i wdrożona zostanie procedura windykacyjna" - wyjaśniła.

Zeznając przed sądem w czwartek Żymierska poinformowała, że ok. 96 proc. deponentów Kasy (z ok. 74 tysięcy) otrzymało już pieniądze z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Na 24 września była to kwota ponad 817 mln zł.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

36 720 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

713 943 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 987 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP