PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Sądowi dłużnicy w rejestrach BIG InfoMonitor

Autor: PAP
09-07-2016 09:37
Sądowi dłużnicy w rejestrach BIG InfoMonitor
Fot. Shutterstock

Nieco ponad jedna trzecia sądów zgłasza dłużników do biura informacji gospodarczej, a ponad jedna piąta zarejestrowanych długów sądów jest odzyskiwana - wynika z informacji BIG InfoMonitor. Najwięcej problemów wymiar sprawiedliwości ma ze ściąganiem grzywien.

1 lipca zeszłego roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu karnego wykonawczego oraz ustawy regulującej działanie BIG-ów, która przewiduje, że osoby, które nie zapłacą prawomocnie zasądzonych kar grzywny, kosztów sądowych, czy nawiązek powinny być wpisywane do rejestrów Biur Informacji Gospodarczej. Sądy mają ostrzegać skazanych, że niezapłacenie kary skutkuje umieszczeniem na listach dłużników.
Jak wynika z danych InfoMonitor, od 1 lipca zeszłego roku wymiar sprawiedliwości wprowadził do tego biura długi przekraczające 38 mln zł. Choć udało się z tego odzyskać 8,25 mln zł, to w rejestrze dłużników wciąż widnieje blisko 20 tys. osób winnych sądom prawie 30 mln zł, głównie z tytułu kar grzywny oraz kosztów sądowych.

Zdaniem wiceprezesa BIG InfoMonitor Mariusza Hildebranda, liczba dłużników wymiaru sprawiedliwości znajdujących się w bazie firmy nie przedstawia jednak pełnego obrazu sytuacji, bowiem machina mobilizowania dłużników sądowych przez BIG-i nie ruszyła jeszcze na dobre.

"Mimo, że nowe rozwiązanie prawne weszło w życie w lipcu zeszłego roku informacje o dłużnikach wprowadza do BIG InfoMonitor niewiele ponad jedna trzecia sądów. Na koniec czerwca było to 135 z 374 sądów. Liczba ta jednak dynamicznie się zmienia, bo jeszcze w grudniu 2015 r. robiły to jedynie 52 sądy" - zwrócił uwagę Hildebrand.

Zaznaczył, że Ministerstwo Sprawiedliwości uzasadniało konieczność wpisywania dłużników sądowych do rejestrów ze względu na "powszechnie znany fakt niskiej skuteczności ściągania przez sądy grzywien i należności sądowych", czego rezultatem są niższe wpływy do budżetu państwa i umarzanie postępowań wykonawczych zwłaszcza w odniesieniu do kosztów sądowych.

Zgodnie ze statystykami InfoMonitora najwięcej problemów wymiar sprawiedliwości ma ze ściągalnością grzywien. Z blisko 29,7 mln zł aktualnych zaległości Polaków wobec sądów, większość, bo 17,6 mln zł przypada właśnie na grzywny.

Na drugim miejscu pod względem wysokości niewypłaconych sądom należnych sum jest "kwota pieniężna stanowiąca przedmiot przepadku" - 6,4 mln zł. Chodzi o pieniądze pochodzące bezpośrednio lub pośrednio z przestępstwa, co do których sąd orzeka przepadek na rzecz Skarbu Państwa. Na trzeciej pozycji znalazły się koszty sądowe - 5,1 mln zł zasądzone w orzeczeniu kończącym postępowanie, a nieuregulowane przez stronę (np. w sprawach cywilnych, co do zasady koszty postępowania ponosi strona przegrywająca).

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

38 381 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

732 045 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 992 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP