XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Sawicki: na przełomie sierpnia i września wniosek do KE ws. rekompensat

Sawicki: na przełomie sierpnia i września wniosek do KE ws. rekompensat
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wicepremier Janusz Piechociński zapowiedział, że we wtorek rząd poruszy kwestię rekompensat dla polskich rolników w związku z rosyjskim embargiem na warzywa i owoce. Minister rolnictwa Marek Sawicki powiedział PAP, że wniosek do KE w tej sprawie może być złożony na przełomie sierpnia i września.

Wcześniej dwa źródła rządowe poinformowały PAP, że chodzi o kwotę 500 mln euro z unijnego funduszu solidarności. "Będziemy szukać też sojuszników (dla uzyskania takiego wsparcia). Żeby nie było takiej sytuacji, że Europa i Unia Europejska prowadzą wojny gospodarcze z Rosją za Ukrainę i zestrzelenie malezyjskiego samolotu, a cenę realnie ponosi tylko Polska" - powiedziało PAP jedno z wysokich źródeł rządowych.

Wicepremier Piechociński powiedział PAP, że wystąpi z wnioskiem dotyczącym rekompensat dla producentów na wtorkowym posiedzeniu rządu.

Z kolei szef resortu rolnictwa w rozmowie z PAP podkreślił, że potrzebne są jeszcze szczegółowe wyliczenia dotyczące możliwych strat. Sawicki zapowiedział, że w czwartek z Komisją Europejską spotkają się polscy eksperci. Jego zdaniem wniosek do KE w sprawie rekompensat może być gotowy na przełomie sierpnia i września.

Sawicki wystosował listy do komisarzy UE z prośbą o spotkanie w najbliższym czasie w związku z wprowadzeniem przez Rosję embarga na polskie owoce i warzywa. Jak poinformował resort, pisma zostały skierowane do komisarzy ds. zdrowia, rolnictwa oraz handlu.

Minister podkreśla, że wprowadzone 1 sierpnia przez Rosję embargo na niektóre owoce i warzywa z Polski jest decyzją polityczną, będącą retorsją na sankcje finansowo-gospodarcze wprowadzone przez Unię Europejską. Minister zwraca uwagę, że łączne straty dla polskiego sektora owoców i warzyw mogą wynieść w efekcie około 500 mln euro. Sawicki oczekuje, że wdrożone zostaną odpowiednie działania ograniczające negatywne skutki rosyjskiego embarga zarówno dla polskich, jak i pozostałych producentów owoców i warzyw w UE.

Sawicki powołał specjalną grupę, która ma analizować sytuację oraz skutki wprowadzenia embarga. Przygotowuje ona dokumenty niezbędne do wniosku ministra o uruchomienie unijnej pomocy dla producentów owoców i warzyw.

Pod koniec lipca minister rolnictwa wysłał do komisarza ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Komisji Europejskiej Daciana Ciolosa list informujący o stratach, jakie mogą ponieść polscy producenci owoców i warzyw w związku z embargiem na polskie warzywa i owoce. Według informacji biura prasowego MR list zawiera wniosek o wdrożenie, "w duchu solidarności europejskiej, odpowiednich i adekwatnych działań ograniczających negatywne skutki dla polskich producentów owoców i warzyw, nałożonych przez Federację Rosyjską sankcji".

Komisja Europejska nie wyklucza przyznania polskim producentom owoców i warzyw rekompensat za straty z powodu rosyjskiego embarga. Rzecznik KE ds. zdrowia Frederic Vincent zastrzegł, że najpierw jednak KE przeanalizuje wniosek polskich władz i sytuację na rynku.

Pod koniec lipca Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Federacji Rosyjskiej (Rossielchoznadzor) powiadomiła o wprowadzeniu od 1 sierpnia "czasowego ograniczenia wwozu do Rosji z Polski" owoców i warzyw - m.in. świeżych jabłek, gruszek, wiśni, czereśni, nektaryn, śliwek i wszystkich odmian kapusty (w tym białej, pekińskiej, czerwonej, brukselki). Zakaz dotyczy też polskiej produkcji warzywno-owocowej, wwożonej do Rosji z państw trzecich. Rossielchoznadzor poinformował, że zakaz wprowadzono w związku z "systematycznym naruszaniem przez stronę polską międzynarodowych i rosyjskich wymogów fitosanitarnych przy dostawach polskiej produkcji roślinnej do Rosji".

Z danych udostępnianych przez resort rolnictwa wynika, że Polska wyeksportowała do Rosji w 2013 r. ponad 804 tys. ton produktów z sektora owoców i warzyw o wartości blisko 336 mln euro. Ministerstwo rolnictwa szacuje, że straty dla polskiego sektora owoców i warzyw wynikające z wprowadzonego przez Rosję embarga mogą wynieść ok. 500 mln euro.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sawicki: na przełomie sierpnia i września wniosek do KE ws. rekompensat

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!