Sejm uchwalił ustawę o emisji obligacji wieczystych

Sejm uchwalił ustawę o emisji obligacji wieczystych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przedsiębiorstwa, także niezwiązane z rynkiem finansowym, będą mogły emitować obligacje przyporządkowane i wieczyste - zakłada ustawa o obligacjach uchwalona w piątek przez Sejm. Ma to być dla nich źródło finansowania, obok emisji akcji i kredytów bankowych.

Za przyjęciem ustawy głosowało 279 posłów, czterech było przeciwnych, a 132 wstrzymało się od głosu.

Zdaniem resortu finansów, który przygotował zmiany, Polski rynek kapitałowy jest niesymetryczny. Długoterminowe papiery dłużne emitowane przez przedsiębiorstwa należą to jego najsłabiej rozwiniętych segmentów; tymczasem w wysoko rozwiniętych gospodarkach, obok emisji akcji oraz kredytów bankowych, to właśnie obligacje są dla przedsiębiorstw jednym z podstawowych źródeł finansowania.

Obligacje wieczyste, to takie, które nie podlegają wykupowi, a świadczenie emitenta polega na zapłacie odsetek w formie renty wieczystej. Natomiast obligacje podporządkowane to takie, z których zobowiązania - w przypadku upadłości lub likwidacji emitenta - podlegają zaspokojeniu w kolejności wskazanej w warunkach emisji. Dotychczas tego rodzaju obligacje nie mogły być w Polsce źródłem kapitału, gdyż - ze względu na brak odpowiednich przepisów - nie można było ich emitować. Przygotowana przez rząd ustawa, daje taką możliwość.

Ponadto ustawa wprowadza instytucję zgromadzenia obligatariuszy, przyznaje też zdolność emisji obligacji podmiotom zagranicznym i spółkom celowym, a także określa warunki emisji obligacji i obowiązki informacyjne z tym związane.

W trakcie prac nad ustawą nie uzyskały poparcia poprawki PiS umożliwiające emisję obligacji wieczystych Spółdzielczym Kasom Oszczędnościowo-Kredytowym. Przed przyjęciem takiej poprawki przestrzegała Komisja Nadzoru Finansowego, argumentując m.in., że niekontrolowane emisje obligacji zwiększałyby ryzyko związane z funkcjonowaniem kas.

Jerzy Żyżyński (PiS) wskazywał jednak, że SKOK-i zostały zobowiązane do podniesienia kapitału, tyle że nie mają do tego instrumentów. Obligacje wieczyste pozwoliłyby kasom uzyskać odpowiedni kapitał. Oświadczył, że posłowie jego klubu chcieliby poprzeć ustawę, ale w związku z uniemożliwieniem SKOK-om emitowania obligacji wieczystych, wstrzymają się od głosu.

Teraz nowe przepisy trafią do Senatu. Mają wejść w życie 1 lipca 2015 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!