„Sektor": Polska Wschodnia ucierpi najbardziej, jeśli Bruksela zlikwiduje politykę spójności

Innowacyjność i infrastruktura - te słowa samorządowcy i przedsiębiorcy z tzw. Polski Wschodniej powtarzają jak mantrę. Problem w tym, że większość rozwoju województw  podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego i podkarpackiego to proces za pieniądze z funduszy unijnych, których przyszłość w obecnym kształcie - po Brexicie, być może także wskutek napiętych stosunków między Warszawą a Brukselą - jest zagrożona. Mazowsze, Wielkopolska, Pomorze, Śląsk nie ucierpią tak bardzo wskutek likwidacji polityki spójności, najbardziej zaboli to najbiedniejszą Polskę Wschodnią. Czy jednak rzeczywiście do tego dojdzie, co na to specjaliści z Brukseli, PARP, samorządowcy i przedsiębiorcy? M.in. o tym w najnowszym "Sektorze", nowym programie gospodarczym dziennikarzy WNP.PL.


Faktem jest, że od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej województwa Polski Wschodniej, dzięki płynącym z Brukseli unijnym funduszom, wykonały ogromny skok rozwojowy, zmniejszając dystans dzielący je od pozostałych regionów kraju. Na próbę zrównania się z nimi wciąż jednak potrzebują jeszcze więcej czasu i pieniędzy. Stąd też tyle obaw wywołują tam pojawiające się coraz częściej sygnały o możliwym ograniczeniu skali, czy wręcz wycofaniu się przez UE z kontynuowania polityki spójności po zakończeniu obecnego budżetu Wspólnoty.

O ile dla unijnych urzędników Brexit i związane z nim skurczenie się budżetu Unii, a także nowe wyzwania, przed jakimi staje Wspólnota, są wystarczającym powodem do takich rozważań, to w Polsce Wschodniej o takim scenariuszu nikt nie chce słyszeć. I trudno się temu dziwić.

Więcej o problemie i obawach o przyszłość w województwach podlaskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim i podkarpackim w "Sektorze" najnowszym programie gospodarczym dziennikarzy WNP.PL, który zrealizowaliśmy podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku.
Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!