XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Senackie komisje za przyjęciem zmian w OFE bez poprawek

Senackie komisje za przyjęciem zmian w OFE bez poprawek
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Senackie komisje budżetu i finansów publicznych oraz rodziny i polityki społecznej opowiedziały się w sobotę za przyjęciem bez poprawek ustawy zmniejszającej składki do OFE. Senat może głosować ustawę w najbliższą środę.

W piątek Sejm uchwalił zmiany w systemie emerytalnym. Czytaj więcej: Sejm uchwalił zmiany w systemie emerytalnym

Zgodnie z przygotowaną przez rząd i uchwaloną w piątek ustawą, składki przekazywane do OFE zostaną zmniejszone z 7,3 proc. do 2,3 proc. Pozostałe 5 proc. trafi na specjalne indywidualne subkonta w ZUS.

Sejm wprowadził poprawkę PO, zgodnie, z którą ustawa wejdzie w życie - z pewnymi wyjątkami - 1 maja 2011 r., a nie "pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia", jak zapisano w projekcie rządowym. Zgodnie z nim, jeśli ustawa zostałaby ogłoszona np. 1 kwietnia, to weszłaby w życie 1 czerwca.

Początkowo rząd chciał, aby zmiany weszły w życie 1 kwietnia, ale potem - gdy okazało się to niemożliwe - termin ten zmieniono na 1 maja 2011 r. Rządowe Centrum Legislacji podkreśliło w swojej opinii do projektu, że taki zapis może jednak rodzić wątpliwości konstytucyjne, co do odpowiedniego vacatio legis. W efekcie rząd zdecydował, że zmiany zaczną obowiązywać w miesiącu kolejnym po miesiącu, w którym ustawa zostałaby ogłoszona. To dałoby gwarancję, co najmniej miesięcznego vacatio legis.

Przewodniczący senackiej komisji budżetu i finansów publicznych Kazimierz Kleina (PO) poinformował PAP, że komisja nie ma zastrzeżeń do wprowadzonego przez Sejm sztywnego terminu 1 maja i nie zamierza zlecać przygotowania opinii na ten temat. Wątpliwości zgłosiło jednak, podczas sobotniego posiedzenia komisji, senackie biuro legislacji. Zdaniem prawników Senatu przy wskazaniu terminu 1 maja "dotykana jest delikatna kwestia terminów konstytucyjnych".

"Vacatio legis, z punktu widzenia wykonania postanowień ustawy przez fundusze, może być niezwykle skrócone. Trzeba rozważyć, czy jest to na tyle istotna sprawa (...), że należy przyjąć taką wersję" - argumentowało biuro.

Szef zespołu doradców strategicznych premiera minister Michał Boni powiedział, że czas ma swoje znaczenie i przekłada się na materię finansową. "Nagle znaleźliśmy się trochę w takiej sytuacji (...), że mogłoby się okazać, iż będziemy mieli albo 59 dni (na wejście zmian w życie - PAP), albo 29 dni. To 59 dni nie było nigdy zamierzone" - powiedział Boni.

Minister wyjaśnił w rozmowie z dziennikarzami po posiedzeniu komisji, że utrzymanie pierwotnego zapisu dotyczącego wejścia w życie zmian mogłoby spowodować, iż zaczęłyby one obowiązywać dopiero od 1 czerwca 2011 r. "To oznaczałoby 2 mld zł mniej, jeśli chodzi o ograniczenie potrzeb pożyczkowych państwa" - wytłumaczył. "Dwa miesiące vacatio legis, które w praktyce by wyszło, nie ma kompletnie żadnego uzasadnienia" - powiedział.

Senacka komisji rodziny i polityki społecznej niemal jednogłośnie (4 głosy za, 1 przeciw) poprała ustawę.

Istotne okazało się wydłużenie terminu likwidacji akwizycji na rzecz OFE. Jak podkreślali przedstawiciele związku zawodowego akwizytorów, oznacza to likwidację około 250 tys. miejsc pracy. Argumentowali też, że praca agentów towarzystw emerytalnych jest potrzebna, bo ludzie nie znają się na polskim systemie emerytalnym. Jak mówili, po likwidacji akwizytorów zostaną pozbawieni bezpośredniego kontaktu z kimś, kto może im wyjaśnić zawiłości tego systemu.

Szef zespołu doradców strategicznych premiera minister Michał Boni powiedział, że akwizycja na rzecz OFE zbyt dużo kosztuje ubezpieczonych, a akwizytorzy, którzy stracą pracę, będą mogli się przekwalifikować, albo oferować chociażby IKE czy IKZE, czyli formy dobrowolnego oszczędzania na emeryturę.

Senator Piotr Marek Kaleta z PiS poprosił o wyjaśnienie, dlaczego ustawa zmieniająca system emerytalny jest procedowana w tak ogromnym pośpiechu, dzień po dniu, bez możliwości zapoznania się parlamentarzystów z wprowadzanymi do niej zmianami czy opiniami biura legislacyjnego.

W opinii Boniego, należy w tym wypadku mówić nie o pośpiechu, ale o sprawności procesu legislacyjnego. Zaznaczył, że jest to niezbędne z punktu widzenia negatywnego wpływu na dług publiczny oraz potrzeby pożyczkowe państwa, jakie stale wywiera transfer składek do OFE w obecnym kształcie.

Przewodniczący senackiej komisji rodziny i polityki społecznej Mieczysław Augustyn (PO) podkreślił znaczenie wpisania do ustawy przepisu nakazującego systematyczne kontrolowanie systemu emerytalnego.

Chodzi o zapis, zgodnie z którym Rada Ministrów będzie musiała nie rzadziej niż co 3 lata dokonywać przeglądu funkcjonowania systemu, a pierwszy będzie musiał być przeprowadzony nie później niż do 31 grudnia 2013 r.

Poza zmniejszeniem z 7,3 proc. do 2,3 proc. składki przekazywanej do OFE (od 2017 r. będzie to 3,5 proc.), uchwalona w piątek przez Sejm ustawa zakłada dziedziczenie pieniędzy, które trafią na subkonta w ZUS na takich samych zasadach jak w OFE. Środki te będą też waloryzowane o wskaźnik wzrostu gospodarczego z ostatnich pięciu lat i wysokość inflacji.

Rząd zaproponował też wprowadzenie od 2012 r. 4-proc. ulgi podatkowej dla osób dodatkowo oszczędzających na emeryturę na tzw. indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego. Będą je mogły prowadzić towarzystwa emerytalne i inne instytucje finansowe np. banki lub TFI. Zmianie ma ulec górny limit udziału akcji w portfelu OFE. Obecny, który wynosi 40 proc. aktywów funduszy, ma do 2020 r. osiągnąć 62 proc., a docelowo 90 proc.

Ustawa trafi na najbliższe posiedzenie Senatu, które zaplanowano na środę i czwartek. Kleina poinformował PAP, że nie ma planów szybszego zwołania posiedzenia oraz że senatorowie PO nie planują składania poprawek do ustawy. Poprawek można się jednak spodziewać ze strony senatorów PiS - zapowiedział je senator Wiesław Dobkowski.

Wicemarszałek Senatu Marek Ziółkowski powiedział PAP, że niewykluczone jest, iż głosowanie w sprawie ustawy odbędzie się w środę 30 marca, ale ostateczna decyzja należy do marszałka Bogdana Borusewicza.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Senackie komisje za przyjęciem zmian w OFE bez poprawek

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!