XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Senat w USA próbuje przełamać impas ws. budżetu

Senat w USA próbuje przełamać impas ws. budżetu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Republikański senator John McCain i senator demokratyczny Christopher Coons zaprezentowali ponadpartyjny projekt ustawy o reformie imigracyjnej. Obaj mają nadzieję, że projekt pomoże przełamać impas w Senacie w pracach nad budżetem rządu federalnego.

  • Sprawa imigrantów zwanych "marzycielami" dotyczy co najmniej 3 tys. Polaków.
  • Obecnie tej grupie grozi deportacja.
  • Demokraci blokują prace nad budżetem uzależniając je od pozytywnych rozwiązań dla "marzycieli".

Spory o reformę imigracyjną są podstawowym powodem braku postępu w pracach nad budżetem rządu federalnego. W rezultacie rząd federalny od 1 października 2017 roku, tj. początku bieżącego roku budżetowego, operuje w oparciu o prowizorium budżetowe. Termin obecnego prowizorium wygaśnie o północy czasu lokalnego 8 lutego.

Demokraci uzależniają jakiekolwiek ustępstwa w pracach nad budżetem od uregulowania sytuacji tzw. "marzycieli" (ang. dreamers), czyli nielegalnych imigrantów, którzy zostali przemyceni " przez "zieloną granicę" do USA jako małe dzieci. Przedstawiciele tej grupy są nazywani "dreamers" - od pierwszych liter nazwy ustawy O Rozwoju, Pomocy i Edukacji Młodocianych Przybyszy (Development, Relief, and Education for Alien Minors Act - D.R.E.A.M).

Czytaj również: Donald Trump wydobył się z dużej finansowej opresji

Demokraci mają nadzieję, że pomoc tym ludziom, wśród których zdecydowaną większość stanowią Latynosi, pozwoli im w przyszłości na rozbudowę ich elektoratu.

Wśród "marzycieli" znajduje się przynajmniej 3 tys. Polaków, którzy znaleźli się w Stanach Zjednoczonych nielegalnie jako niepełnoletni.

Po tym jak administracja we wrześniu 2017 roku z efektem natychmiastowym zakończyła program pozwalający "marzycielom" na pozostanie w USA i na legalne podjęcie pracy, grupie tej grozi deportacja począwszy od 5 marca b.r., jeśli Kongres nie znajdzie jakiegoś trwałego rozwiązania ich sytuacji, które byłoby do przyjęcia przez administrację prezydenta Trumpa.

Kompromis doszedł do granic


Projekt ustawy przedstawiony 5 lutego w Senacie przez senatorów McCaina i Christophera Coonsa jest próbą znalezienia takiego rozwiązania.

Obaj senatorzy przewidują możliwość zalegalizowania pobytu w USA "marzycieli" i ich najbliższych rodzin (w sumie ponad 1,8 mln osób) przy jednoczesnym zwiększeniu nakładów na zabezpieczenie amerykańskich granic.

Projekt ustawy nie przewiduje jednak wyasygnowania całej sumy, czyli około 30 mld USD jakich na zwiększenie ochrony granic poprzez budowę muru przy granicy amerykańsko-meksykańskiej domagają się republikanie i prezydent Trump.

Czytaj także: Tąpnięcie na amerykańskiej giełdzie. Nadszedł czas wielkiej przeceny

Wcześniej także 5 lutego prezydent oświadczył, że jakiekolwiek porozumienie w sprawie "marzycieli", które "nie obejmuje skutecznej ochrony granic i pilnie potrzebnego muru jest całkowitą stratą czasu".

Senator Coons, w rozmowie z dziennikarzami na Kapitolu powiedział, że projekt ustawy jaki zgłosił z senatorem McCainem, jest tylko jednym z kilku projektów ustaw zmierzających do przełamania klinczu w pracach nad budżetem.

McCain i Coons uważają, że dalsza działalność rządu w oparciu o prowizorium budżetowe, zagraża stabilności kraju i powoduje spadek zaufania do władz amerykańskich.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Senat w USA próbuje przełamać impas ws. budżetu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!