Senat za jednym okienkiem rozliczeniowym w sprawach podatkowych i celnych

Senat za jednym okienkiem rozliczeniowym w sprawach podatkowych i celnych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wprowadzenie tzw. jednego okienka rozliczeniowego dla należności podatkowych i celnych oraz obniżenie do 80 proc. zasiłków chorobowych celników - przewiduje m.in. nowelizacja ustawy o Służbie Celnej, do której kilka poprawek przyjął w czwartek Senat.

Przyjęte poprawki mają charakter redakcyjny i doprecyzowujący. Za ustawą wraz z poprawkami głosowało 59 senatorów, przeciw było 29.

Ustawa przewiduje m.in. wprowadzenie jednego okienka rozliczeniowego. Wyznaczony zostanie dyrektor tylko jednej izby celnej do rozliczania należności celnych, podatkowych i innych. Wpłaty będą dokonywane na konto jednej izby celnej, a nie na konto 16, jak obecnie.

Ustawa zakłada połączenie organizacyjne urzędów skarbowych i izb skarbowych. Organy te nadal pozostaną niezależne, choć z punktu widzenia zarządzania finansami i kadrami będą jedną jednostką organizacyjną zarządzaną z poziomu województwa, czyli izb skarbowych.

Zmiana pozwoli na konsolidację w izbach skarbowych tzw. procesów pomocniczych w administracji podatkowej. Dzięki temu część urzędników, którzy obecnie zajmują się biurokracją, będzie można przesunąć do podstawowych zadań administracji podatkowej: kontroli podatkowej, egzekucji należności podatkowych i obsługi podatnika.

Ustawa reguluje też kwestie wyliczania wysokości uposażenia chorobowego celników przebywających na zwolnieniu lekarskim. Po zmianach ma to być 80 proc. wynagrodzenia, a nie jak obecnie 100 proc. W określonych sytuacjach, wskazanych w ustawie, funkcjonariusz celny będzie miał prawo do uposażenia chorobowego w wysokości 100 proc. Jak mówił podczas czwartkowej debaty szef Służby Celnej, wiceminister finansów Jacek Kapica, to dostosowanie tych przepisów do obowiązujących w innych służbach mundurowych.

Ponadto zgodnie z nowelizacją funkcjonariusze celni, pełniący służbę w oddziałach granicznych lub kierowani do takich oddziałów, będą mogli być poddawani badaniom psychofizycznym. Celnicy pełniący służbę w oddziałach granicznych oraz w komórkach zwalczania przestępczości będą mogli na służbie korzystać z prywatnych telefonów komórkowych tylko wtedy, gdy zostaną one wcześniej zgłoszone.

"Nie ograniczamy wolności, tylko zachowujemy pewne uwarunkowania prewencyjne" - tłumaczył senatorom Jacek Kapica. Dodał, że w ABW też nie można używać prywatnych telefonów komórkowych, używa się tylko służbowych. Podobnie w Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Ponadto celnicy uzyskają prawo do prowadzenia na przejściach granicznych niektórych kontroli, obecnie leżących w gestii Inspekcji Weterynaryjnej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Zgodnie z ustawą celnicy oraz osoby zatrudnione w Służbie Celnej będą składać informacje o pracy w administracji celnej małżonków, krewnych, osób prowadzących z nimi wspólne gospodarstwo domowe.

W ustawie zawarty jest także zapis, który zwalnia z odpowiedzialności karnej funkcjonariusza za przestępstwo popełnione w wyniku wykonania polecenia służbowego.

Podczas czwartkowej debaty pięć poprawek zgłosił senator PiS Marek Martynowski. Chciał on m.in. wprowadzenia zapisu o zwolnieniu z obowiązków świadczenia pracy funkcjonariuszy służb celnych, którzy ze względu zdrowotnych są niezdolni do służby.

Postulował też, by dla kandydatów do pracy na kierowniczych stanowiskach w służbach celnych wprowadzić obowiązek składania oświadczeń na temat swoich powiązań rodzinnych, po to, by uniknąć w przyszłości konfliktu interesów; kolejna poprawka dotyczyła publikowania takich oświadczeń w internecie przez osoby przyjęte do służby.

Proponował także skreślenie zapisu o obniżeniu do 80 proc. wynagrodzeniu dla funkcjonariuszy przebywających na zwolnieniu lekarskim.

Żadna z zaproponowanych przez Martynowskiego poprawek nie zyskała aprobaty Senatu. Podczas debaty skrytykował je szef SC Jacek Kapica. Jak tłumaczył, zapisy o wynagrodzeniach dla funkcjonariuszy służb celnych są elementem całego systemu wynagrodzeń dla służb mundurowych i zmiany tylko w jednej jej części są wykluczone. Ponadto - zapewnił - funkcjonariuszki w ciąży oraz funkcjonariusze/funkcjonariuszki po poważnych urazach dostają 100 proc. wynagrodzenia lub dodatkowo zasiłek chorobowy.

Kapica sceptycznie ocenił też propozycje senatora PiS dot. oświadczeń dot. powiązań rodzinnych. Jak mówił, domaganie się oświadczeń od osób uczestniczących w postępowaniu kwalifikacyjnym "ociera się o dyskryminację".

Natomiast jeśli chodzi o publikowanie w internecie oświadczeń osób już zatrudnionych, to zdaniem Kapicy to "epatowanie rodzinnymi powiązaniami" jest raczej zbędne. Wiceminister ocenił, że w zupełności wystarczy, jeśli takie informacje otrzyma przełożony pracownika. Zauważył, że nie ma praktyki publikowania oświadczeń pracowników administracji publicznej; zaznaczył, że może być to temat do dyskusji w przyszłości.

Zdaniem Kapicy, nie ma też potrzeby wprowadzania zapisu dot. zwolnienia z wykonywania obowiązków niezdolnych do służby funkcjonariuszy, bo nie ma ich wielu; poza tym trafiają oni albo do Służby Cywilnej albo przechodzą na renty.

Niektórzy senatorowie, m.in. marszałek Bogdan Borusewicz, pytali Kapicę o skalę korupcji i nepotyzmu w Służbie Celnej.

Wiceminister finansów odpowiadał, że o ile w latach 2005-07 zatrzymywano średnio stu funkcjonariuszy rocznie, to w ostatnim roku zatrzymano ośmiu. "Wprowadziliśmy rozwiązania, dzięki którym funkcjonariusze sami zgłaszają próby skorumpowania" - mówił szef Służby Celnej.

Walce z korupcją służyły też, dodał, podwyżki dla funkcjonariuszy pracujących na przejściach granicznych. W tej chwili, jak mówił, zarabiają oni ok. 3 tys. złotych netto.

Walce z nepotyzmem mają służyć natomiast oświadczenia o powiązaniach rodzinnych, które mają, jak mówił Kapica, charakter "pionierski".

Ustawa ma wejść w życie 1 kwietnia 2015 r. Wyjątek dotyczy przepisu, który chroni funkcjonariusza celnego od tzw. subsydiarnego aktu oskarżenia, co jest bardzo popularną formą działania mającego na celu zawieszenie funkcjonariusza w toku postępowania.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Senat za jednym okienkiem rozliczeniowym w sprawach podatkowych i celnych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!