Serafin: budżet strefy euro nie zagraża negocjacjom budżetu UE 2014-20

Konsultacje w sprawie ustanowienia nowego, osobnego budżetu strefy euro nie zagrażają negocjacjom budżetowym Unii Europejskiej na lata 2014-20, których finisz ma nastąpić w listopadzie - ocenił w czwartek Piotr Serafin, sekretarz stanu ds. europejskich w MSZ.

"Nie widzę na razie ryzyka, żeby te dyskusje się zlały" - powiedział dziennikarzom w Warszawie Serafin, który w piątek w Brukseli będzie rozmawiał o nowym wieloletnim budżecie UE i zacieśnianiu unii walutowo-gospodarczej z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem.

Wiceminister zgodził się, że "w horyzoncie średnio- i długookresowym jest potrzeba dyskusji o tym, czy na poziomie centralnym strefy euro potrzeba jakiegoś instrumentu finansowego, który pełniłby funkcję stabilizacyjną". "Ale to nie jest rozmowa na październik-listopad" - zastrzegł. Tłumaczył, że kraje członkowskie chcą najpierw sfinalizować dyskusje dotyczące nowego wieloletniego budżetu dla całej UE. Wskazał, że strefa euro dysponuje już mechanizmem gwarancyjnym, jakim są fundusze ratunkowe: EFSF oraz stałym mechanizmem EMS, który go zastąpi.

Idea osobnego budżetu tylko dla siedemnastki, wraz z ministerstwem finansów strefy euro, pojawiła się w jednoznaczny sposób w dokumencie przygotowanym przez Van Rompuya do konsultacji z krajami członkowskimi na temat zacieśniania integracji strefy euro. Taki centralny budżet eurolandu - wynika z dokumentu - mógłby nawet rozpocząć ograniczoną emisję wspólnych papierów dłużnych, by zapobiec szerzeniu się kryzysu zadłużenia.

Serafin jest przekonany, że na szczycie UE 22-23 listopada może dojść do porozumienia "27" w sprawie budżetu na lata 2014-2020. Podstawą do dalszych dyskusji ma być przesłany we wtorek do stolic przez cypryjską prezydencję tzw. schemat negocjacyjny, który - jak powiedział wiceminister - "stawia wiele trudnych pytań".

"Widzimy, że niestety należy oczekiwać redukcji. Widzimy również, że są kraje, które oczekują głębokich redukcji budżetu" - powiedział Serafin.

Z dotychczasowych negocjacji, zwłaszcza nieformalnych rozmów ministrów europejskich w Nikozji pod koniec sierpnia wynika, że kraje płatnicy netto domagają się cięć rzędu około 100 mld euro w stosunku do wyjściowej propozycji Komisji Europejskiej, która opiewa na 988 mld euro. Według źródeł dyplomatycznych Wielka Brytania oczekuje redukcji nawet o ok. 200 mld euro.

Z cypryjskiego dokumentu zniknął limit, że kraj nie może dostać więcej funduszy spójności niż obecnie w budżecie 2007-14 (w przypadku Polski było to 67 mld euro), plus ewentualnie mały procent. Ale źródła unijne przestrzegają, że w toku negocjacji mogą pojawić się inne hamulce, które ograniczą unijne fundusze dla Polski.

W negocjacjach Polska konsekwentnie występuje przeciwko cięciom w polityce spójności, której jest największym beneficjentem w UE. Zabiega, by zachować jak najwięcej z propozycji Komisji Europejskiej z czerwca ub. roku, z której wynikało, że Polska mogłaby zyskać dostęp nawet aż do około 80 mld euro. KE określiła limit dostępu do funduszy spójności jako 2,5 proc. PKB kraju w ciągu siedmiu lat.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Serafin: budżet strefy euro nie zagraża negocjacjom budżetu UE 2014-20

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!