Sesje giełdowe pod znakiem danych makro i wystąpień bankierów

Sesje giełdowe pod znakiem danych makro i wystąpień bankierów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na giełdach w zachodniej Europie początek sesji przynosi małe zmiany indeksów - w obydwie strony. Czwartek 24 maja upłynie pod znakiem danych makro i wystąpień bankierów centralnych, głównie z Fed i Banku Anglii. Na rynkach nadal duże zainteresowanie sprawami geopolitycznymi.

  • Na rynki spływają już pierwsze dane makro z Europy.
  • Europejski Bank Centralny ma podać protokół ze swojego ostatniego posiedzenia.
  • Inwestorzy przyglądają się rozwojowi sytuacji politycznej we Włoszech.

    Na giełdach w Europie zyskuje 10 z 19 sektorów ze Stoxx 600.

Akcje Electrocomponents zwyżkują o 6,7 proc., Altice na plusie o 4,4 proc., Intertek Group ze wzrostem kursu o 3,3 proc., a Paddy Power Betfair w górę o 3,2 proc.

Słabiej u spółki Aryzta, która traci teraz 22 proc. Firma obniżyła prognozy zysku w tym roku - do lipca i spodziewa się, że EBITDA będzie niższa o 9-12 proc. niż to wcześniej prognozowano.

Pandora spada o 5,8 proc., a Colruyt zniżkuje o 3,0 proc.

Inwestorzy analizują protokół z majowego posiedzenia Fed.

Większość członków Fed w maju uważała za właściwe, by podwyżka stóp procentowych nastąpiła "wkrótce" - wynika z opublikowanego w środę protokołu z ostatniego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Przestrzelenie celu inflacyjnego mogłoby, zdaniem bankierów, "być pomocne" w zakotwiczeniu oczekiwań inflacyjnych.

Są już pierwsze dane makro z Europy.

Indeks nastrojów niemieckich konsumentów GfK na czerwiec wyniósł 10,7 pkt. wobec 10,8 pkt. miesiąc wcześniej - podała niemiecka grupa badań rynkowych GfK. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 10,8 pkt.

Czytaj także: Indeksy na giełdach idą w dół. Straciły zwłaszcza spółki energetyczne

Z kolei Produkt Krajowy Brutto Niemiec wzrósł w I kwartale 2018 r. o 0,3 proc. w ujęciu kwartalnym, po uwzględnieniu czynników sezonowych - podał Federalny Urząd Statystyczny w końcowym wyliczeniu. Wstępnie spodziewano się wzrostu o 0,3 proc.

W ujęciu rocznym PKB Niemiec wzrósł w I kwartale o 2,3 proc. Tu szacowano wzrost o 2,3 proc.

Urząd statystyczny podał, że bez uwzględniania czynników sezonowych PKB Niemiec wzrósł w I kwartale o 1,6 proc. rok do roku, jak wstępnie szacowano.

Słabo z niemieckim eksportem - w I kw. 2018 r. eksport z Niemiec spadł najmocniej od ponad 5 lat - o 1 proc. Spadł też import.

"Spadek niemieckiego eksportu może być pierwszym sygnałem, że aprecjacja euro w 2017 r. już zostawia swoje ślady w niemieckiej gospodarce" - mówi Carsten Brzeski, ekonomista ING-Diba we Frankfurcie. Euro umocniło się od początku 2017 r. wobec dolara USA o 11 proc. W czwartek jest wyceniane we Frankfurcie po 1,1717 USD, wyżej o 0,2 proc.

O 10.30 inwestorzy poznają dane o sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii w kwietniu, a po południu z USA : liczbę zarejestrowanych nowych bezrobotnych, wskaźnik cen domów FHFA i sprzedaż domów na rynku wtórnym.

Wystąpią też 24 maja bankierzy z Fed - Bostic i Harker.

W czwartek odbywa się w Londynie Markets Forum, podczas którego głos zabiorą m.in. gubernator Banku Anglii Mark Carney i prezes Fed z Nowego Jorku William Dudley.

Europejski Bank Centralny poda zaś protokół ze swojego ostatniego posiedzenia.

Na rynkach nie słabnie zainteresowanie dalszymi losami planowanego na czerwiec spotkania USA-Korea Północna.

Czytaj także: Korea Północna odbija piłeczkę w sprawie rozmów z USA

Przyszłość szczytu w Singapurze leży "całkowicie" po stronie Stanów Zjednoczonych - stwierdził północnokoreański wiceminister spraw zagranicznych, a także potępił wywiad wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a, w którym porównał on Koreę Północną z Libią.

"Nie będziemy błagać Stanów Zjednoczonych o dialog, ani nie będziemy przekonywać, jeśli nie będą chcieli usiąść (do rozmów) z nami" - powiedział wiceminister i dodał, że może zasugerować, by Kim Dzong Un rozważył udział w szczycie zaplanowanym na 12 czerwca w Singapurze, jeśli Stany Zjednoczone urażą dobrą wolę Korei Północnej.

Co do porozumienia nuklearnego - irański przywódca duchowo-polityczny ajatollah Ali Chamenei przedstawił w środę na swej oficjalnej stronie internetowej warunki, pod jakimi Teheran może pozostać przy porozumieniu w sprawie swego programu nuklearnego.

Jednym z tych warunków jest zabezpieczenie przez europejskie banki handlu z Iranem po wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z porozumienia i przywróceniu sankcji wobec Iranu.

Państwa europejskie muszą też - według ajatollaha - chronić sprzedaż irańskiej ropy naftowej przed presją USA i kontynuować import tej ropy. Muszą też obiecać, że nie będą zabiegać o nowe negocjacje w sprawie irańskiego programu rakiet balistycznych ani w sprawie działań Iranu na Bliskim Wschodzie.

Gracze rynkowi śledzą nadal rozwój sytuacji politycznej we Włoszech, gdzie misję utworzenia rządu otrzymał w środę od prezydenta Sergio Mattarelli profesor prawa Giuseppe Conte. Nowy populistyczny gabinet utworzą prawicowa Liga i antysystemowy Ruch Pięciu Gwiazd.

Z pola widzenia nie schodzi też Turcja, gdzie krajowa waluta biła rekordy słabości. Lira osłabiła się mocno wobec dolara USA i pociągnęła też w dół waluty rynków wschodzących.

W zeszłym tygodniu prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiadał, że zamierza wziąć większą odpowiedzialność za politykę pieniężną Turcji, jeśli w przyszłym miesiącu wygra wybory. Erdogan od dawna domaga się niższych stóp procentowych przez turecki bank centralny.

W środę doszło do nadzwyczajnego posiedzenia banku centralnego Turcji, który podjął decyzję o podwyższeniu stopy procentowej Llw ("późnego okna płynnościowego") do 16,5 proc. z 13,50 proc. Pozostałe stopy procentowe są bez zmian. Kurs liry w środę odrobił straty, po tym jak wcześniej zniżkował o 5,2 proc. Od początku 2017 r. lira jest słabsza o 17 proc.

Poniżej indeksy w Europie - godz. 09.20

Indeks Kraj Wartość (pkt.) 1D (%) 1W (%)
Euro Stoxx 50 Strefa euro 3545,90 0,12 -1,29
DAX Niemcy 12968,56 -0,06 -0,21
FTSE 100 W.Brytania 7791,30 0,04 0,04
CAC 40 Francja 5577,41 0,21 -0,79
IBEX 35 Hiszpania 10072,50 0,47 -1,41
FTSE MIB Włochy 23036,14 0,54 -3,22
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sesje giełdowe pod znakiem danych makro i wystąpień bankierów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!