Siemoniak: wydatki na obronność bez sztywnej granicy

Siemoniak: wydatki na obronność bez sztywnej granicy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przygotowywany przez rząd projekt ustawy podnoszącej wydatki obronne zmierza do zagwarantowania ich na poziomie co najmniej 2 proc. PKB i nie będzie to sztywna granica - zapewnił w środę wicepremier, minister obrony Tomasz Siemoniak.

- Projekt jest dość skomplikowany, bo uwzględnia różne aspekty prawne i finansowe. Intencja była jasna - nie mniej niż dwa procent, pracujemy nad szczegółami - powiedział Siemoniak dziennikarzom. Przypomniał, że o taki zapis chodzi zarówno prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu, jak i premier Ewie Kopacz.

Szef MON wyraził przekonanie, że w budżecie na rok 2016 znajdzie się już zapis przeznaczaniu nie mniej niż 2 proc. PKB na obronność.

Projekt nowelizacji ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu sił zbrojnych został przesłany do uzgodnień w połowie listopada. Proponowana zmiana nawiązuje do deklaracji prezydenta oraz premierów Donalda Tuska i Ewy Kopacz w sprawie podniesienia wydatków obronnych. Przed kilkoma dniami szef BBN Stanisław Koziej zwrócił uwagę, że jeden z projektowanych artykułów proponuje zastąpienie sformułowania ""nie mniej niż 1,95 proc. PKB" zapisem o 2 proc. PKB. Zdaniem Kozieja mogłoby to oznaczać wprowadzenie sztywnego pułapu wydatków obronnych i okazać się niekorzystne dla finansowania armii.

Wicepremier Siemoniak już wtedy zapewnił, że "na pewno nie będzie maksymalnego poziomu wydatków" obronnych. Poinformował, że do projektu zgłoszono wiele uwag. Zadeklarował współpracę z BBN dla wyjaśnienia wszelkich wątpliwości.

Starania o zwiększenie wydatków obronnych z 1,95 do pełnych 2 proc. PKB zapowiedział na początku maja prezydent Komorowski. Deklarację podniesienia ich do tego poziomu złożył w czerwcu podczas wizyty w Warszawie prezydenta USA Baracka Obamy. Zwiększenie wydatków obronnych zapowiedziała też w expose premier Kopacz. Udział wydatków obronnych w PKB na poziomie 2 proc. to zalecenie NATO. Na wrześniowym szczycie w Walii zapowiedziano, że państwa, które nie spełniają tego kryterium, podniosą wydatki do zakładanego poziomu w ciągu 10 lat.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Siemoniak: wydatki na obronność bez sztywnej granicy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!