XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Skarb Państwa nie spieszy się z prywatyzacją

Skarb Państwa nie spieszy się z prywatyzacją
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sprzedaż państwowych resztówek nie idzie tak szybko, jak zakładał minister skarbu. Na razie zrealizowano tylko 26 spośród 77 zaplanowanych transakcji.

Ministerstwo Skarbu podało wczoraj, że we wrześniu planuje podpisać wiążącą umowę z UniCredit na sprzedaż 3,96 proc. akcji Pekao SA - czytamy w "Rzeczpospolitej".

3,96 proc. akcji Pekao SA to jedna z najbardziej wartościowych resztówek, jakie miały trafić do sprzedaży na przełomie 2008 i 2009 r. Aktualna wartość pakietu, według wczorajszego kursu, to ok. 2 mld zł. Pozostałe, porównywalnie cenne, choć niewielkie aktywa, wciąż znajdujące się w posiadaniu skarbu, to pakiety BPH (3,65 proc., wstępna umowa z GE Money, inwestorem w BPH, o zakupie tego pakietu została zawarta jeszcze w listopadzie 2007 ), BZ WBK (1,93 proc.), Banku Handlowego (2,49 proc.) oraz TP SA (4,05 proc.). Sprzedaż tej ostatniej resztówki zaplanowano na 2009 r.

– W najbliższym czasie wyślemy też naszą propozycję do Citigroup, większościowego inwestora w Banku Handlowym – mówi „Rz” Maciej Wewiór, rzecznik MSP.

Minister skarbu Aleksander Grad, prezentując czteroletni plan prywatyzacji zakładał, że skarb pozbędzie się większości spośród ok. 160 posiadanych resztówek do połowy 2009 r. W tym roku na ladę miało ich trafić 77, na razie sprzedano 26.

– 29 kolejnych umów jest na zaawansowanym etapie negocjacji, 6 czeka na podpis. To oznacza, że niebawem wypełnimy 71 proc. planu na ten rok – mówi Wewiór.

Sprzedaż resztówek ma stanowić 12,5 proc. przychodów z prywatyzacji, które po lipcu 2008 r. też nie są imponujące: 281 mln zł (w budżecie zapisano na cały rok 2,3 mld zł).

– Podstawowa przeszkoda w sprzedaży tych pakietów to biurokratyczne procedury. Druga to postawa samych inwestorów, którzy, mając pełnię władzy w spółkach, nie są zainteresowani udzielaniem dodatkowych informacji do wycen – mówi „Rz” Grażyna Magdziak, ekspert ds. przekształceń własnościowych BCC.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Skarb Państwa nie spieszy się z prywatyzacją

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!