Śląskie: jedna trzecia RPO zostanie rozdzielona lokalnie

Śląskie: jedna trzecia RPO zostanie rozdzielona lokalnie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ok. 32 proc. środków Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 (RPO) zostanie rozdzielonych przez lokalne samorządy wdrażające tzw. Zintegrowane i Regionalne Inwestycje Terytorialne (ZIT/ RIT). Dostaną one do podziału 1,1 mld euro.

Umowy na wdrażanie tzw. lokalnych komponentów RPO podpisali w piątek z przedstawicielami trzech subregionów województwa marszałek Wojciech Saługa i członek zarządu regionu Gabriela Lenartowicz.

Już w poprzednim śląskim RPO część unijnych środków została przekazana do samodzielnego rozdysponowania między cztery subregiony województwa: największy - centralny, obejmujący m.in. aglomerację katowicką oraz mniejsze - południowy, północny i zachodni. Teraz podobne rozwiązanie pod nazwą Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) stosowane jest w skali kraju w miastach wojewódzkich i ich tzw. obszarach funkcjonalnych.

W przypadku woj. śląskiego ZIT będzie wdrażał cały tzw. subregion centralny. Pozostałe subregiony woj. śląskiego - również funkcjonalnie ze sobą powiązane i mające doświadczenie w takiej współpracy - będą korzystały z narzędzia pod nazwą Regionalnych Inwestycji Terytorialnych (RIT).

"Już w poprzedniej perspektywie z samorządami lokalnymi współpracowało się dobrze. Mamy już doświadczenie, nie mamy obaw. Samorządy potrafią dobrze wydawać te środki" - ocenił w piątek marszałek Saługa. "Żadne województwo w kraju pełniące funkcję instytucji zarządzającej tak się nie podzieliło decyzjami ze swoimi regionami" - mówiła Lenartowicz.

Tego dnia zarząd woj. śląskiego podpisał umowy na wdrażanie RIT-ów z przedstawicielami tamtejszych tzw. instytucji pośredniczących. Z ramienia subregionu północnego był to prezydent Częstochowy (miasta, które wybrano tzw. liderem subregionu) Krzysztof Matyjaszczyk. Podobnie w imieniu subregionu południowego podpis złożył prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult.

W subregionie zachodnim od 2003 r. działa Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego. Jego szefem jest obecnie prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca, który w piątek podpisał umowę ws. współuczestnictwa w zarządzaniu środkami tamtejszego RIT.

Podobny związek działa też w subregionie centralnym, który jeszcze nie zdecydował się podpisać umowy. Przewodniczący Związku Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz wyjaśnił PAP, że zabrakło czasu na doprecyzowanie tekstu dokumentu; wyraził też nadzieję, że zostanie on podpisany w najbliższych dniach.

"Nie chodzi ani o wskaźniki, ani o pieniądze, po prostu za mało czasu, za duże tempo... Mamy tych pieniędzy (w ramach ZIT - PAP) dużo, mamy dużo członków, trzeba to koordynować, uzgadniać" - mówił w piątek Frankiewicz. Marszałek Saługa ocenił z kolei, że w największym subregionie centralnym "nie ma złej woli; jest wiele obaw". "Brakło być może piętnastu minut, a może kilku godzin, by wyjaśnić pewne kwestie i odpowiedzieć na parę pytań - sygnalizował.

Marszałek przypomniał, że nowy śląski RPO Komisja Europejska zatwierdziła 18 grudnia, a 26 lutego zawarto porozumienie rządu z woj. śląskim ws. tego programu. Znalazło się w nim najwięcej środków UE spośród programów regionalnych w Polsce - 3,477 mld euro. Na ZIT i RIT trafi 1107,8 mln euro, czyli 32 proc. alokacji całego RPO.

Lenartowicz mówiła, że choć wypracowana w poprzednich latach w regionie formuła dotyczyła bezkonkursowego dzielenia środków na poziomie subregionów, w toku negocjacji KE wyznaczyła teraz limit 85 proc. wydatków w trybie bezkonkursowym. Dla pozostałych 15 proc. muszą odbyć się (ograniczone) konkursy.

Członek zarządu akcentowała też, że choć przygotowane w subregionach strategie ich rozwoju (będące podstawą dla ZIT) są niejako kontynuacją wcześniej opracowywanych tam programów rozwoju, efektem obecnych projektów w ramach ZIT ma być "synergia wynikająca z rzeczywistego, nie tylko terytorialnego zintegrowania tych projektów". "One muszą być przede wszystkim powiązane celowo" - wskazała Lenartowicz.

Subregion północny woj. śląskiego liczy ok. 3 tys. km kw. powierzchni i 533 tys. mieszkańców. Na realizację RIT wszystkie 34 tamtejsze samorządy otrzymają łącznie 104,2 mln euro. Subregion zachodni to 1,3 tys. km kw. powierzchni i 640 tys. mieszkańców; tamtejszych 28 samorządów otrzyma na RIT (w ramach związku subregionu) 105,4 mln euro. Subregion południowy to 41 samorządów, 2,4 tys. km kw. powierzchni i 647 tys. mieszkańców - kwota dla tamtejszych RIT to 105,1 mln euro.

Subregion centralny zrzesza 81 samorządów, obejmuje 5,6 tys. km kw. powierzchni i 2,86 mln mieszkańców. Na realizację swojego ZIT tamtejszy związek subregionu otrzyma 793 mln euro.

Środki ZIT/RIT mogą być przeznaczone na: tereny inwestycyjne typu "brownfield", odnawialne źródła energii i efektywność energetyczną, zrównoważony transport publiczny i oświetlenie, gospodarkę odpadami oraz wodno-ściekową, ochronę różnorodności biologicznej, infrastrukturę społeczną, kompleksową rewitalizację, a także edukację - przedszkola, szkolnictwo zawodowe i kształcenie ustawiczne dorosłych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Śląskie: jedna trzecia RPO zostanie rozdzielona lokalnie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!