Solidny wzrost sprzedaży detalicznej w kwietniu

Solidny wzrost sprzedaży detalicznej w kwietniu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sprzedaż detaliczna w kwietniu, liczona w cenach stałych, wzrosła o 5,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2015 roku, a w ujęciu miesiąc do miesiąca spadła o 0,3 proc. - podał GUS. Eksperci oceniają, że dobrze to wróży dynamice wzrostu gospodarczego w drugim kwartale br.

W stosunku do kwietnia 2015 r. spadła sprzedaż paliw stałych, ciekłych i gazowych - o 5,1 proc. Największe wzrosty sprzedaży wobec kwietnia 2015 r. GUS zanotował w kategorii tekstylia, odzież, obuwie - 22,6 proc., pojazdy samochodowe, motocykle, części - o 19,1 proc., meble, RTV, AGD - o 15,2 proc. oraz farmaceutyki, kosmetyki i sprzęt ortopedyczny - o 13 proc.

Największy wzrost miesiąc do miesiąca zanotowano natomiast w kategorii: tekstylia, odzież, obuwie - 16,8 proc., meble, RTV, AGD - o 9,4 proc. oraz prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach - o 9,2 proc.

Z danych GUS wynika, że sprzedaż detaliczna w kwietniu, liczona w cenach bieżących, wzrosła o 3,2 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,3 proc.

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek zwróciła uwagę, że po bardzo słabych, marcowych wynikach sprzedaży detalicznej, w kwietniu wskaźnik ten zdecydowanie się poprawił. - Duże wahania dynamiki (...) sprzedaży detalicznej są podyktowane tegorocznym kalendarzem świąt wielkanocnych, który zmienił wielkość zamówień krajowych i zagranicznych, a także wpłynął na liczbę dni roboczych i handlowych w poszczególnych miesiącach - zaznaczyła.

- Efekty te będą jeszcze widoczne w kolejnych miesiącach, gdyż w tym roku maj ma dwa długie weekendy - zauważyła.

- Wysokie wyniki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w kwietniu dobrze wróżą dynamice wzrostu gospodarczego w drugim kwartale br. Przy czym jednocześnie wskazują, że podstawą wzrostu gospodarczego pozostanie konsumpcja. Będzie ona wspierana poprawiającą się sytuacją na rynku pracy oraz programem 500+, w ramach którego gospodarstwa domowe już są zasilane pieniędzmi i będą zapewne te pieniądze wydawać - dodała Kurtek.

Również ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski zauważył, że czwartkowe dane GUS "pozwalają z większym optymizmem oceniać aktualny stan koniunktury gospodarczej w Polsce". - Relatywnie wysoki wzrost sprzedaży detalicznej i produkcji sprzedanej przemysłu w ujęciu rok do roku był dodatkowo wspierany przez niską bazę z kwietnia 2015 r., kiedy to mieliśmy do czynienia ze szczególnie niską, na tle pozostałych miesięcy, dynamiką wzrostu obu tych wskaźników - zaznaczył.

Dane GUS - jak podkreślił Kozłowski - wskazują ponadto na "stopniowe wygasanie procesów deflacyjnych po stronie cen producenckich". - Ceny produkcji sprzedanej polskiego przemysłu obniżają się w najwolniejszym tempie od początku roku. Zmniejszyły się one w ujęciu rok do roku jedynie o 1,2 proc., podczas gdy w marcu spadek ten wyniósł - po najnowszej rewizji wcześniejszych odczytów - 1,9 proc. - ocenił Kozłowski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Solidny wzrost sprzedaży detalicznej w kwietniu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!