XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Spadek kursu rubla po decyzji Banku Rosji

Spadek kursu rubla po decyzji Banku Rosji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kurs rubla spadł w piątek po decyzji Banku Rosji, który obniżył główną stopę procentową o 50 punktów bazowych do 11 proc. Rosyjski bank centralny poinformował w komunikacie, że ryzyko znacznego spowolnienia gospodarki przeważyło zagrożenia związane z inflacją.

Notowania rosyjskiej waluty spadły do najniższego poziomu od ponad czterech miesięcy. Przez pewien czas w piątek za dolara płacono 61 rubli, a za euro - 67.

Bank Rosji podał w komunikacie uzasadnienie decyzji, zgodnie z którym wśród zagrożeń dla rosyjskiej gospodarki "mimo niewielkiego wzrostu ryzyka inflacji" szczególnie niepokojące jest ryzyko "znaczącego spowolnienia gospodarczego".

W grudniu 2014 roku bank centralny podniósł główną stopę procentową aż do 17 proc. by zapobiec załamaniu kursu rosyjskiej waluty, której notowania spadały błyskawicznie ze względu na spadek cen ropy oraz sankcje gospodarcze nałożone na Rosję w związku z jej agresywną polityką wobec Ukrainy.

Ten de facto kryzys walutowy przekłada się obecnie na głęboka recesję spowodowaną załamaniem popytu, który z kolei jest pochodną gwałtownie rosnących cen - wyjaśnia AFP.

Jednak utrzymywanie na wysokim poziomie stóp procentowe sprawia, że na rynku wysycha dostępność kredytów. Eksperci ostrzegali już od pewnego czasu, że Bank Rosji będzie w tej sytuacji musiał wybierać między cięciem stóp procentowych, co pomogłoby rosyjskim przedsiębiorcom, a trzymaniem ich na wysokim poziomie, by ograniczyć trend spadowy rubla i wzrost inflacji.

Wyższe stopy procentowe wpływają zazwyczaj na umocnienie waluty i zmniejszenie inflacji - pisze Associated Press.

Rosyjscy przedsiębiorcy od wielu miesięcy uskarżają się na niedostępność kredytów, która jest skutkiem sankcji nałożonych na rosyjskie banki oraz niezwykle wysokich stóp procentowych.

Bank Rosji poinformował też w piątek, że ze względu na drastyczny spadek krajowego popytu w pierwszej połowie roku, konieczne może się okazać skorygowanie w dół prognoz gospodarczych. W poprzednich raportach Bank Rosji przewidywał, że w roku 2015 PKB skurczy się o 3,2 proc.

Według najnowszych danych banku centralnego inflacja w Rosji wzrosła z 15,3 proc. w czerwcu do 15,8 proc. pod koniec lipca.

Kurs rubla spadł znacząco już w czwartek, nazajutrz po tym jak bank centralny Rosji przestał kupować dewizy; za dolara płacono 59,2 rubla.

Bank Rosji podał w czwartek, że rezerwy walutowe Rosji wzrosły do 358,3 mld USD, gdyż bank skupował ostatnio na dużą skalę obce waluty, by powstrzymać spadek wartości rubla.

Analitycy rynku walutowego od kilku miesięcy powtarzają jednak, że rubel jest nadal przewartościowany. Jego notowania spadły ponownie, gdy rynki światowe obiegła 14 lipca informacja o podpisaniu porozumienia między Iranem a sześcioma mocarstwami w sprawie irańskiego programu nuklearnego. Na wieść o tym, że zniesione zostanie embargo na irańską ropę spadły ceny tego surowca, a wraz z nimi kurs rosyjskiej waluty.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Spadek kursu rubla po decyzji Banku Rosji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!