Spadło tempo wycofywania depozytów z banków w Grecji

Spadło tempo wycofywania depozytów z banków w Grecji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W ubiegłym tygodniu Grecy wycofali z krajowych banków około 4 mld euro. We wtorek zapanował ostrożny optymizm; w nadziei na zawarcie porozumienia ws. greckiego planu ratunkowego spadło tempo wycofywania depozytów z banków i podniosły się notowania na giełdach.

Nadzieje na pomyślne zamknięcie negocjacji greckiego rządu z wierzycielami oraz decyzja Europejskiego Banku Centralnego, który ponownie zwiększył awaryjne finansowanie dla banków w Grecji, by zapewnić im płynność, sprawiły, że spadły nieco obawy przed tym, że Ateny będą zmuszone wprowadzić kontrolę przepływów kapitału.

Zaniepokojony masowym wycofaniem depozytów i ryzykiem runu na banki grecki bank centralny ostrzegł instytucje finansowe, by we wtorek były przygotowane na "trudny dzień". Jednak, jak podały źródła w greckiej bankowości, obawy te nie spełniły się, a w Grecji nie było objawów paniki - pisze Reuters.

EBC zwiększył awaryjne finansowanie dla greckiego sektora bankowego w poniedziałek po raz trzeci od środy i dał do zrozumienia, że może podnieść poziom pomocy "w dowolnym momencie". Bank zareagował w ten sposób na rosnące obawy przed runem na banki, gdyż w czwartek i piątek Grecy wycofywali z nich codziennie ponad 1 mld euro oszczędności.

Pojawiły się też wówczas informacje, że greckie władze zalecają zagranicznym turystom, by - na wszelki wypadek - przyjeżdżając do kraju, brali ze sobą gotówkę.

Na rynkach pojawiły się oznaki optymizmu: notowania na giełdzie w Atenach we wtorek po południu wzrosły o 4,5 proc. Indeks największych spółek strefy euro Stoxx 50 podniósł się o 1,4 proc.

Jak pisze AP, nadzieje na zawarcie porozumienia w sprawie pomocy dla Grecji wiązane są nie tylko z pewnymi ustępstwami rządu w Atenach, który przystał na trudne reformy gospodarki, ale też z przekonaniem, że w greckim parlamencie projekt ten przejdzie głosami rządzącej Syrizy wspartej przez opozycję.

W swej najnowszej propozycji przedstawionej wierzycielom Grecy zadeklarowali, że w ciągu dwóch lat zdołają zasilić budżet sumą rzędu 8 mld euro - głównie dzięki podwyżkom podatków i kolejnym cięciom wydatków.

Szansa na przyjęcie nowego planu oraz kolejna interwencja EBC uspokoiły nieco kraje bałkańskie, których instytucje finansowe powiązane są greckimi bankami-matkami.

Banki centralne Bułgarii, Macedonii, Rumunii, Serbii i Albanii ogłosiły, że tamtejsze instytucje finansowe są dobrze skapitalizowane i podjęto też kroki mające zagwarantować im płynność nawet na wypadek niewypłacalności Grecji. "Bank centralny podjął wszelkie możliwe działania prewencyjne, mamy też w rezerwie zestaw kolejnych środków awaryjnych, na wypadek gdyby zrealizował się najgorszy scenariusz" - zapewnił Dimitar Bogow, gubernator banku centralnego Macedonii, w której greckie banki mają 20 proc. wszelkich aktywów bankowych.

Szef EBC Mario Draghi zapowiedział ponadto już w kwietniu, że "EBC będzie udzielać awaryjnej pomocy finansowej (tzw. ELA - emergency liquidity assistance) tak długo, jak długo greckie banki będą wypłacalne i zachowają rezerwy finansowe".

Jeśli jednak Grecja nie porozumie się szybko z kredytodawcami i nie otrzyma środków pomocowych, grozi jej natychmiastowa niewypłacalność. Z końcem czerwca wygasa program ratunkowy dla tego kraju. Ateny muszą też w tym terminie spłacić kolejne raty kredytu zaciągniętego w Międzynarodowym Funduszu Walutowym - w sumie 1,6 mld euro.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Spadło tempo wycofywania depozytów z banków w Grecji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!