XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Spadło zadłużenie Skarbu Państwa. Ekspert: nie ma powodów do zadowolenia

Spadło zadłużenie Skarbu Państwa. Ekspert: nie ma powodów do zadowolenia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ministerstwo Finansów poinformowało, że w październiku zadłużenie Skarbu Państwa spadło o 1,3 procent, do 827 miliardów złotych. Nie ma jednak powodów do zadowolenia – mówi gospodarce.polskieradio.pl Paweł Cymcyk z firmy DNA Rynków.

-  To potężna kwota, w październiku dług zmniejszył się o 10 miliardów złotych. Można by powiedzieć w końcu spłacamy nasze długi. Niestety nasz optymizm studzi fakt, że teraz ten spadek zadłużenia wynika tylko i wyłącznie z tego elementu, że w poprzednim miesiącu (wrześniu) pożyczyliśmy więcej tylko po to, by część naszych długów, które już zapadały w październiku spłacić. Właśnie spłata takiego jednego konkretnego zadłużenia spra



̶ Należy się spodziewać, że zakończymy ten rok zadłużeniem ok. 833, może 835 miliardów złotych. Niestety będzie to znaczyło, że w skali całego 2015 roku pożyczyliśmy więcej niż spłaciliśmy. Jesteśmy bardziej pod kreską – mówi Paweł Cymcyk.

Dla rynków kluczową informacją jest nie to, na ile jesteśmy zadłużeni, ale jak to wygląda procentowo w stosunku do PKB.

̶ Na razie te dane sugerują, że jesteśmy poniżej tych magicznych 60 proc., i inwestorzy specjalnie się tym nie przejmują. Co więcej, można powiedzieć, że mimo tego krajowi inwestorzy zwłaszcza z funduszy inwestycyjnych niespecjalnie lubią polskie obligacje, za tymi polskimi obligacjami zdecydowanie chętniej oglądają się Banki Centralne i instytucje finansowe z całego świata, bo to one w 2015 roku najbardziej zwiększyły zakupy polskich obligacji. Co ciekawe nie były to instytucje z Europy a więc tam gdzie „drukuje” się pieniądze, gdzie Europejski Bank Centralny stymuluje popyt na obligacje. Do nas przychodziła raczej reszta świata – dodaje ekspert.

Ponad jedna trzecia naszego zadłużenia jest denominowana w walutach obcych.

̶ Dlatego kondycja złotego bardzo silnie koreluje z tym, co się dzieje z polskimi obligacjami z punktu widzenia zagranicznego inwestora. Oczywiście im słabszy złoty, tym niestety większe zadłużenie. Zwłaszcza w dolarach i frankach nasze zadłużenie urosło o ponad 10%.

Patrząc z punktu widzenia założeń budżetu państwa na 2016 nie ma zdaniem eksperta żadnych szans na to, by w przyszłości wyraźnie zmniejszyło się nasze zadłużenie.

- Trzeba się przygotować na to, że zadłużenie będzie rosło. Część tego zadłużenia będzie musiała być „ukrywana” na przykład w jednostkach samorządowych albo w długu, który nie będzie zaliczany bezpośrednio do długu publicznego. Chodzi o to by inwestorzy zagraniczni nie przerazili się tym wzrostem zadłużenia powyżej 60% w stosunku do PKB – mówi Cymcyk.

̶ Na razie będziemy się nadal zadłużali, oby na inwestycje, a nie na konsumpcję – dodaje ekspert.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Spadło zadłużenie Skarbu Państwa. Ekspert: nie ma powodów do zadowolenia

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!