Split payment. Nowa broń przeciwko oszustom, której boją się firmy

Split payment. Nowa broń przeciwko oszustom, której boją się firmy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Od niedzieli przedsiębiorcy będą mogli regulować faktury VAT w mechanizmie podzielonej płatności, jednocześnie fiskus będzie mógł zażądać - także od najmniejszych firm, ale tylko tych prowadzących elektroniczne księgi - kolejnych danych w formie plików JPK. Rozwiązanie budzi wiele obaw ze strony firm.

  • Podzielona płatność umożliwi podatnikom zapłatę ich kontrahentom faktur VAT w dwóch strumieniach finansowych: netto i VAT.
  • Kwota netto będzie dostępna dla kontrahenta w tradycyjny sposób, bez ograniczeń, VAT zaś będzie wpływał na specjalne konto.
  • Podatnik będzie miał ograniczone możliwości dysponowania znajdującymi się tam pieniędzmi - będzie można płacić nimi VAT poddostawcom - także na specjalne konto - lub regulować zobowiązanie VAT w rozliczeniach z fiskusem.
  • Od 1 lipca br. wszyscy podatnicy, którzy prowadzą księgi podatkowe i wytwarzają dowody księgowe w formie elektronicznej, będą mieć obowiązek przekazywania dodatkowych (poza dotychczasowym JPK_VAT) struktur JPK.

1 lipca wchodzą w życie zmiany dotyczące mechanizmu podzielonej płatności w VAT (MPP, tzw. split payment) oraz związane ze stosowaniem Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) w kontaktach z fiskusem.

Regulacje ws. podzielonej płatności przewidują, że do standardowego rachunku wykorzystywanego w działalności gospodarczej banki otworzą każdemu przedsiębiorcy osobne konto VAT. Jeżeli kontrahent zdecyduje się na realizację płatności z wykorzystaniem split payment, to kwota netto trafi na zwykły rachunek, a część odpowiadająca VAT zostanie przelana na konto VAT.

Możliwości dysponowania pieniędzmi z kont VAT będą ograniczone - z zasady będzie można regulować nimi zobowiązania VAT wobec fiskusa, bądź płacić dostawcom część dotyczącą VAT, także na specjalne konto. Inne wykorzystanie środków z rachunku VAT będzie możliwe wyłącznie za zgodą organu podatkowego. Na decyzję w tej sprawie urząd będzie miał 60 dni.

Jak tłumaczył w zeszłym tygodniu wiceminister finansów, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej Paweł Cybulski, "zwolnienie kwoty z konta może nastąpić wcześniej, o ile zachodzą przesłanki, które świadczą o tym, że nie ma żadnego ryzyka, niebezpieczeństwa co do niewłaściwej transakcji, czy sygnałów o tym, że może dojść do wyłudzenia VAT".

Odniósł się do obaw, że MPP zaburzy płynność finansową firm. Przyznał, że to temat "społecznie wrażliwy".

- Naczelnicy urzędów skarbowych, i ja też - mogę zaręczyć - będziemy działali sprawnie, będziemy otwarci co do składanych wniosków (o uwolnienie pieniędzy z kont VAT - PAP), będziemy ściśle obserwowali to, co się dzieje, jeśli chodzi o płynność finansową, zwłaszcza małych przedsiębiorców, mikrofirm (...), aby z jednej strony chronić budżet państwa, a z drugiej strony, aby nie doprowadzić do upadku małych firm - zapewnił.

Czytaj także: Przedsiębiorcy obawiają się nowego mechanizmu. Minister finansów uspokaja

Dodał, że resort finansów chce wydać wytyczne w tej sprawie. "Chcemy uwrażliwić wszystkie urzędy skarbowe w Polsce co do tego, żeby zastosowano w miarę możliwości jak najszybciej zwrot podatku VAT, aby nie było zatorów płatniczych, aby można było tym kontem jakoś zarządzać" - obiecał.

Zastosowanie split payment będzie traktowane przez fiskusa jako istotna przesłanka dochowania należytej staranności przez podatnika. Ponadto w takim przypadku nie będzie stosowana tzw. odpowiedzialność solidarna ani nakładane dodatkowe zobowiązania podatkowego. Nie będą miały też zastosowania podwyższone odsetki za zwłokę w wysokości 150 proc. Firma może liczyć na obniżenie kwoty zobowiązania (tzw. skonto) oraz zwrot różnicy podatku w przyspieszonym terminie 25 dni.

O obawach przedsiębiorców przed mechanizmem podzielonej płatności pisaliśmy wielokrotnie w portal WNP.PL.
Split payment budzi obawy w budownictwie
Obrót stalą: Czy split payment zastąpi odwrócenie VAT?
Split payment może ograniczyć płynność firm

Jednocześnie od 1 lipca br. wszyscy podatnicy, którzy prowadzą księgi podatkowe i wytwarzają dowody księgowe w formie elektronicznej, będą mieć obowiązek przekazywania dodatkowych (poza dotychczasowym JPK_VAT) struktur JPK. Pliki mają być udostępniane na żądanie organów podatkowych w związku z prowadzeniem postępowania podatkowego, czynności sprawdzających, kontroli podatkowej i kontroli celno-skarbowej. Do końca czerwca 2018 r. obowiązek ten dotyczył wyłącznie dużych przedsiębiorców.

Jeżeli przedsiębiorca nie prowadzi ksiąg w formie elektronicznej, tylko papierowej, to nie zostanie objęty nowymi regulacjami. Jednocześnie MF zapewnia, że nie narzuca firmom obowiązku przekształcenia prowadzenia księgowości papierowej w elektroniczną.

Jak informuje resort finansów, KAS będzie mógł zażądać: JPK_KR - księgi rachunkowe, JPK_WB - wyciąg bankowy, JPK_MAG - magazyn, JPK_FA - faktury VAT, JPK_PKPIR - podatkowa księga przychodów i rozchodów, JPK_EWP - ewidencja przychodów.

Resort udostępnił bezpłatne narzędzia, dzięki którym przedsiębiorca może przekazać nowe JPK - aplikację Klient JPK 2.0 do generowania i wysyłania JPK oraz aplikację e-mikrofirma w zakresie faktur (struktury JPK_FA).

Szczegółowe informacje dotyczące nowych obowiązków związanych z JPK można znaleźć na Portalu Podatkowym MF: https://www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp/jpk/jpk-na-zadanie
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Split payment. Nowa broń przeciwko oszustom, której boją się firmy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!