PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Stały dopływ kapitału do TFI

Autor: wnp.pl(KW)
20-11-2017 16:55 |  aktualizacja: 20-11-2017 17:08
Stały dopływ kapitału do TFI

IZFiA: Inwestorzy preferowali wyłącznie fundusze oparte o polskiego złotego

fot. Shutterstock

Październik był drugim najlepszym miesiącem od roku dla Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych. To czas ciągłego dopływu kapitału. Tylko dwie kategorie inwestycyjne uzyskały ujemny wynik, co tylko podkreśla, jak dobre nastroje panują wśród inwestorów.

  • Niekwestionowanym liderem pod względem salda wpłat i wypłat w październiku zostały fundusze gotówkowe i rynku pieniężnego
  • Inwestorzy preferowali fundusze oparte o polskiego złotego
  • Mniejszym zainteresowaniem niż we wrześniu cieszyły się z kolei fundusze dłużne
- Z pewnością pozytywnym czynnikiem mającym wpływ na bardzo dobre saldo wpłat i umorzeń trwające w tym roku ma panująca hossa na rynkach kapitałowych. Nie zapominajmy jednak, że świadomość inwestycyjna Polaków również jest na wyższym poziomie niż jeszcze kilka lat temu. Jednym słowem mamy dziś w Polsce świetne podstawy do rozwoju rynku funduszy – mówi prof. Marcin Dyl, Prezes Zarządu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Niekwestionowanym liderem pod względem salda wpłat i wypłat w październiku zostały fundusze gotówkowe i rynku pieniężnego: trafił do nich niespełna +1,0 mld zł. To wyraźnie lepszy rezultat niż w poprzednim miesiącu (+0,7 mld zł). Inwestorzy preferowali przy tym wyłącznie fundusze oparte o polskiego złotego; w pozostałych grupach raczej umarzano jednostki niż je nabywano.

Sporą niespodziankę sprawiły z kolei fundusze mieszane. Ponad +0,5 mld zł przewagi wpłat nad wypłatami to wynik jeszcze niewidziany w tym roku i prawie trzykrotnie lepszy niż we wrześniu. To główna zasługa funduszy aktywnej alokacji i selektywnych, które wypracowały saldo rzędu +180 mln zł, podczas gdy miesiąc wcześniej było to… 2,4 mln zł. W tym roku saldo w tej kategorii nie przekroczyło 100 mln zł.

Dobrze poradziły sobie fundusze akcyjne. Prawie +100 mln zł różnicy pomiędzy wypłatami a wpłatami to przyzwoity wynik, a już na pewno jeśli spojrzymy na wrześniowy odpływ, który wyniósł aż -357,0 mln zł. Duży wpływ na wynik miały wyraźnie mniejsze odkupienia. Z drugiej strony, patrząc na wyśmienite nastroje na giełdowych parkietach, zapewne chciałoby się więcej. Jedną z przeszkód wciąż okazuje się zaufanie rynku do małych i średnich spółek, które w ubiegłym miesiącu straciły ponad -56,0 mln zł.

Mniejszym zainteresowaniem niż we wrześniu cieszyły się z kolei fundusze dłużne. Choć w tym przypadku mniejsze, nie oznacza małe: +250 mln zł salda wpłat i umorzeń, to trzeci najlepszy rezultat w tym miesiącu. Fundusze dłużne są również drugą co do popularności kategorią inwestycyjną. Niezmiennie inwestorzy preferują fundusze oparte o instrumenty dłużne emitowane przez przedsiębiorstwa: saldo w tej kategorii wyniosło +411 mln zł. Wciąż słabszy okres notują fundusze absolutnej stopy zwrotu. Niecałe -70,0 mln zł to nie jest bardzo zły wynik, ale był to już kolejny (od maja 2017 r.) miesiąc, w którym inwestorzy więcej wypłacali niż wpłacali środków.
Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP