PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Stefan Kawalec o Pekao: rozproszony akcjonariat lepszy niż renacjonalizacja

Autor: wnp.pl (Adam Sofuł)
08-12-2016 20:00
Stefan Kawalec o Pekao: rozproszony akcjonariat lepszy niż renacjonalizacja

To, do czego prowadzi koncentracja własności w rękach państwa, możemy też zobaczyć w sektorze energetycznym. Mamy częściowo sprywatyzowane koncerny, notowane na giełdzie, które angażują swoje środki w ratowanie górnictwa. Inwestycje te łagodzą problemy państwowego właściciela, lecz są co najmniej wątpliwe z punktu widzenia przyszłości spółek energetycznych i ich wartości rynkowej - mówi nam Stefan Kawalec.

Fot. PTWP

Możliwość wpływu polityków na to, komu banki udzielają kredytów, rodzi poważne ryzyko, na którym sparzyło się wiele krajów na świecie - twierdzi w rozmowie z wnp.pl Stefan Kawalec, prezes Capital Strategy, oceniając przejęcie Pekao przez PZU i PFR. Nasz rozmówca w latach 1991-1994 był wiceministrem finansów, odpowiedzialnym m.in. za przygotowanie do prywatyzacji polskiego sektora bankowego.

Od lat wskazuje Pan na potrzebę ograniczenia udziału kapitału zagranicznego w polskim sektorze bankowym. No i Pekao przechodzi z włoskich w polskie ręce. To dobra wiadomość?

- Mówiąc o tzw. udomowieniu banków miałem na myśli to, by  banki miały swoje faktyczne centra decyzyjne w Polsce. Przestrzegałem natomiast i przestrzegam przed zwiększaniem udziału w sektorze bankowym banków kontrolowanych bezpośrednio lub pośrednio przez skarb państwa. Możliwość wpływu polityków na to, komu banki udzielają kredytów, rodzi poważne ryzyko, na którym sparzyło się wiele krajów na świecie.
Przykładem mogą być choćby Czechy. Na początku lat 90. sektor bankowy, podobnie jak w Polsce, przeżywał kryzys. Banki zostały dokapitalizowane - też podobnie jak u nas - i częściowo sprywatyzowane, ale państwo zachowało nad nimi kontrolę poprzez różnego rodzaju zależne agendy i fundusze.

Już pod koniec lat 90. okazało się, że złe kredyty pojawiły się ponownie i stanowią ponad 30% portfeli kredytowych banków.  Banki znów trzeba było dokapitalizować ze środków budżetowych. Zdecydowano wówczas, że trzeba dokończyć prywatyzację i 85% sektora bankowego sprzedano inwestorom zagranicznym.

Podczas forum ekonomicznego w Krynicy w ubiegłym roku, przedstawiciel czeskiego banku centralnego mówił, że po tych doświadczeniach w Czechach nikt nie myśli o udomowieniu lub renacjonalizacji banków.

Czy to dlatego, że pozostające pod kontrolą państwa banki kierowały się oczekiwaniami polityków, a nie racjonalnością ekonomiczną?

- Czeskie banki wspierały wówczas rozmaite projekty, które były na rękę rządowi. To, do czego prowadzi koncentracja własności w rękach państwa, możemy też zobaczyć w sektorze energetycznym. Mamy częściowo sprywatyzowane koncerny, notowane na giełdzie, które angażują swoje środki w ratowanie górnictwa. Inwestycje te łagodzą problemy państwowego właściciela, lecz są co najmniej wątpliwe z punktu widzenia przyszłości spółek energetycznych i ich wartości rynkowej.

Skoro zatem nie właściciel zagraniczny ani nie własność państwowa, to czyje mają być banki?

- Akcjonariuszy. Postulowałem, by doprowadzić do przekształcenia części banków należących do zagranicznych grup bankowych w banki o rozproszonym prywatnym akcjonariacie bez dominującego podmiotu branżowego. Przy rozproszonym akcjonariacie faktycznym ośrodkiem decydującym o polityce banku jest zarząd. Nie ma zagranicznej  centrali narzucającej decyzje. A to właśnie podstawowe ryzyko związane z bankami należącymi do zagranicznych grup bankowych.

NA GIEŁDZIE

PZU [PZU]

kurs:

46.98 PLN 0.08 (0.17%)

Notowania | Analiza techniczna


Bank Polska Kasa Opieki SA [PEO]

kurs:

127.85 PLN -0.15 (-0.12%)

Notowania | Analiza technicznaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 980 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

784 838 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 866 ofert w bazie

2 782 266 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP