XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Strategiczne partnerstwo UE-Ameryka Łacińska i Karaiby z nową energią

Strategiczne partnerstwo UE-Ameryka Łacińska i Karaiby z nową energią
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W stolicy Chile Santiago zakończył się w niedzielę szczyt przywódców krajów Wspólnoty Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC) i Unii Europejskiej, dając "nową energię i nową iskrę" partnerstwu strategicznemu tych krajów.

"Nasze dyskusje dodały nowej energii i dały nową iskrę naszemu partnerstwu strategicznemu" - ocenił na uroczystości zakończenia szczytu przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

W szczycie uczestniczyło około 60 przywódców i przedstawicieli rządów. Polskę reprezentował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

W jednogłośnie przyjętej deklaracji końcowej przywódcy ogłosili "nowy sojusz strategiczny" i zobowiązali się do promowania handlu i inwestycji między obu regionami, obiecując, że nie będą stosować protekcjonizmu.

UE pozostaje w krajach CELAC głównym inwestorem; w ostatniej dekadzie inwestowała tam przeciętnie 30 mld dolarów rocznie, co stanowi 42 proc. zagranicznych inwestycji w regionie.

W deklaracji końcowej wyrażono również krytykę trwającej od pół wieku blokady gospodarczej, finansowej i handlowej Kuby przez Stany Zjednoczone - podała kubańska agencja Prensa Latina. "Stanowczo odrzucamy wszelkie jednostronne środki przymusu o skutkach eksterytorialnych, które są sprzeczne z prawem międzynarodowym i powszechnie akceptowanymi normami wolnego handlu" - głosi Deklaracja z Santiago.

Jak informuje w komunikacie MSZ, w przyjętym przez uczestników szczytu Planie Działania UE-CELAC zdefiniowano "konkretne obszary współpracy (m.in. nauka, badania, innowacje i technologia, zrównoważony rozwój, środowisko, zmiany klimatyczne, bioróżnorodność, migracje, spójność społeczna, równość płci), zakładane cele, narzędzia ich realizacji oraz spodziewane rezultaty".

Na marginesie szczytu minister Sikorski spotkał się z szefami dyplomacji Chile, Meksyku, Serbii i Wenezueli. Sikorski i chilijski minister Alfredo Moreno Charme podpisali m.in. porozumienie o dwustronnej współpracy obronnej oraz plan działań nadający nowe ramy współpracy Polski i Chile. Z kolei podczas spotkania szefa polskiego MSZ z wenezuelskim ministrem Eliasem Jauą podpisana została Ramowa Umowa o Współpracy, umożliwiająca pogłębienie relacji gospodarczych i handlowych między obu krajami - napisano w komunikacie MSZ.

Po zakończeniu szczytu, w niedzielę i poniedziałek, odbywa się szczyt przywódców samego CELAC, na którym Kuba oficjalnie obejmuje przewodniczenie temu blokowi państw.

CELAC, wspólnota powołana do życia w lutym 2010 roku, po raz pierwszy w dziejach Ameryki Łacińskiej i strefy Karaibów łączy we współpracy wszystkie 33 kraje regionu. Ta nowa wspólnota krajów tak różniących się między sobą, jak liberalne Chile, Meksyk i Kolumbia, etatystyczne Wenezuela i Kuba oraz centrolewicowe Brazylia i Argentyna, których gospodarka rozwija się w ostatnich latach szybciej niż europejska i amerykańska, umacnia również autonomię polityczną regionu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Strategiczne partnerstwo UE-Ameryka Łacińska i Karaiby z nową energią

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!