XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Straty rosyjskich banków na Ukrainie mogą wynieść 3-5 mld dolarów

Straty rosyjskich banków na Ukrainie mogą wynieść 3-5 mld dolarów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ogólne straty filii objętych sankcjami rosyjskich banków na Ukrainie mogą sięgnąć 3-5 mld dolarów - szacuje w piątek rosyjska "Niezawisimaja Gazieta", powołując się na ekspertów. Według "Kommiersanta" sankcje mogą zaszkodzić systemowi bankowemu samej Ukrainy.

"Przy niesprzyjającym rozwoju sytuacji ogólne straty objętych sankcjami banków państwowych sięgną miliardów dolarów" - pisze "Niezawisimaja Gazieta". Szacunki mówiące o stratach rzędu 3-5 mld dolarów przywołuje analityk firmy Alor Broker Aleksiej Antonow. Oceny te uwzględniają również straty dla reputacji marek banków.

Dziennik "Kommiersant" wskazuje, że w przypadku większości "banków córek" rosyjskich instytucji trwają obecnie rozmowy o sprzedaży. Grupy VTB i VEB twierdzą, że rozmowy te znajdują się obecnie w stadium końcowym. "Sankcje niewątpliwie pogorszą pozycje negocjacyjne sprzedających" - zauważa dziennik.

Przy czym, zdaniem tej gazety, dla banków macierzystych w Rosji będących właścicielami pododdziałów na Ukrainie restrykcje nie będą mieć znaczących skutków. "Struktury na Ukrainie stanowią nieznaczny udział w aktywach macierzystych struktur rosyjskich. W przypadku Sbierbanku jest to mniej niż 0,5 proc., banku VEB - 2 proc. ogółu aktywów, a w przypadku VTB - około 0,4 proc. Tak więc nawet najgorszy scenariusz, całkowita utrata biznesu na Ukrainie, nie będzie odczuwalny dla banków macierzystych" - tłumaczy analityk moskiewskiego biura agencji ratingowej Moody's Lew Dorf.

Natomiast - zdaniem "Kommiersanta" - "sankcje mogą skutkować problemami dla systemu bankowego samej Ukrainy, gdzie banki rosyjskie zajmują ponad 10 proc. rynku".

"Niezawisimaja Gazieta" ocenia, że w reakcji na sankcje nałożone na banki, władze Rosji mogą zdecydować się na kroki odwetowe i "zablokować aktywa ukraińskie w Federacji Rosyjskiej". Przedsiębiorcy, deputowani i urzędnicy ukraińscy "aktywnie prowadzą biznes na terytorium FR, albo bezpośrednio, albo przez pośredników, w tym firmy w rajach podatkowych" - zauważa dziennik. Przy tym "skala aktywów ukraińskich w Rosji i rosyjskich na Ukrainie jest niewspółmierna" - mówi gazecie Antonow. Szacuje on, że aktywa ukraińskie są kilkadziesiąt razy niższe niż rosyjskie na Ukrainie.

Władze Ukrainy nałożyły w czwartek sankcje na pięć działających w tym kraju banków będących spółkami córkami największych banków rosyjskich: Sbierbanku, grupy VTB i Wnieszekonombanku (VEB). Restrykcje zabraniające wyprowadzania środków za granicę objęły działające na Ukrainie banki: Sbierbank, VSbank (spółka córka Sbierbanku), Prominvestbank (spółka córka VEB), VTBbank oraz BMbank (kontrolowany przez VTB).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Straty rosyjskich banków na Ukrainie mogą wynieść 3-5 mld dolarów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!