Strefa euro do poprawki

Strefa euro do poprawki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Strefa euro wymaga głębokich reform. Konieczne są zmiany zmierzające do pogłębienia współpracy pomiędzy państwami. Kryzys gospodarczy ostatnich lat spowodował, że po stronie krajów członkowskich oraz grup politycznych pojawiła się wola wprowadzenia odpowiednich rozwiązań - mówiono w trakcie debaty poświęconej przyszłości strefy euro, która jaka odbyła się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

- W ciągu ostatnich lat europejska gospodarka przeszła daleką drogę. Zarówno po stronie państwo członkowskich jak i grup politycznych istnieje wola reformowania strefy euro – mówiła w trakcie wystąpienia Danuta Hübner, przewodnicząca Komisji Spraw Konstytucyjnych w Parlamencie Europejskim.

Jak zauważyła, wola polityczna daje podstawy nie tylko do dyskusji w ramach Parlamentu Europejskiego, ale także w ramach poszczególnych środowisk i grup politycznych, co może się przyczynić do wypracowania odpowiednich rozwiązań.

Danuta Hübner przyznała, że wielu polityków europejskich opowiada się za przygotowaniem specjalnego traktatu dotyczącego strefy euro. Jego opracowanie będzie jednak wymagało odpowiedniego czasu, to jest minimum dwóch lat. Traktat taki dotyczył by samej strefy euro, jednak przewidywałby możliwość przystępowania do niego krajów, które nie wprowadziły jeszcze wspólnej waluty.

Potrzebę reformy strefy euro zauważył również James Roaf z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Przyznał, że w eurostrefie dostrzegalna jest powolna poprawa sytuacji gospodarczej jednak ciągle nie można mówić o końcu kryzysu. Powodem do obaw jest m.in. niski poziom inwestycji. W Eurostrefie wszystkie kraje inwestują dużo mniej niż przed kryzysem, podczas gdy na innych rozwiniętych rynkach powróciły one do poprzednich wartości.

W przekonaniu Roafa niezbędnym jest średnioterminowe wzmocnienie strefy i podjęcie działań zmierzających do zwiększenia wzrostu gospodarczego. Zgodnie z przewidywaniami MFW wzrost gospodarczy w krajach strefy euro może w obecnym roku wynieść 1,5 proc. Zdaniem Roafa nie jest jednak wartość pozwalająca na wyprowadzenie strefy z zadłużenia.

Ekspert MFW podkreślił znaczenie restrukturyzacji sektora finansowego. Banki europejskie ciągle pożyczają mniej pieniędzy niż przed kryzysem. Zwiększenie środków kredytowych w pozytywny sposób wpływałoby na wzrost gospodarczy w całej strefie euro. Drugim obszarem wymagającym znaczących reform jest rynek pracy i zatrudnienia. W obliczu wysokiego bezrobocia brak odpowiednich zmian może bowiem doprowadzić do erozji kwalifikacji pracowniczych, co tylko pogłębi negatywne skutki trudnej sytuacji gospodarczej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Strefa euro do poprawki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!