Sugestie Trumpa poprawiły sentyment na amerykańskich giełdach

Sugestie Trumpa poprawiły sentyment na amerykańskich giełdach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Czwartkowa (12 kwietnia) sesja na Wall Street przyniosła solidne wzrosty, którym przewodził sektor bankowy. Sugestie prezydenta Trumpa, że atak USA na Syrię może szybko nie nastąpić poprawił sentyment na amerykańskich giełdach, gdzie rusza sezon wyników.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 1,21 proc., czyli ponad 290 punktów, do 24.483,05 pkt.

S&P 500 zyskał 0,83 proc. i wyniósł 2.663,99 pkt.

Nasdaq Comp. zwyżkował 1,01 proc., do 7.140,25 pkt.

Liderami wzrostów w czwartek był na Wall Street sektor finansowy. JPMorgan Chase zyskał 2,5 proc., Citigroup 3,2 proc., a akcje Wells Fargo zyskały 1,5 proc.

Wzrost notowań banków to w dużym stopniu efekt rosnących rentowności amerykańskich obligacji skarbowych, co powinno pozytywnie odbić się na zyskach.

Na rynkach utrzymuje się niepokój w związku z napięciami na Bliskim Wschodzie oraz na linii Rosja-USA. Wczesnym popołudniem sentyment poprawił się jednak po tym jak prezydent USA Donald Trump zatwittował, że ewentualne uderzenie militarne przeciwko Syrii może nastąpić "bardzo szybko albo wcale nie tak szybko".

W USA spółki z sektora finansowego inaugurują sezon wyników. Zysk na akcję funduszu BlackRock w I kw. 2018 r. wyniósł 6,7 USD powyżej oczekiwanych 6,38 USD. Walory spółki zwyżkowały 1,5 proc.

Mimo wzrostu kosztów Delta Airlines zdołała wypracować zysk powyżej konsensusu - kurs spółki rósł 2,9 proc.

Raporty kwartalne przedstawią w piątek Citigroup, Wells Fargo i JPMorgan.

Inwestorzy liczą, że przedsiębiorstwa sprostają w I kwartale oczekiwaniom wywindowanym przez reformę systemu podatkowego (obniżka CIT do 21 proc. z 35 proc.) i wypracują najwyższą od 7 lat dynamikę wzrostu zysków. Konsensus Reutersa wskazuje na +18,5 proc., a Bloomberga na +17 proc., wobec +10,4 proc. w IV kw. 2017 r. Dla całego 2018 r. oczekiwania kształtują się w przedziale 20-21 proc.

Sytuację fundamentalną amerykańskich spółek przykryć mogą w najbliższych dniach bliskowschodnie potyczki mocarstw.

Stany Zjednoczone wciąż rozważają opcje odpowiedzi na niedzielny atak z użyciem broni chemicznej w Syrii. Trump zapowiedział w tym tygodniu, że działania USA przeciwko reżimowi w Damaszku będą miały zbrojny charakter. Stany koordynują odpowiedź z Wlk. Brytanią i Francją. Niemcy wykluczyły przyłączenia się do sojuszników z NATO.

Działaniom USA ostro sprzeciwia się Rosja, co sprowokowało w środę Trumpa do napisania na Twitterze, że Rosja, której jednostki bojowe znajdują się na terytorium Syrii, powinna się przygotować na wystrzelenie przez USA pocisków w kierunku tego kraju.

Podczas czwartkowego przesłuchania w Komisji Spraw Zagranicznych Senatu USA Mike Pompeo, którego prezydent Trump wskazał na nowego sekretarza stanu, ma zasygnalizować zaostrzenie polityki wobec Rosji - wynika z opublikowanych fragmentów jego wystąpienia.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sugestie Trumpa poprawiły sentyment na amerykańskich giełdach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!