Szałamacha deklaruje współpracę Polski w Trójkącie Weimarskim

Szałamacha deklaruje współpracę Polski w Trójkącie Weimarskim
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Minister finansów Paweł Szałamacha opowiedział się we wtorek za kontynuacją współpracy z Niemcami i Francją w ramach Trójkąta Weimarskiego - istniejącej od 25 lat trójstronnej platformy wymiany poglądów. Polski polityk apelował o wsparcie dla Ukrainy.

"Chcemy kontynuować tę formę współpracy i dialogu z Republiką Federalną Niemiec i Francją, jaką jest Trójkąt Weimarski" - zapewnił Szałamacha po spotkaniu w Berlinie z ministrami finansów Niemiec i Francji - Wolfgangiem Schaeuble i Michelem Sapinem.

Szałamacha przypomniał, że w latach 90., w pierwszym okresie trójstronnej współpracy, kraje Europy Środkowej "musiały sprostać trudnym wyzwaniom związanym z transformacją". "Dzisiaj mamy całkowicie nowe wyzwania, wcale nie łatwiejsze od tych sprzed 20 lat" - zaznaczył szef resortu finansów.

Tematem dyskusji w Berlinie była m.in. sytuacja na Ukrainie. "Polska trochę lepiej (niż inne kraje) rozumie wyzwania, przed którymi stoi Ukraina, ponieważ przeszliśmy bardzo podobny proces transformacji" - tłumaczył Szałamacha. Jak podkreślił, sytuacja na Ukrainie jest szczególnie skomplikowana, ponieważ ten kraj "nie tylko buduje nowe instytucje państwowe, nowy system gospodarczy (...), ale także mierzy się z otwartym konfliktem zbrojnym na części swego terytorium".

Szałamacha oświadczył, że Polska będzie wspierała Ukrainę w zabiegach o kontynuację finansowania jej przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. "Będę przekonywał partnerów do zaangażowania bezpośredniego na Ukrainie, a nie tylko pomocy za pośrednictwem organizacji międzynarodowych" - oświadczył.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy o termin wprowadzenia euro, Szałamacha odpowiedział, że nie jest to priorytetem rządu. Wśród powodów wymienił "bardzo silne napięcia w strefie euro". "Uważamy, że systemowo trudno byłoby podejmować decyzje o przystąpieniu, nim strefa nie rozwiąże sama swoich problemów" - wyjaśnił.

Jak dodał, rząd nie chce utracić jednego tylko z narzędzi do prowadzenia polityki gospodarczej, jakim jest "pewien bufor w postaci kursu walutowego". Minister tłumaczył, że w okresie osłabienia koniunktury gospodarki takie jak polska mają "naturalną możliwość odzyskania chociażby części konkurencyjności eksportu ze względu na osłabienie waluty". Jego zdaniem brak euro pozwolił Polsce na bezpieczne przejście przez kryzys.

Nawiązując do podnoszonego przez Berlin problemu imigrantów, Szałamacha zaznaczył, że problem ten "trzeba rozwiązać u źródeł" poprzez monitorowanie zewnętrznej granicy UE na Morzu Śródziemnym. "Trudno mówić o racjonalnym zarządzaniu problemem imigracji, jeżeli granicy całkowicie nie ma" - ocenił Szałamacha. Za wskazane uznał wsparcie dla Grecji.

Schaeuble mówił wcześniej, że Niemcy "są skazani na solidarność przyjaciół w Europie".

"Nasze trzy kraje różnią się, ale wszystkie są równie ważne" - mówił Sapin.

Tematem spotkania była też walka UE z systemem finansowania terroryzmu.

Trzej ministrowie finansów spotkają się ponownie na jesieni w Paryżu.

Trójkąt Weimarski powstał w 1991 roku. Początkowo spotkania odbywały się w gronie ministrów spraw zagranicznych. Z czasem współpracę rozszerzano na kolejne dziedziny, w tym politykę bezpieczeństwa, naukę, kulturę i rolnictwo. Odbyły się też spotkania szefów rządów i prezydentów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!