Szczurek o warunkach polskiej wpłaty do funduszu Junckera

Szczurek o warunkach polskiej wpłaty do funduszu Junckera
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kraje, które zdecydują się na większy wkład do Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych, powinny mieć większy wpływ na jego decyzje - oświadczył we wtorek w Brukseli minister finansów Mateusz Szczurek. Przedstawił też inne warunki polskiej wpłaty do Funduszu.

"Warunki polskiego wkładu do EFSI są trzy. Po pierwsze nie będziemy sami i nie możemy być jedynym krajem, który to robi. Po drugie ewentualny wkład musi być właściwie traktowany statystycznie, nie powinien być liczony do deficytu finansów publicznych, chociaż oczywiście dług publiczny zwiększa. Trzecia sprawa to znaczenie krajów wpłacających w strukturze zarządczej nowego funduszu" - powiedział polskim dziennikarzom Szczurek.

Minister bierze udział w debacie na temat ożywienia gospodarki w Unii Europejskiej zorganizowanej przez Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy. Dyskusja odbywa się w Parlamencie Europejskim.

Zdaniem szefa resortu finansów kraje, które zdecydowałyby się na większą wpłatę na rzecz Funduszu, powinny mieć większą siłę głosu w zarządzie lub radzie nadzorczej EFSI. Według ministra nie będzie to podważało warunku określonego przez Komisję Europejską, że decyzje inwestycyjne będą apolityczne. "Element strategiczny zakłada rolę Komisji Europejskiej i państw członkowskich. Decyzja o strategii jest decyzją polityczną z natury rzeczy" - oświadczył minister.

W ocenie Szczurka żaden z potencjalnie zainteresowanych krajów członkowskich nie zadeklaruje wsparcia Funduszu, dopóki KE nie zaprezentuje konkretnych rozwiązań dotyczących jego funkcjonowania. Minister uchylił się od odpowiedzi, ile krajów powinno się złożyć na Fundusz, by miało to znaczenie dla jego funkcjonowania.

Przypomniał, że szacunki niedostatków w inwestycjach w UE mówią o braku 700 mld euro. Plan szefa KE Jeana-Claude'a Junckera przewiduje zmobilizowanie 315 mld euro w ciągu trzech lat. Wkład z budżetu UE i Europejskiego Banku Inwestycyjnego wynoszący 21 mld euro miałby zostać powiększony 15-krotnie przez wpłaty inwestorów.

Szczurek zaznaczył, że projekty inwestycyjne, które zebrano przed ogłoszeniem planu, są warte ponad bilion euro. "To pokazuje, że potrzeby inwestycyjne w Europie, przy rekordowo niskich, także w Polsce, stopach procentowych, są ciągle bardzo duże i sporo większe niż 300 miliardów, nie mówiąc już o 21 mld gwarancji, które proponuje KE i EBI" - oświadczył minister.

Szczurek, jeszcze zanim KE zakończyła prace nad koncepcją funduszu inwestycyjnego, we wrześniu ogłosił swój pomysł w tej sprawie. Przewidywał on powołanie Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji, który miałby docelowo dysponować środkami o wartości 5,5 proc. PKB całej UE, czyli ok. 700 mld euro.

Na grudniowym szczycie przywódcy unijni dali zielone światło dla powołania Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych autorstwa KE. Komisja w najbliższych tygodniach ma przedstawić projekty aktów prawnych w tej sprawie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!