Szef GUS: obniżenie wieku emerytalnego to poważne reperkusje gospodarki

Szef GUS: obniżenie wieku emerytalnego to poważne reperkusje gospodarki
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Obniżenie wieku emerytalnego oraz wydłużenie długości życia Polaków skutkować będzie napięciami w systemie emerytalnym oraz reperkusjami gospodarczymi - powiedział w czwartek w Szczecinie prezes Głównego Urzędu Statystycznego Dominik Rozkrut.

Tego dnia w szczecińskim oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odbyły się konsultacje w sprawie przeglądu systemu emerytalnego pod hasłem "Bezpieczeństwo dzięki odpowiedzialności". W debacie eksperckiej udział wzięli pracodawcy, wykładowcy akademiccy oraz eksperci.

"Zgodnie z naszymi prognozami do 2050 r. nastąpi poważny spadek liczby ludności w Polsce o przeszło 4 miliony ludzi. Jest to istotna tendencja, kiedy porównamy tę liczbę z 38 milionami Polaków żyjących dziś. Ta zmiana w demografii będzie miała ogromny wpływ na nasz system emerytalny" - wyjaśnił w rozmowie z PAP Rozkrut.

Jak dodał, proponowane obniżenie wieku emerytalnego to tylko jeden z elementów, który będzie miał wpływ na wysokość świadczeń emerytalnych. Obok niego wymienił jeszcze wydłużenie życia Polaków oraz proporcjonalne zmniejszenie osób w wielu produkcyjnym.

"Prognozujemy, że w 2050 r, długość życia kobiet wynosić będzie 88 lat, a mężczyzn 83 lata. W tym czasie liczba Polaków w wieku poprodukcyjnym zwiększy się z obecnych 7 milionów do 12 milionów. To będzie bardzo istotny wzrost" - zaznaczył.

Zdaniem prezesa GUS politycy, ekonomiści oraz przedsiębiorcy, już teraz powinni przygotować się do tej sytuacji i podjąć działania. "Temat jest obecny na poziomie tworzenia polityk służącym poprawie sytuacji w zakresie demografii czyli zwiększenia dzietności. Implementacja programu 500 plus, a także inne rozwiązania wprowadzane wcześniej, to inicjatywy, które wynikają z wniosków, które zostały wzięte z naszych badań demograficznych" - podkreślił Rozkrut.

Ekspert ZPPZ Lewiatan ds. organizacji i ekonomiki ochrony zdrowia dr Mariusz Tarhoni powiedział, że szacuje się, iż w 2050 r. przy obniżeniu wieku emerytalnego, świadczenie emerytalne zmniejszy się o 18 proc. w przypadku mężczyzn i 43 proc. w przypadku kobiet.

W jego opinii oznacza to jednoznaczne zwiększenie się deficytu systemu emerytalnego, co w dalszej perspektywie przełoży się na PKB. "Prognozy te niepokoją przedsiębiorców, gdyż wiążą się z produktywnością i dobrodziejstwem pracy" - zaznaczył.

"Wypłacane dzisiaj świadczenia składają się z 30 proc. dotacji oraz 70 proc. z wpływów na składki. Obserwując prognozy demograficzne szacujemy, że w 2060 r. wpływy ze składek będą w granicach 23 proc." - powiedziała zastępca dyrektora ds. Świadczeń w ZUS oddział w Szczecinie Dorota Janicka. Według niej prowadzone w całej Polsce debaty poświęcone systemowi emerytalnemu powinny dać odpowiedz na pytanie w jaki sposób zachować minimalną stopę zwrotu, za którą odpowiada państwo a nie ZUS.

Od końca czerwca w całym kraju prowadzone są organizowane przez ZUS debaty o przyszłości systemu emerytalnego. Ostatnią zaplanowano na piątek w Tomaszowie Mazowieckim (Łódzkie). Ich podsumowaniem ma być relacja z przebiegu 27 debat, która zostanie zaprezentowana na początku października tzw. zielonej księdze. Natomiast tzw. biała księga z rekomendacjami ma być gotowa ok. 15 października.

Obecnie wiek emerytalny jest stopniowo wydłużany do 67 lat. Kobiety osiągną go w 2040 r., mężczyźni w 2020. W Sejmie trwają prace nad przywróceniem stanu sprzed zmiany wprowadzonej przez rząd PO-PSL i obniżeniem wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szef GUS: obniżenie wieku emerytalnego to poważne reperkusje gospodarki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!