Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Szef NBP: pomyliłem się w kwestii deflacji

Autor: wnp.pl (Katarzyna Walterska)
03-02-2016 19:09
Szef NBP: pomyliłem się w kwestii deflacji

W czerwcu ubiegłego roku Marek Belka, szef NBP spodziewał się, że Polska wyjdzie z deflacji pod koniec 2015 roku

Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Głęboko myliłem się, mówiąc, że ujemna inflacja, czyli deflacja zniknie. Nie przewidzieliśmy kolejnego załamania cen ropy i surowców. Efekt jest taki, że przez kilka kolejnych miesięcy będziemy mieli ujemny wskaźnik cen konsumpcyjnych - przyznał prof. Marek Belka podczas konferencji po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

W czerwcu ubiegłego roku szef NBP spodziewał się, że Polska wyjdzie z deflacji pod koniec 2015 roku, ale - jak wówczas dodał - zawsze istnieją ryzyka.
Zobacz taże: Szef NBP: z deflacji wyjdziemy pod koniec roku

- Natomiast, jeśli chodzi o inflację bazową, oczywiście mierzoną po wyłączeniu cen energii i żywności to ona rzeczywiście utrzymuje się powyżej zera i przewidujemy jej niewielki wzrost w najbliższych miesiącach. Trudno nam uwzględnić jednak uwzględnić taki czynnik jak polityka rządu stymulująca wydatki konsumpcyjne - powiedział prof. Belka odpowiadając na pytania dziennikarzy.

Podkreślił jednak, że w projekcji inflacji za miesiąc ten czynnik będzie już uwzględniony a przyspieszenie stopniowe inflacji bazowej będzie następowało w warunkach stabilnego wzrostu gospodarczego.

Nadchodzi spore zagrożenie ze strony sektora bankowego, którego kondycja była barometrem wzrostu gospodarczego. Teraz po wprowadzeniu podatku bankowego, kondycja sektora może zahamować wzrost.

- Podatek bankowy będzie czynnikiem uwzględnionym przez RPP przy projekcji PKB i inflacji na następne kwartały. Z jednej strony mamy prowzrostowy czynnik, czyli program 500+ z drugiej strony prawdopodobnie mniej korzystne warunki kredytowania mogą w jakimś stopniu obniżyć akcję kredytową a co za tym idzie tempo wzrostu inwestycji - powiedział prof. Belka. Ale - jak dodał - te czynniki będą uwzględnione przy następnej projekcji inflacji.

Odnosząc się do podatku bankowego prof. Jerzy Osiatyński zwrócił uwagę, że wzrost inwestycji sekatora przedsiębiorstw jest w dużej mierze finansowany jednak ze środków wysłanych firm.

- Mam tu na myśli przedsiębiorstwa, które dysponują dużymi depozytami na rachunkach bankowych i to jest ta nadpłynność, z której mogą finansować działalność. Także obawy o negatywny wpływ podatku bankowego trochę są przedwczesne - dodał prof. Osiatyński.

Deflacja konsumencka wyniosła 0,5 proc. w ujęciu rocznym w grudniu 2015 br. (wobec 0,6 proc. rok do roku w listopadzie ub.r.). Deflacja średnioroczna wyniosła 0,9 proc. w 2015 roku wobec 0,0 proc. odnotowanych rok wcześniej.

KOMENTARZE (10)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP