Szef PAIH: w Polsce działa około 250 firm koreańskich

Szef PAIH: w Polsce działa około 250 firm koreańskich
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Z danych PAIH wynika, że w Polsce działa obecnie ok. 260 koreańskich przedsiębiorstw. Koreańczycy są w naszym kraju drugimi inwestorami po Stanach Zjednoczonych - podał prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) Tomasz Pisula, który uczestniczył w czwartkowym Polsko-Koreańskim Forum Współpracy Biznesowej w Warszawie.

"Korea to inwestor, którego zaangażowanie w Polsce jest analogiczne do zaangażowania Republiki Federalnej Niemiec. Jak na kraj, który leży z drugiej strony świata i w zupełnie innej strefie czasowej, można powiedzieć, że jest to potężny wysiłek. Dodatkowo inwestuje w wysokie technologie, czyli te, na których nam najbardziej w Polsce zależy. Jest to też inwestor, który szybko podejmuje decyzje. W tym samym czasie, kiedy trwają negocjacje, czasami wielomiesięczne, z innymi inwestorami - z Koreańczykami przechodzimy bardzo prędko do szczegółów technicznych i do wdrażania projektów" - wyjaśnił szef PAIH.

Tomasz Pisula ocenił, że współpraca polsko-koreańska wygląda bardzo dobrze zwłaszcza, jeżeli chodzi o inwestycje koreańskie w Polsce. "Jesteśmy jednym z głównych krajów w Unii Europejskiej, w których Koreańczycy lokują swoje inwestycje. To bardzo dobry inwestor, aktualnie w portfolio PAIH Koreańczycy są drugimi inwestorami po Stanach Zjednoczonych" - wskazał.

Jak podkreślił prezes PAIH, współpraca z Koreą nie jest tylko współpracą handlową. "Powiedziałbym wręcz o partnerstwie strategicznym. Z drugiej strony chcielibyśmy, żeby polskie firmy więcej sprzedawały w Korei; zarówno towarów, jak i usług. Na początku przyszłego roku mam nadzieję otworzyć biuro handlowe w Seulu. Na razie działa tam placówka WPHI (Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji -PAP), chcemy ją trochę zmienić, rozbudować. Chcemy, żeby aktywnie uczestniczyła w wymianie polsko-koreańskiej" - powiedział. Dodał, że PAIH liczy na to, że polskie firmy będą inwestowały w Korei i traktowały ją jako przyczółek w tamtej części świata do prowadzenia swoich interesów.

"Jestem jak najlepszej myśli. Trudno o lepszego partnera niż Koreańczycy" - ocenił Pisula i dodał, że chciałby, żeby wynikiem "dzisiejszego forum i wystawy koreańskiej w Warszawie były podpisane umowy". "Wiem na pewno o kolejnych projektach inwestycyjnych, nad którymi pracujemy. Relacje pomiędzy Polską a Koreą są bardzo ciepłe. Teraz mamy sześć bardzo dużych projektów koreańskich i mam nadzieję, że w tym roku większą część z nich uda nam się zamknąć" - wskazał Pisula.

Według Ministerstwa Rozwoju, polsko-koreańskie obroty handlowe wyniosły w 2016 r. ponad 3,5 mld euro. W tym czasie nastąpił znaczący wzrost polskiego eksportu do Korei - ponad 19 proc. w porównaniu z 2015 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szef PAIH: w Polsce działa około 250 firm koreańskich

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!