Szybko rośnie liczba firm

Od lipca 2007 r. przybyło 70 tys. przedsiębiorstw. To ponad 2,5 razy więcej niż od lipca 2006 r. do czerwca 2007 r.

Z najnowszych danych GUS wynika, że w Polsce mamy zarejestrowanych prawie 3,717 mln podmiotów gospodarczych. Niespełna 100 tys. to fundacje i stowarzyszenia społeczne. Pozostałe to firmy. Od początku tego roku do końca czerwca w rejestrach Regon, które bada GUS, liczba przedsiębiorstw zwiększyła się o ok. 28,5 tys., w tym o prawie 16 tys. firm rejestrowanych przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. W sumie w ciągu roku (od lipca 2007 r. do lipca 2008 r.) powstało 70 tys. firm, w tym o ok. 42 tys. więcej jest firm rejestrowanych przez osoby fizyczne - czytamy w "Rzeczpospolitej".

– Jeśli chodzi o liczbę przedsiębiorstw, Polska jest na 6 miejscu w Unii Europejskiej. Niestety, sytuacja wygląda gorzej w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców. Tu jesteśmy na 9 pozycji – mówi Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, ekspert PKPP Lewiatan. – Mamy więc wciąż przestrzeń dla przedsiębiorczości.

W sumie w pierwszym półroczu 2008 r. zarejestrowaliśmy ponad 169,8 tys. nowych podmiotów gospodarczych (oprócz firm również np. spółdzielni i fundacji), a wyrejestrowaliśmy 137,1 tys. W tym osoby prywatne zarejestrowały ponad 145,8 tys. nowych firm, a wyrejestrowały z katalogów REGON 128,4 tys.

To znacznie lepiej niż w ciągu 6 miesięcy 2007 r. Wtedy zarejestrowano ponad 148,6 tys. nowych podmiotów, a wyrejestrowano 137,9 tys.

– Zbieramy efekty wzrostu gospodarczego z ubiegłego roku – komentuje Adam Ambrozik z Konfederacji Pracodawców Polskich. Jeśli ta tendencja – szybszego rejestrowania nowych firm niż wyrejestrowywania dotychczasowych – się utrzyma do grudnia, to być może powtórzy się sytuacja z 2006 r., gdzie liczba przedsiębiorstw wzrosła o ponad 13 proc. W zeszłym roku ten wzrost nowych podmiotów był minimalny, wynosił 0,8 proc.

– W warunkach wysokiego wzrostu łatwiej się prowadzi firmę: nie ma kłopotów z produkcją, bo są zamówienia i wysoka sprzedaż – mówi Ambrozik.

Wzrostowi przedsiębiorczości mogły też pomóc przedwyborcze zapowiedzi Platformy Obywatelskiej, że za jej kadencji zmieni się klimat wokół przedsiębiorczości. Ekspert KPP uważa jednak, że dotychczas nie udało się zasadniczo ograniczyć biurokracji i zlikwidować barier w prowadzeniu firmy.

W ciągu pół roku zwiększyła się liczba firm budowlanych i związanych z obsługą nieruchomości, ale też obsługujących górnictwo. Więcej mamy przychodni, hoteli i firm zajmujących się dostawami wody, energii i gazu. Wzrosła też liczba przedsiębiorstw specjalizujących się w usługach transportowych, w tym związanych z lotnictwem. Wciąż opłacalne były pośrednictwo finansowe i usługi związane z naprawami samochodowymi.

Spadła liczba firm związanych z przemysłem przetwórczym, w tym z włókiennictwem, produkcją artykułów spożywczych i napojów oraz leśnictwem. Mniej chętnie osoby prywatne rejestrowały nowe firmy handlowe. Zmniejszyła się liczba przedsiębiorstw państwowych, głównie za sprawą przekształceń w ochronie zdrowia, administracji, budownictwie, handlu i naprawach - wylicza "Rzeczpospolita".

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szybko rośnie liczba firm

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!