Szydło po spotkaniu z Cameronem: Polsce zależy na Wlk. Brytanii w UE

Szydło po spotkaniu z Cameronem: Polsce zależy na Wlk. Brytanii w UE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polsce zależy na tym, by Wlk.Brytania nadal była członkiem UE - zapewniła premier Beata Szydło po spotkaniu z brytyjskim premierem Davidem Cameronem. Oboje zapowiedzieli, że rozmowy w sprawie propozycji Londynu dotyczących reformy UE będą kontynuowane.

Premier Szydło zaznaczyła, że nie ma pełnej zgody między Warszawą a Londynem w kwestii ograniczania zasiłków socjalnych dla emigrantów. Propozycje Wielkiej Brytanii dotyczące reformy UE były jednym z tematów porannej rozmowy premierów Polski i Wielkiej Brytanii.

"To ważna dyskusja, która przed nami, która toczy się również w rozmowach na poziomie UE. Ważne jest to, że w wielu kwestiach nasz punkt widzenia jest zbieżny" - powiedziała Szydło. "Zgadzamy się jeśli chodzi o kwestie zarządzania gospodarczego, konkurencyjności i suwerenności" - wymieniała.

Premier podkreśliła, że Polsce zależy na tym, aby Wielka Brytania nadal była członkiem UE. "Rozumiemy zatem postulaty, z którymi przyjeżdża pan premier Cameron. Deklarujemy bardzo dużą otwartość do rozmowy i dyskusji" - powiedziała szefowa polskiego rządu. Dodała, że "Polsce i Wielkiej Brytanii zależy wspólnie, aby UE była coraz silniejsza i była podmiotem, w którym mogą być realizowane dobre projekty i programy".

Wątpliwości strony polskiej dotyczą zmian traktatowych, które wiązałyby się z długim okresem ratyfikacji w krajach członkowskich i ryzykiem fiaska reform. "Zgodziliśmy się, że tutaj potrzebna jest rozmowa" - powiedziała Szydło.

To samo - podkreśliła polska premier - dotyczy postulatów w obszarze przepływu osób. "Swoboda przepływu osób to jeden z filarów europejskiej integracji, bardzo ważny dla Polski. Będziemy przekonywali naszych partnerów do tego, by ta zasada została utrzymana" - powiedziała Szydło.

Pytana o postulowane przez Londyn prawo do ograniczenia świadczeń socjalnych dla emigrantów Szydło mówiła, że "są takie propozycje ze strony pana premiera rządu Wielkiej Brytanii, które są dla nas bezdyskusyjnie akceptowalne w propozycjach reformy UE". Ale - dodała - "są też w dyskusji kwestie, co do których nie ma między nami pełnej zgody". "To są kwestie, które będziemy jeszcze omawiali, próbowali wspólnie rozwiązać" - powiedziała premier.

W tym kontekście wymieniała m.in. sprawę zasiłków i pomocy socjalnej. "Rozumiemy i akceptujemy prawo Wielkiej Brytanii do podejmowania takich decyzji, które są suwerennymi jeśli chodzi o realizację polityki socjalnej i społecznej państwa. To szanujemy. Natomiast chcemy, szanując zasadę wolnego przepływu osób w Unii Europejskiej, wypracować takie stanowisko, które z jednej strony będzie możliwe do zaakceptowania dla państwa brytyjskiego i będzie jednocześnie szanowało zasadę wolnego przepływu osób" - dodała.

"Zrobimy wszystko, żeby naszych partnerów z Wielkiej Brytanii wesprzeć w tym, by obywatele brytyjscy wyrazili swoją opinię na dalszą współpracę w ramach Unii Europejskiej. To jest ważne dla nas wszystkich: dla bezpieczeństwa europejskiego, również dla rozwoju Europy" - powiedziała Szydło.

Referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE zgodnie z przedwyborczymi zapowiedziami Camerona ma się odbyć najpóźniej do końca 2017 roku. Gdyby do porozumienia z państwami UE doszło jeszcze w grudniu, głosowanie mogłoby odbyć się w czerwcu lub lipcu 2016 roku.

Premier Szydło podkreśliła, że Polska i Wielka Brytania chcą szukać porozumień, a nie podziałów w Unii Europejskiej. "Tylko musimy przekonać naszych partnerów europejskich do tego, że solidarność należy rozumieć w dwie strony, musi być zachowana zasada, że wszystkie państwa mają prawo do wyrażania własnych poglądów i przekonywania do tego, że specyfika ich polityki wewnętrznej wymaga również akceptowania rozwiązań, które my proponujemy" - mówiła.

W kontekście reformy UE premier Cameron podkreślił, że wierzy, iż siła Unii Europejskiej pochodzi z różnorodności i elastyczności wobec potrzeb państw członkowskich. Podobnie jak premier Szydło ocenił, że parlamenty narodowe powinny odgrywać większą rolę w UE. Konieczne jest też - jego zdaniem - ograniczenie biurokracji i dokończenie tworzenia jednolitego rynku.

"Jeśli chodzi o kwestie najtrudniejsze, dotyczące kwestii socjalnych, będziemy razem szukać rozwiązania. Wspieram zasadę swobodnego przepływu osób (...). Chodzi tylko o skalę tych przepływów ludności w ciągu ostatniej dekady w Europie i presję, jaką to powoduje na usługi publiczne. To jest problem, z którym musimy sobie poradzić, widzę tutaj wolę polityczną w Polsce i wierzę, że możemy znaleźć wspólne rozwiązanie" - zaznaczył brytyjski premier.

Dopytywany o kwestie zasiłków powiedział, że nie osiągnięto jeszcze porozumienia, ale jest dobrej myśli, ponieważ słyszał od premier Polski i innych liderów europejskich głosy wsparcia za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. "Moim celem jest Wielka Brytania w zreformowanej UE. Ale mówię też, że jeżeli to się nie powiedzie, nie będziemy mieli nic do stracenia" - mówił Cameron.

Brytyjski premier podkreślał też, że z premier Szydło przeprowadzili bardzo dobre rozmowy w kwestii współpracy w zakresie obrony. "Jesteśmy silnymi członkami NATO, oba (nasze) kraje wypełniają cel NATO - wydawania 2 proc. PKB na obronę" - podkreślił. Przypomniał, że kolejny szczyt NATO odbędzie się w 2016 roku w Warszawie. Wyraził nadzieję, że będzie tak samo udany jak szczyt NATO w Walii.

"Wielka Brytania bardzo chce bronić i rozbudowywać wschodnią flankę NATO, brytyjskie siły zbrojne uczestniczą w patrolach powietrznych nad Morzem Bałtyckim, uczestniczą w szkoleniach, także na terenie Polski. Chcemy jednak robić więcej, Wielka Brytania jest jednym z pierwszych krajów, który się włączył do sił szybkiego reagowania NATO i dba o obecność NATO na wschodniej flance" - powiedział szef brytyjskiego rządu.

Cameron powiedział też, że polscy żołnierze odegrali ważą rolę w walce w faszyzmem. "Nigdy nie zapomnimy roli Polski w stawianiu oporu komunizmowi i przywróceniu wolności kontynentowi. Obrazy +Solidarności+ walczącej i pokonującej opresyjny rząd i obalającej żelazną kurtynę, to są obrazy z mojego dzieciństwa" - podkreślił.

"Wierzę, że jesteśmy naturalnymi partnerami w handlu - Wielka Brytania to drugi co do wielkości partner handlowy Polski, w zeszłym roku zainwestowaliśmy tutaj (w Polsce) 3 miliardy euro", a także w NATO i w Unii Europejskiej - zaznaczył premier Wielkiej Brytanii.

Premier Szydło podkreśliła, że była to pierwsza z cyklu rozmów. "Umówiliśmy się z panem premierem na kolejne, one będą toczyły się na początku przyszłego roku" - zapowiedziała.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szydło po spotkaniu z Cameronem: Polsce zależy na Wlk. Brytanii w UE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!