Teresa Czerwińska obiecuje uproszczenia dla wszystkich podatników

Teresa Czerwińska obiecuje uproszczenia dla wszystkich podatników
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Planowane jest podwyższenie do 150 tys. limitu amortyzacji samochodu, likwidacja kilometrówki - to tylko niektóre propozycje, które mają szanse wejść w życie od 2019 r. - zadeklarowała minister finansów Teresa Czerwińska.

  • Teresa Czerwińska zapowiada uchwalenie zmian w podatkach jeszcze w 2018 roku.
  • Ministerstwo Finansów chce wprowadzić także ułatwienia dla podatników, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej.
  • Zmiany mają również objąć ulgi podatkowe przy sprzedaży mieszkań.

W rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" minister finansów oznajmiła, że Ministerstwo Finansów oprócz wprowadzenia 9-proc. stawki CIT dla małych przedsiębiorstw, pracuje nad wprowadzeniem innych preferencji, np. dotyczących inwestycji z kapitału własnego. "Chodzi o możliwość obniżenia przychodu o alternatywny (tj. faktycznie nieponiesiony) koszt odsetkowy. Jeśli przedsiębiorca zamiast wypłacać zysk, sfinansuje z niego inwestycję, będzie mógł dokonać takiego odliczenia" - tłumaczyła, dodając, że łączna kwota kosztów z tego tytułu będzie limitowana.

Zaznaczyła, że celem głównym takiego rozwiązania jest pobudzenie działań inwestycyjnych. "Kapitał własny kosztuje i dlatego chcemy wprowadzić takie rozwiązanie" - dodała.

Minister poinformowała, że przewiduje podwyższenie z 20 tys. euro do 150 tys. limit wartości samochodu osobowego, do którego odpisy amortyzacyjne są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. "Chcemy też zrezygnować z kilometrówki (...). Dodatkowo chcemy zrównać limit odpisów amortyzacyjnych samochodów osobowych z kosztami ich leasingu operacyjnego" - wymieniła.

Pytana o zmiany podatkowe, nad którymi pracuje resort przedsiębiorczości i technologii, wyraziła nadzieję, że zostaną one przyjęte przed końcem roku. "Ponieważ są to korzystne rozwiązania, mogą być uchwalone jeszcze w grudniu. Myślę tu przykładowo o wprowadzeniu możliwości jednorazowego rozliczenia straty nawet do 5 mln zł czy podwyższeniu progu tzw. małego podatnika w PIT i CIT do 2 mln euro rocznej wartości sprzedaży. Po tych zmianach do kosztów podatkowych będzie też można zaliczać wynagrodzenia za pracę współpracującego małżonka oraz małoletnich dzieci podatnika" - przypomniała.

"Myślę nad kompleksową reformą, która od początku poukłada system podatku od dochodów: z pracy, z działalności gospodarczej i od zysków kapitałowych" - powiedziała. "Pracujemy równocześnie nad różnymi rozwiązaniami. Z jednej strony chcemy likwidować niektóre biurokratyczne obowiązki i wprowadzić niższe podatki dla biznesu. Mamy nadzieję, że te zmiany wejdą w życie już od 1 stycznia 2019 r. Z drugiej strony zależy nam na tym, by wprowadzać prostsze przepisy podatkowe" - tłumaczyła Czerwińska.

Pytana o to, czy stawki VAT wrócą do wcześniejszego poziomu, czyli 22 proc. i 7 proc., powiedziała, że myśli o propozycji, która pozostawi stawki na obecnym poziomie, a jednocześnie uporządkuje ich stosowanie. "Po 1,5 roku uszczelniania systemu podatkowego nie jesteśmy gotowi przywrócić stawkę 22 proc. VAT. Dla konsumenta byłaby właściwie niezauważalna, mówimy bowiem o obniżce 1 pkt proc. podatku. Natomiast dla budżetu to ubytek rzędu 9 mld zł" - wskazała.

Dodała, że resort planuje też wprowadzenie ułatwień dla podatników, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, "chociażby w rozliczeniu najmu prywatnego w formie ryczałtu ewidencyjnego". "Podatnik będzie wybierał ten sposób opodatkowania, dokonując pierwszej wpłaty lub składając zeznanie roczne (PIT-28). Wyeliminujemy w ten sposób obowiązek wcześniejszego zgłoszenia w urzędzie skarbowym. Inna propozycja dotyczy ulgi PIT przy sprzedaży mieszkania. Pięcioletni termin umożliwiający sprzedaż mieszkania bez podatku będzie liczony dla spadkobiercy od momentu nabycia nieruchomości przez spadkodawcę. Obecnie płynie on od momentu odziedziczenia mieszkania" - wyjaśniła.

"Chcemy też skorygować przepisy dotyczące ulgi przy sprzedaży mieszkań. Obecnie PIT nie płaci się przed upływem pięcioletniego okresu, gdy kwota ze zbycia nieruchomości zostanie wykorzystana w ciągu 2 lat na własne cele mieszkaniowe. Chcemy wydłużyć ten termin do 3 lat, a także umożliwić skorzystanie z ulgi w odniesieniu do wydatków na przebudowę lub remont lokalu poniesionych, zanim podatnik stał się jego właścicielem" - podsumowała.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Teresa Czerwińska obiecuje uproszczenia dla wszystkich podatników

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!