Trzy nowe kraje mają trafić na unijną czarną listę rajów podatkowych

Trzy nowe kraje mają trafić na unijną czarną listę rajów podatkowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Bahamy, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych oraz Saint Kitts i Nevis mają zostać dodane w przyszłym tygodniu do unijnej czarnej listy rajów podatkowych.

  • Wcześniej źródła informowały, że w przyszłym wtorek mają być przez UE wykreślone z czarnej listy Bahrajn, Wyspy Marshalla i Saint Lucia. Kraje te zostaną przeniesiona na tzw. szarą listę.
  • Jeśli tak się stanie, na czarnej liście - biorąc pod uwagę Bahamy, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych oraz Saint Kitts i Nevis - będzie dziewięć państw.
  • Pozostałe sześć krajów to: Samoa Amerykańskie, Guam, Namibia, Palau, Samoa oraz Trynidad i Tobago.

Wcześniej źródła informowały, że w przyszłym wtorek mają być przez UE wykreślone z czarnej listy Bahrajn, Wyspy Marshalla i Saint Lucia. Kraje te zostaną przeniesiona na tzw. szarą listę.

Jeśli tak się stanie, na czarnej liście - biorąc pod uwagę Bahamy, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych oraz Saint Kitts i Nevis - będzie dziewięć państw. Pozostałe sześć krajów to: Samoa Amerykańskie, Guam, Namibia, Palau, Samoa oraz Trynidad i Tobago.

Decyzja, podjęta przez unijnych ekspertów podatkowych, ma być zatwierdzona przez ministrów finansów UE na regularnym comiesięcznym posiedzeniu w przyszły wtorek - poinformowało PAP źródło unijne.

Według źródła kraje UE zamierzają także w przyszły wtorek dodać na "szarą listę" takie kraje, jak Anguilla, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Dominika i Antigua i Barbuda. To lista krajów, które nie przestrzegają unijnych standardów unikania opodatkowania, ale zobowiązały się do zmiany ich praktyki.

Początkowa czarna lista utworzona pod koniec ubiegłego roku zawierała 17 jurysdykcji, ale po miesiącu osiem z nich zostało usuniętych. Były to Barbados, Grenada, Korea Południowa, Makao, Mongolia, Tunezja, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Panama.

Usunięcie ostatniego z tych krajów z listy spotkało się z krytyką w związku z tzw. aferą Panama Papers. Śledztwo Międzynarodowego Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) z kwietnia 2016 roku ujawniło poufne dokumenty finansowe dowodzące tego, że międzynarodowe korporacje i bogacze wykorzystywali ten kraj do unikania podatków.

Decyzja o utworzeniu czarnej listy UE była w przeszłości krytykowana z tego powodu, że umieszczenie na niej danego kraju nie wiąże się z nałożeniem na niego żadnych sankcji. Poza tym na liście nie znalazły się państwa UE, choć działacze organizacji walczących z korupcją oceniali, że niektóre - np. Malta i Luksemburg - powinny na nią trafić.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Trzy nowe kraje mają trafić na unijną czarną listę rajów podatkowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!