TTIP szansą dla krajów UE, wyzwaniem dla Rosji i Chin

TTIP szansą dla krajów UE, wyzwaniem dla Rosji i Chin
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Umowa o wolnym handlu i inwestycjach między UE a USA (TTIP) może być wielką szansą dla krajów UE i wyzwaniem dla Rosji i Chin - powiedział PAP podczas EFNI w Sopocie Jacek Krawczyk, przewodniczący Grupy Pracodawców Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego.

W Sopocie obraduje 4. Europejskie Forum Nowych Idei (EFNI). Bierze w nim udział ok. 1000 czołowych przedstawicieli świata biznesu, polityki, nauki i kultury z Polski i ze świata. Do piątku będą analizować największe wyzwania, z jakimi zmierzy się UE.

Krawczyk, który jest sprawozdawcą opinii EKES-u ws. TTIP, uważa, że w Polsce mało mówi się o tej umowie; wyraził zadowolenie, że swoje poparcie dla niej zapowiedziała w expose premier Ewa Kopacz. TTIP jest negocjowany między UE i USA od czerwca ubiegłego roku.

"Myślę, że TTIP jest wielką szansą dla wszystkich krajów członkowskich (UE), w tym dla Polski, dlatego że możliwości stworzenia tak wielkiego wspólnego rynku dają nam przewagę wobec wszystkich pozostałych na długie, długie lata. Myślę, że sytuacja, w której TTIP będzie podpisany, jest wielkim wyzwaniem dla Rosji czy Chin" - powiedział Krawczyk.

Jak zauważył, w Europie "trochę rozpoczęła się zawierucha wobec pewnych elementów TTIP-u". "Jak słyszę głosy NGO-sów (organizacji pozarządowych - PAP) również w Polsce, są to głosy (...) nieosadzone w realiach TTIP-u" - ocenił. Organizacje te uważają m.in., że TTIP grozi obniżeniem standardów w zakresie ochrony środowiska w Europie.

Krawczyk podał przykład z jego misji w Waszyngtonie kilka miesięcy temu ws. TTIP, podczas której amerykańska największa organizacja środowiskowa wskazywała, że nie chce TTIP, bo to europejskie regulacje w zakresie środowiska są za słabe.

Zwrócił uwagę, że TTIP będzie pierwszą międzynarodową umową, która będzie zawierała rozdział poświęcony małym i średnim firmom. "I to nie jest przypadek, ponieważ w pierwotnym zakresie TTIP nie było tego rozdziału. Ale myślę, że w trakcie pracy i ze względu na udział różnych uczestników w tym procesie, wszyscy uznali zgodnie, że to jest nie tylko potrzebne, ale jest konieczne, dlatego że TTIP stwarza szanse dla małych i średnich firm" - tłumaczył.

Wskazał, że eliminacja barier biurokratycznych i standaryzacyjnych w wymianie handlowej między UE i USA znacznie zmniejszyłaby koszty dla MŚP i zwiększyłaby ich udział w obrocie. "Po drugie, jeśli będziemy w stanie otworzyć pewne rynki, na przykład rynek zamówień publicznych w oparciu o gospodarkę elektroniczną, może stać się to bardzo interesującym kierunkiem rozwoju" - powiedział. Wskazał, że dziś europejski rynek zamówień publicznych jest dużo bardziej otwarty dla Amerykanów niż odwrotnie.

"Jeżeli jesteśmy w stanie wyrównać poziom dostępu, to dla nas to może oznaczać niezwykle duże możliwości zwiększenia obrotów" - zauważył.

"Nie uważam, żeby TTIP stanowił dla nas zagrożenie, myślę, że wręcz przeciwnie. Polskie małe i średnie przedsiębiorstwa są naprawdę dynamiczne, są nowoczesne" - podkreślił. Wyjaśnił, że TTIP przewiduje budowę wspólnych baz informatycznych, które pozwolą małym i średnim firmom uzyskać informacje o konkretnych projektach i rynkach.

Jego zdaniem w Polsce to właśnie małe i średnie firmy skorzystają prawdopodobnie najbardziej na umowie TTIP, ale Polska bardzo skorzysta w razie uwolnienia handlu energią z USA. "Jeśli uwolnimy trochę rynek handlu energią dzięki TTIP-owi, to Polska może tylko skorzystać na TTIP" - podkreślił. Chodzi m.in. o import gazu LNG z USA.

Ponadto Krawczyk zwrócił uwagę, że TTIP byłby "komercyjno-rynkową częścią transatlantyckiego porozumienia", włącznie z NATO. "Mielibyśmy również wspólny rynek między Europą a Stanami. To wszystko razem buduje zupełnie nową jakość" - podsumował.

Transatlantyckie Partnerstwo Handlowe i Inwestycyjne (Transatlantic Trade and Investment Partnership - TTIP) zakłada wyeliminowanie ceł, barier administracyjnych i regulacyjnych, które utrudniają handel i inwestycje pomiędzy UE oraz USA.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!