Tusk: chcemy rozmawiać o gazociągu północnym

Tusk: chcemy rozmawiać o gazociągu północnym
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Opinia, że Polska jest enfant terrible Unii Europejskiej, to mit nie mający nic wspólnego z prawdą - podkreślił premier Donald Tusk w wywiadzie dla piątkowego "Le Monde"

- Polska będzie prawdopodobnie pierwszym krajem, który ratyfikuje Traktat Reformujący Unię. Jest pełna zgoda w tej sprawie między rządem a opozycją - powiedział premier w obszernym wywiadzie dla francuskiej popołudniówki.

Tusk podkreślił chęć poprawy relacji z Niemcami i Rosją. Uzależnia to jednak od ponownego rozpatrzenia spornych kwestii, np. w sprawie Gazociągu Północnego, który jego zdaniem "wiąże się z nadmiernymi kosztami i zagraża środowisku naturalnemu". - Chciałbym, żeby stanowisko Polski w tej sprawie, jak też w kwestii dywersyfikacji źródeł energii i niezależności od zasobów rosyjskich, zostało wzięte pod uwagę - wskazał Tusk.

Premier dodał, że oczekuje "znaku ze strony Moskwy, że zdejmie ona swoje embargo na import polskiego mięsa". - Tylko cofnięcie embarga pozwoli mówić o rzeczywistej rosyjskiej woli normalizacji stosunków nie tylko z Polską, ale z Unią Europejską - zauważył premier.
Wyjaśnił także, dlaczego w swoim expose nie podał daty przystąpienia Polski do strefy euro, tylko powiedział, że stanie się to "najszybciej, jak to możliwe". - To dużo więcej niż podanie na chybił trafił jakiejś daty, np. roku 2012 - zaznaczył Tusk.

Podkreślił, że polski rząd za podstawę europejskiego systemu bezpieczeństwa uważa "system euroatlantycki i umocnienie więzi z NATO". "Nie sądzę, że brakuje w Unii systemu sił obronnych wyłącznie europejskich. To do Sojuszu Atlantyckiego należy obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa każdego państwa członkowskiego, w tym także całej Europy" - zauważył Tusk.

Zastrzegł, że w kwestii uczestnictwa Polski w projekcie tarczy antyrakietowej "wiele pytań pozostaje zawieszonych". - Kto płaci, ile i dlaczego? Czy ten system wzmocni naprawdę nasze bezpieczeństwo - pytał premier.

Tusk mówił też o swoich oczekiwaniach związanych z przewidzianą na przyszły tydzień wizytą we Francji. - Mamy wielkie nadzieje dotyczące roli, jaką może spełnić w Europie prezydent (Nicolas) Sarkozy. UE potrzebuje liderów dynamicznych, zdolnych do zerwania z rutyną - zaznaczył Tusk.

Zobacz także: Trzeba zmian w sprawie gazociągu północnego - uważa Tusk

Zobacz także: Pawlak o Gazociągu Północnym: Warto do tego wrócić

Zobacz także: Nowy rząd porządkuje kwestię gazociągów
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tusk: chcemy rozmawiać o gazociągu północnym

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!