XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Tusk i Van Rompuy optymistami ws. budżetu UE

Tusk i Van Rompuy optymistami ws. budżetu UE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Premier Donald Tusk oświadczył po środowym spotkaniu z szefem Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuy'em, że obaj są umiarkowanymi optymistami, co do zatwierdzenia przez Parlament Europejski nowego wieloletniego budżetu UE na lata 2014-2020.

Kwestie związane z uzgodnionym na początku lutego przez przywódców UE budżetem na lata 2014-20 były jednym z tematów spotkania w Warszawie szefa polskiego rządu i przewodniczącego Rady Europejskiej.

Polska w ramach nowej unijnej perspektywy ma otrzymać 105,8 mld euro, czyli o prawie 4 mld euro więcej niż w poprzednim budżecie. Aby nowy unijny budżet został przyjęty, potrzebna jest jeszcze zgoda Parlamentu Europejskiego.

"Zastanawialiśmy się, jak kontynuować prace nad budżetem europejskim - chodzi o spotkania, argumenty wobec Parlamentu Europejskiego. Przewodniczący Rady Europejskiej jest oczywiście kluczowym aktorem w tym bardzo trudnym przedsięwzięciu, ale także premierzy mogą pomóc w uzyskaniu konsensusu w PE. Obaj jesteśmy umiarkowanymi, ale optymistami, co do przebiegu zdarzeń wokół budżetu europejskiego" - powiedział Tusk na konferencji prasowej po spotkaniu z Van Rompuy'em.

Jak dodał, z szefem Rady Europejskiej pogratulowali sobie pracy nad nowym unijnym budżetem na lata 2014-20.

Van Rompuy przekonywał, że nowy budżet UE jest dobry dla Europy i Polski. Jak podkreślił, odzwierciedla on nie tylko ograniczenia w gospodarce, z jakimi się borykamy, ale daje też "dobrą drogę na przyszłość", kładąc nacisk na tworzenie nowych miejsc pracy i wzrost gospodarczy. Podziękował premierowi Tuskowi za jego wkład w realizację porozumienia w sprawie budżetu unijnego.

Odnosząc się do przyszłości strefy euro premier stwierdził, że jest przekonany, iż Europa jest "na dobrej drodze, aby największe trudności pokonać". "Ten umiarkowany, taki jeszcze przedwiosenny, ale optymizm, towarzyszył całej naszej rozmowie" - dodał Tusk.

Van Rompuy podkreślał, że Polska - tak jak inne kraje - musi kontynuować konieczne reformy zapewniające zrównoważony wzrost i tworzenie miejsc pracy. Zaznaczył, że największy kryzys w strefie euro minął, ale - jak przestrzegał - nie można spocząć na laurach.

"Uważam, że rok 2012 stanowił punkt zwrotny w kryzysie w strefie euro. Strefa euro nie znajduje się już w takim kryzysie egzystencjalnym, ale nie spoczywajmy na laurach ani w państwach członkowskich, ani na szczeblu instytucji europejskich i strefy euro" - apelował Van Rompuy.

Jak mówił, Polska dobrze radzi sobie z kryzysem. "Nawet w chwili najgorszego kryzysu Polsce udało się zachować solidny wzrost i to bardzo Polsce się przydało" - podkreślił. Zastrzegł jednak, że "tak jak inne kraje europejskie Polska musi kontynuować konieczne reformy w stronę zrównoważonego wzrostu i tworzenia miejsc pracy".

Szef Rady Europejskiej rozmawiał też z premierem o pogłębianiu unii gospodarczo-walutowej. "Trzeba przyspieszyć działania w stronę tworzenia unii bankowej tak, aby odtworzyć normalną działalność kredytową naszych gospodarek" - powiedział. Jak ocenił, jako przyszły kraj strefy euro, Polska "jest bardzo zainteresowana tym, jaka struktura unii bankowej powstanie".

Politycy rozmawiali też o kwestii Ukrainy. Tusk zaznaczył, że dialog z Ukrainą jest skomplikowany i trudny. "Trudny między innymi dlatego, bo ciągle bulwersuje nas sytuacja Julii Tymoszenko" - podkreślił szef rządu.

Dodał, że wraz z szefem Rady Europejskiej uznali, że "dialog z Ukrainą - chociaż niezwykle skomplikowany - powinien nas prowadzić do porozumienia z Ukrainą, czyli do podpisania umowy stowarzyszeniowej". "Nie jest to proste, ale będziemy starali się krok po kroku budować możliwość takiego porozumienia" - powiedział Tusk.

W poniedziałek w Brukseli odbył się szczyt UE-Ukraina z udziałem prezydenta tego kraju Wiktora Janukowycza. Unię reprezentowali szef Rady Europejskiej i przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Unia Europejska potwierdziła wolę podpisania z Ukrainą umowy stowarzyszeniowej w listopadzie tego roku, ale Bruksela oczekuje, że do maja Kijów udowodni, iż spełnia warunki, od których uzależniono podpisanie porozumienia.

Van Rompuy w tym tygodniu odwiedza kraje Europy Środkowo-Wschodniej. We wtorek był w Estonii i na Litwie, a w środę - oprócz Polski - odwiedzi Węgry.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tusk i Van Rompuy optymistami ws. budżetu UE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!