Tworzenie prawa wymknęło się spod kontroli

Tworzenie prawa wymknęło się spod kontroli
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Według naszych wstępnych szacunków, w 2016 roku padł kolejny, niechlubny rekord w Polsce. "Wyprodukowano" ponad 30 tys. stron maszynopisu aktów prawnych. To najwyższa liczba od 1918 roku. Zjawisko to wymknęło się polskiemu państwu spod kontroli - mówi Przemysław Polaczek, partner zarządzający w firmie audytorsko-doradczej Grant Thornton.

Firma Grant Thornton zmienność systemu prawnego w Polsce monitoruje od dwóch lat poprzez „Barometr stabilności otoczenia prawnego” - specjalny projekt badawczy poświęcony zagadnieniu nadprodukcji prawa. W rachunkach uwzględnia liczbę publikowanych w danym kwartale aktów prawnych najwyższej rangi, a więc ustaw i rozporządzeń.

- Nasze wyliczenia, choć mrożą krew w żyłach, i tak są dość ostrożne. W istocie nie pokazują one pełni skali grozy - mówi Przemysław Polaczek. - Są bowiem takie dziedziny, jak prawo podatkowe, gdzie jest szereg innych regulacji, które pracodawca powinien znać, np. interpretacje podatkowe czy orzeczenia sądowe, które również są w pewnym sensie źródłem prawa podatkowego w Polsce.

Z „Barometru stabilności otoczenia prawnego” wynika, że z rosnącą inflacją prawa w Polsce mamy do czynienia od dwóch dekad.

W pierwszych latach transformacji, na początku lat 90., w życie wchodziło mniej niż 5 tys. stron nowego prawa rocznie. Dekadę później przyjmowano średnio już po 16,5 tys. stron przepisów, a w kolejnej ponad 20 tys. Kolejna bariera, ponad 30 tys. stron, padła w 2016 r. W porównaniu tylko z 2000 r. opublikowano ponad czterokrotnie więcej stron ustaw i rozporządzeń.

O tym, że może być inaczej, świadczą porównania międzynarodowe. Okazuje się, że są kraje w Unii Europejskiej, w których powstaje minimalna liczba stron nowych aktów. Pod względem stabilności prawa wyróżnia się m.in. Szwecja, a można tu mówić także o Wielkiej Brytanii i - z kręgu Europejskiego Obszaru Gospodarczego - Szwajcarii.

Niestety, Polska ma obecnie najbardziej zmienne prawo ze wszystkich państw unijnych. Jak wynika z obliczeń Grant Thornton, tylko w latach 2012-14 produkowała średnio w roku prawie 56-krotnie więcej przepisów niż Szwecja, 11-krotnie więcej niż Litwa i 2-krotnie więcej niż Węgry.

  • Czytaj dalej, jakie są przyczyny takiej zmienności prawa w Polsce?

  • Jak wygląda sytuacja w innych krajach unijnych?

  • Na kolejny stronach również praktyczny przewodnik po zmianach, które koniecznie trzeba znać w 2017 r.
  • ×

    DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

    lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

    Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

    Podaj poprawny adres e-mail
    W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
    Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

    Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

    W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
    Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

    KOMENTARZE (0)

    Do artykułu: Tworzenie prawa wymknęło się spod kontroli

    NEWSLETTER

    Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

    Polityka prywatności portali Grupy PTWP

    Logowanie

    Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

    Nie pamiętasz hasła?

    Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!