XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Tymczasowe stosowanie CETA powinno rozpocząć się wiosną

Tymczasowe stosowanie CETA powinno rozpocząć się wiosną
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Tymczasowe stosowanie umowy UE-Kanada (CETA) powinno rozpocząć się wiosną tego roku, lecz pełne wejście w życie porozumienia wraz z częścią inwestycyjną nastąpi po ratyfikacji przez parlamenty państw członkowskich Unii - poinformował wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński.

Podczas odbywającej się w czwartek w resorcie rozwoju konferencji nt. CETA Kościński podkreślił, że tymczasowe stosowanie umowy nie jest nieodwracalne; ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie polski parlament.

"Na jej podpisanie i tymczasowe stosowanie przez Unię Europejską wyraziły zgodę wszystkie państwa członkowskie. Także rząd polski wyraził zgodę na podpisanie CETA i na jej tymczasowe stosowanie w Polsce, ograniczone tylko do zapisów leżących wyłącznie w kompetencjach Unii Europejskiej" - mówił Kościński.

"Decyzję tę podjęliśmy po szczegółowej analizie możliwie wszystkich wpływów na polskich obywateli, polską gospodarkę i polskie rolnictwo" - zauważył.

"Tymczasowe stosowanie CETA powinno rozpocząć się na wiosnę tego roku, wymaga jeszcze zgody Parlamentu Europejskiego" - poinformował. Głosowanie ws. CETA w PE wyznaczono na luty.

Minister wskazał też, że pełne wejście w życie CETA, także z zapisami dotyczącymi inwestycji oraz ochrony inwestycyjnej, będzie możliwe dopiero po ratyfikacji przez parlamenty wszystkich krajów członkowskich UE. "W przypadku Polski będzie to po ratyfikacji przez prezydenta, na podstawie zgody wyrażonej w ustawie" - zaznaczył.

"Polski parlament będzie miał ostatnie słowo w sprawie wejścia tej umowy w życie. Tymczasowe stosowanie CETA nie jest więc nieodwracalne, daje natomiast szansę na przetestowanie jej zapisów" - dodał.

Wskazał także, że choć Kanada ma niewielki udział w polskim eksporcie, zaledwie 0,6 proc. całości obrotów, to cały czas on rośnie. Bilans we wzajemnym handlu towarami i usługami jest dodatni. Po 10 miesiącach 2016 roku eksport z Polski do Kanady osiągnął prawie 1,2 mld dol., co stanowi ok. 10-proc. wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. Import w tym samym czasie spadł o 5 proc. i wyniósł nieco ponad 300 mln dol.

W ocenie wiceministra dobrze rozwija się współpraca inwestycyjna, również pod względem inwestycji polskich w Kanadzie. Wartość polskich inwestycji w tym kraju w 2015 r. to - jak wskazał Kościński - 752 mln dol. "To jest ok. 3 proc. wszystkich polskich inwestycji zagranicznych" - zwrócił uwagę.

"W ocenie rządu umowa CETA powinna sprzyjać pogłębieniu tych pozytywnych tendencji, przede wszystkim poprzez ograniczenie barier taryfowych i pozataryfowych, dostępie do rynku towarów i usług oraz inwestycji zagranicznych" - zauważył.

Porozumienie, jak podkreślił, oprócz stosunków handlowych powinno skrócić czas obsługi na granicach i ułatwić przepływ osób odbywających krótkie wizyty służbowe.

Ambasador Kanady w Polsce Stephen de Boer ze swej strony podkreślił, że CETA to porozumienie przyjaciół, którzy podzielają pewne wartości. W jego opinii proces wprowadzania tymczasowego stosowania powinien zakończyć się do połowy 2017 roku.

Główny negocjator CETA z ramienia Komisji Europejskiej Mauro Petriccione zaznaczył natomiast, że umowa zapewni także europejskim firmom dostęp do kanadyjskich zamówień publicznych oraz ograniczy biurokrację towarzyszącą stosunkom UE-Kanada.

Według niego około 2 tys. małych firm w Polsce zaangażowanych jest w eksport do Kanady; należą one do najbardziej ekspansywnych w Unii Europejskiej, a dzięki porozumieniu handlowemu oszczędzą czas i pieniądze. Mówił też, że dla polskich firm m.in. z sektora meblarskiego, przetwórstwa spożywczego oraz branży monopolowej wciąż jest miejsce na kanadyjskim rynku.

Unia Europejska i Kanada podpisały Całościowe Gospodarcze i Handlowe Porozumienie UE-Kanada (CETA) 30 października ub.r. Umowa znosi niemal wszystkie cła i bariery pozataryfowe, a także liberalizuje handel usługami.

We wtorek komisja handlu międzynarodowego Parlamentu Europejskiego poparła zatwierdzenie unijno-kanadyjskiej umowy o wolnym handlu CETA. PE ma głosować nad ratyfikacją porozumienia w lutym.

Tymczasowe stosowanie umowy dotyczyć ma tylko relacji handlowych. Do czasu zatwierdzenia przez wszystkie kraje członkowskie zawieszona będzie inwestycyjna część umowy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tymczasowe stosowanie CETA powinno rozpocząć się wiosną

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!